Harenadraco

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Michał Siedlecki


Harenadraco (harenadrako)
Długość ok. 1 m
Dieta wszystkożerny
Miejsce Mongolia - Ajmak Południowogobijski

(formacja Baruungoyot - Hermiin Tsav)

Czas
252 201 145
66

ok. 83,6-72,1 Ma
późna kreda (kampan)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Maniraptora

Paraves

Troodontidae

Harenadraco by Yusik Choi.jpg
Rekonstrukcja przyżyciowa. Autor: Yusik Choi. Źródło: Lee i in., 2024. [3]

Wstęp

Harenadraco to rodzaj niewielkiego maniraptora z grupy troodontydów żyjącego na terenie Mongolii w drugiej połowie epoki późnej kredy. Jego odkrycie wypełnia lukę w zapisie kopalnym późnokredowych troodontów z pustyni Gobi.

Etymologia

Nazwa rodzajowa oznacza z łaciny "piaskowy smok" (od wyrazów harena ["piasek"] i draco ["smok"]), co odnosi się do odnalezienia szczątków tego teropoda na pustyni Gobi. Epitet gatunkowy również pochodzi z łaciny i oznacza "pierwszy" - harenadrako jest pierwszym nazwanym troodontydem z formacji Baruungoyot.

Materiał kopalny

Powyżej, paliczki okazu typowego. Poniżej rekonstrukcja szkieletu; na biało zostały zaznaczone znane elementy szkieletu, a na szaro zostały zaznaczone nieznane elementy szkieletu. Źródło: Lee i in., 2024. [1].

Holotyp (MPC-D 110/119) to fragmentaryczny szkielet pozaczaszkowy składający się z dwóch fragmentów prawej kości biodrowej, bliższą część lewej k. udowej, dalszą część lewego tibiotarsus, lewe k. śródstopia II i IV, lewe paliczki kończyn tylnych, dalszą część prawej k. udowej oraz kilku innych niezidentyfikowanych fragmentów kości. Szczątki te zostały znalezione na stanowisku Hermiin Tsav, którego skały należą do formacji Baruungoyot.

Budowa, paleobiologia i systematyka

Rekonstrukcja przyżyciowa. Autor: Ddinodan. [2].

Harenadrako był niewielkim lekko zbudowanym maniraptorem prawdopodobnie podobnym do sinowenatora lub filowenatora. Odróżniał się od innych troodontydów detalami budowy kończyny tylnej. Jego cechą charakterystyczną były bardzo wydłużone i cienkie kości śródstopia II i IV (ta druga nieco masywniejsza od pierwszej). Podobny stan zaobserwowano u filowenatora oraz dzisiejszego nandu. Prawdopodobnie pozwalały temu teropodowi na uzyskiwanie wysokich prędkości podczas biegu pozwalając mu polować na mniejsze kręgowce, takie jak ssaki i jaszczurki lub uciec przed większymi drapieżnikami (np: szri i kuru). Analiza filogenetyczna umieszcza go jako bliskiego krewnego wczesnokredowych troodontydów z Chin, takich jak mei, sinusonaz i sinowenator.

Spis gatunków

Harenadraco Lee, Lee, Park, Kim, Badamkhatan, Idersaikhan i Tsogtbaatar, 2024
H. prima Lee, Lee, Park, Kim, Badamkhatan, Idersaikhan i Tsogtbaatar, 2024

Bibliografia

Lee, S., Lee, Y.-N., Park, J.-Y., Kim, S.-H., Badamkhatan, Z., Idersaikhan, D., Tsogtbaatar, K. (2024). "The first troodontid (Dinosauria: Theropoda) from the Upper Cretaceous Baruungoyot Formation of Mongolia". Journal of Vertebrate Paleontology. e2364746. [4]