Franz Nopcsa

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 13:04, 13 lis 2013 autorstwa Szerman (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Baron Franz Nopcsa

Nopcsa.jpg

Data urodzenia: 3. maja 1877 (Deva)
Data śmierci: 25. kwietnia 1933 (Wiedeń)
Narodowość: Węgry
Instytucje: Royal Hungarian Geological Institute
Opisane gatunki:
(15)

Biografia

Baron Franz Nopcsa von Felső-Szilvás to paleontolog, naukowiec i poszukiwacz przygód węgierskiego pochodzenia. Jeden z prekursorów paleobiologii i albanistyki (albanologii – nauki o dziejach i historii Albanii). Pochodził z arystokratycznej rodziny – stąd jego tytuł szlachecki, baron. Jest jednym z najsłynniejszych europejskich paleontologów pierwszej połowy XX wieku. Swoje badania naukowe przeprowadzał przede wszystkim w Europie środkowo-wschodniej – od Austrii po dzisiejszą Albanię z naciskiem na region Transylwania.

Wg danych Bentona (2008) opisał łącznie 15 gatunków dinozaurów, z czego (stan na 2005 rok) 4 są ważne. Niektóre z nich, jak np. Stegosaurus priscus i Titanosaurus dacus zostały przemianowane do nowych rodzajów (odpowiednio Loricatosaurus priscus i Magyarosaurus dacus), inne są różnych powodów nieważne z naukowego punktu widzenia. W tabelce obok przedstawiono – aby nie dublować poszczególne gatunki – tylko te pierwotnie opisane, dlatego też nie uwzględniono m.in. Rhabdodon robustus ((Nopcsa, 1902) Nopcsa, 1915), czy Doryphorosaurus aethiopicus (= Kentrosaurus aethiopicus).

Na jego cześć nazwano takie taksony, jak Elopteryx nopcsai i Nopcsaspondylus alarconensis – którego szczątki jako pierwszy zbadał baron Nopcsa.

Bibliografia

Benton M.J, (2008) "How to find a dinosaur, and the role of synonymy in biodiversity studies". Paleobiology, 34(4), pp. 516–533

http://historyofgeology.fieldofscience.com/2010/09/baron-nopcsa-more-than-just.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Franz_Nopcsa_von_Felső-Szilvás