Abditosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Abditosaurus (abditozaur)
Długość ok. 14 m
Dieta roślinożerny
Miejsce Hiszpania, Katalonia

(formacja Conques)

Czas
252 201 145
66

ok. 70,5 Ma
późna kreda (wczesny mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Macronaria

Somphospondyli

Titanosauria

Saltasauridae

Saltasaurinae

Abditosaurus kuehnei.png
Rekonstrukcja przyżyciowa. Z przodu widać lambeozauryny z rodzajów Arenysaurus i Pararhabdodon. Autor: SpinoDragon145. [1]

Wstęp

Abditosaurus to rodzaj zauropoda, który żył w późnej kredzie na terenie dzisiejszej Hiszpanii. Został nazwany i opisany w 2022 r. przez Bernata Vilę i współpracowników.

Etymologia

Nazwa Abditosaurus pochodzi od łacińskiego słowa abditus („ukryty”). Jest to nawiązanie do faktu, iż szczątki Abditosaurus zostały odkryte jeszcze w 1954 r. i przeleżały w zapomnieniu 60 lat. Epitet gatunkowy honoruje odkrywcę holotypu – prof. Waltera Georga Kuehne.

Materiał kopalny

Holotyp to niekompletny, częściowo artykułowany szkielet pozaczaszkowy. Obejmuje on izolowane zęby, 12 kręgów szyjnych, żebra szyjne, 7 kręgów grzbietowych, 6 żeber, 3 szewrony, prawą łopatkę i fragment lewej, prawą k. kruczą, lewą płytę mostkową, żebro mostkowe, fragmenty obu k. ramiennych, częściową lewą k. promieniową, fragment lewej k. biodrowej, część prawej k. udowej, prawą k. piszczelową i strzałkową, fragment lewej k. strzałkowej wraz z k. piętową.

Budowa

Abditosaurus był tytanozaurem o co najwyżej przeciętnych rozmiarach. Jego bliskim krewnym mógł być znacznie większy afrykański Paralititan. Zapewne Abditosaurus nie odbiegał znacząco wyglądem od większości tytanozaurów, a różnił się od nich szczegółami budowy kręgów, żeber, obręczy barkowej i kończyn. Jedną z wyróżniających go cech była obecność żeber mostkowych.

Spis gatunków

Abditosaurus Vila, Selles, Moreno-Azanza, Razzolini, Gil-Delgado, Canudo i Galobart, 2022
A. kuehnei Vila, Selles, Moreno-Azanza, Razzolini, Gil-Delgado, Canudo i Galobart, 2022

Bibliografia

Vila, B., Sellés, A., Moreno-Azanza, M., Razzolini, N.L., Gil-Delgado, A., Canudo, J.I. & Galobart, A. (2022). "A titanosaurian sauropod with Gondwanan affinities in the latest Cretaceous of Europe". Nat Ecol Evol (2022). doi:10.1038/s41559-021-01651-5.