Microvenator

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
hasło do weryfikacji


Autor: Korekta:
Dawid Mika Tomasz Sokołowski

Maciej Ziegler

Adrian Tkocz


Microvenator (mikrowenator)
Długość: ? m
Masa: ? kg
Miejsce występowania: USA - stan Montana

(formacja Cloverly)

Czas występowania wczesna kreda (późny apt)
Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Neotetanurae

Coelurosauria

Maniraptoriformes

Maniraptora

Oviraptorosauria - incertae sedis

Microvenator celer.jpg

Na biało: znalezione kości mikrowenatora. Źródło: [1]

Wstęp

Microvenator to wczesnokredowy teropod, którego nazwa oznacza "mały szybki myśliwy". Pierwsze szczątki tego gada odkrył Barnum Brown na terenach północnoamerykańskiej formacji Cloverly, obejmującej Montanę i Wyoming w 1930 roku.

Materiał kopalny

M. celer: AMNH 3041 to zęby, 28 kręgów, 4 żeber, kość ramienna, promieniowa i łokciowa, fragmenty dłoni, kości łonowej, piszczelowej, strzałkowej i skokowej, fragmenty stopy (patrz: obrazek).

?M. "chagyabi": zęby.

Budowa i historia taksonu

Odkrywca uznał, że nowo odkryte zwierzę miało nieproporcjonalnie dużą głowę w stosunku do reszty ciała, dlatego nazwał je "Megadontosaurus" ("jaszczur z olbrzymimi zębami"). Po dokładniejszych oględzinach znaleziska okazało się że to chimera: zęby należały do Deinonychus, a reszta szczątków do nieznanego wcześniej gatunku dinozaura. W 1970 John Ostrom nadał tym skamieniałościom dzisiejszą nazwę - Microvenator i dokonał jego formalnego opisu. Znalezione kości najprawdopodobniej należały do osobnika młodocianego. Obecnie mikrowenatora uważa się za bazalnego owiraptozaura. Długość dorosłego osobnika szacuje się na na ok. 3 m.

Paleobiologia

Microvenator najprawdopodobniej jak swoi krewniacy był pokryty zaawansowanym upierzeniem i wysiadywał swoje jaja. Jest on jednym z najprymitywniejszych owiraptozaurów. Mógł się żywić jajami, jaszczurkami, mięczakami oraz małymi ssakami. Równie dobrze mógł być wszystkożercą.

Gatunki

Obecnie formalnie uznaje się że do rodzaju Microvenator należy tylko jeden gatunek - Microvenator celer. Domniemany "Microvenator chagyabi" jest nomen nudum, a "Microvenator chagyanensis" pojawią się wyłącznie w liście fauny Zhaunga i Li z 1997 roku. Prawdopodobnie próbowali "poprawić" epitet gatunkowy "M. chagyabi", gdyż ten mógł zawierać błąd gramatyczny. W przeciwieństwie do M. celer, dinozaur, który pozostawił po sobie jego kości żył w dzisiejszym Tybecie (wczesna kreda, formacja Lura).

Spis gatunków

Microvenator Ostrom, 1970
= "Megadontosaurus" Brown, 1930 vide Ostrom, 1970
M. celer Ostrom, 1970
= "Megadontosaurus ferox" Brown, 1930 vide Ostrom, 1970
?M. "chagyabi" Zhao, 1986 nomen nudum
?= M. "chagyaensis" (Zhao, 1986) Zhaung i Li, 1997 nomen nudum

Bibliografia

Mortimer, M. (online): http://theropoddatabase.com/Oviraptorosauria.htm#Microvenatorceler

Mortimer, M. (online): http://theropoddatabase.com/Coelurosauria.htm#Microvenatorchagyabi