Platytholus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 19:17, 1 lip 2024 autorstwa Paweł (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Platytholus (platytol)
Dieta roślinożerny
Miejsce USA - Montana

(formacja Hell Creek)

Czas
252 201 145
66

ok. 68-66 Ma
późna kreda (późny mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Pachycephalosauria

Pachycephalosauridae

Pachycephalosaurinae

Platytholus clemensi.png
Rekonstrukcja Platytholus. Autor: Connor Ashbridge [2]

Wstęp

Platytholus to rodzaj dinozaura grubogłowego o niskiej i szerokiej kopule na szczycie czaszki. Żył on pod sam koniec późnej kredy na terenie Ameryki Północnej, prawdopodobnie obok swojego większego i bardziej znanego kuzyna – Pachycephalosaurus.

Materiał kopalny

Sylwetka Platytholus wraz z znaczeniem na biało odnalezionych kości. Autor: SlvrHwk [1]

Holotyp (MOR 2915) to fragmentaryczna czaszka, obejmująca zrośnięte kości czołowe i ciemieniowe, fragmenty kości nadoczodołowych i zaoczodołowych oraz lewą kość łuskową.

Etymologia

Nazwa Platytholus pochodzi od łacińskich słów platus i tholus, oznaczających odpowiednio coś szerokiego i płaskiego oraz niewielkie wzgórze. Jest to nawiązanie do kształtu kostnej kopuły na szczycie czaszki platytola. Epitet gatunkowy honoruje dr. Williama A. Clemensa Jr., zasłużonego dla paleontologii współpracownika i przyjaciela autorów opisu Platytholus.

Budowa

Platytholus był średniej wielkości pachycefalozaurydem. Cechował się niską i szeroką kopułą kostną na szczycie czaszki. W widoku grzbietowym nie była ona ani okrągła, ani owalna. Jedyny znany okaz był mniejszy od pachycefalozaura, będąc jednocześnie osobnikiem dojrzałym. Tomografia komputerowa wykazała, że wewnątrz kopuły znajdowały się liczne kanały nerwowo-naczyniowe. Zdaniem autorów opisu sugeruje to, że kopułę pokrywała keratynowa powłoka.

Spis gatunków

Platytholus Horner, Goodwin i Evans, 2023
P. clemensi Horner, Goodwin i Evans, 2023

Bibliografia

Horner, J.R., Goodwin, M.B. & Evans, D.C. (2023) “A new pachycephalosaurid from the Hell Creek Formation, Garfield County, Montana, U.S.A.” Journal of Vertebrate Paleontology. doi:10.1080/02724634.2023.2190369