Stokesosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 21:47, 23 gru 2011 autorstwa Nazuul (dyskusja | edycje) (poprawki)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Tomasz Sokołowski

Maciej Ziegler

Krzysztof Lichota


Stokesosaurus (stokesozaur)
Długość: ok. 2-5 m
Masa: ok. 60-500 kg
Miejsce występowania: USA - Utah, ?Kolorado, Dakota Południowa

(formacja Morrison - ogniwo Brushy Basin)

Wielka Brytania

(ił kimerydzki - Kimmeridge Clay)

Czas występowania 153-147 Ma

późna jura (kimeryd - tyton)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Tyrannosauroidea

Plik:Stokesosaurus.JPG

Holotyp S. langhami OUMNH J.3311 [1]

Wstęp

Stokesosaurus to rodzaj tyranozauroida, który żył w późnej jurze, około 153-147 milionów lat temu (w kimerydzie i tytonie) na terenach obecnych Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Nazwa tego gada oznacza "jaszczur Stokesa" i pochodzi od nazwiska amerykańskiego geologa, Williama Lee Stokesa. Nowe badania (Benson, 2008) wskazują, że to bazalny tyranozauroid. Opisano dwa gatunki.

Stokesosaurus clevelandi

To typowy i mniejszy gatunek - osiągał jakieś 2-3 m długości. Epitet gatunkowy został nadany na cześć Muzeum Natury w Cleveland w stanie Ohio. Pomimo tego, że gad ten znany jest tylko z fragmentarycznego szkieletu, został przedstawiony w grze komputerowej "Zoo Tycoon 2: Wymarłe gatunki".

Holotyp UUVP 2938 składa się z kości biodrowej (220 mm), pierwotnie przypisywanej Iliosuchus. Paratyp to kolejna kość biodrowa (330 mm). Z czasem dołączono również kilka kręgów, kość przedszczękową, widełki oraz niekompletną puszkę mózgową, lecz przypisane tych szczątków do Stokesosaurus jest wątpliwe. Niektórzy naukowcy (Carpenter i in., 2005) przypisują kość przedszczękową do odkrytego w tej samej formacji rodzaju Tanycolagreus. Wedłg Bensona kość ta należała jednak do jakiegoś ceratozaura.

Stokesozaur i tanykolagreuz były prawdopodobnie tej samej wielkości i możliwe jest, że ten drugi jest młodszym synonimem pierwszego. Jednak biodro (najlepiej poznana kość Stokesosaurus) Tanycolagreus nie zostało odnalezione, uniemożliwiając porównanie.

Stokesosaurus langhami

W 2008 roku opisano drugi gatunek stokesozaura na podstawie niekompletnego szkieletu pozaczaszkowego odnalezionego w późnojurajskich (wczesny tyton, ok. 151-147 Ma) osadach z Dorset w Anglii. Stokesosaurus langhami jest największym jurajskim tyranozauroidem (mierzył ok. 5 m), i drugim znanym z dobrego materiału kopalnego - pozostali jurajscy przedstawiciele tej grupy teropodów znani są wyłącznie z izolowanych szczątków. Odkrycie S. langhami jest dowodem na to, że w późnej jurze małe i średniej wielkości tyranozauroidy żyły na terenie nie tylko Azji (Guanlong) i Ameryki Północnej (Stokesosaurus clevelandi), ale także w Europie. Obecność rodzaju Stokesosaurus w osadach datowanych na tyton w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych oraz brak szczątków tyranozauroidów w równych wiekiem skałach afrykańskich pozwala przypuszczać, że między Europą a Ameryką Północną istniało połączenie lądowe, które nie obejmowało jednak Afryki.

Wśród znalezionego materiału (holotyp OUMNH J.3311) są kości miednicy, górne części kończyn tylnych oraz kręgi (głównie grzbietowe tylne, krzyżowe i ogonowe przednie) - zob. rys.

Spis gatunków

Stokesosaurus Madsen, 1974
S. clevelandi Madsen, 1974
S. langhami Benson, 2008

Bibliografia

Benson, R.B.J. (2008) "New information on Stokesosaurus, a tyrannosauroid (Dinosauria: Theropoda) from North America and the United Kingdom" Journal of Vertebrate Paleontology, 28, 732-750.

http://home.comcast.net/~eoraptor/Tyrannosauroidea.html#Stokesosaurusclevelandi

Paul, G.S. (2010) "The Princeton Field Guide to Dinosaurs" wyd. Princeton University - Princeton i Oxford.