Archaeocursor

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Michał Siedlecki


Archaeocursor (archeokursor)
Długość ok. 1 m
Dieta roślinożerny
Miejsce Chiny - Syczuan

(formacja Ziliujing - ogniwo Dongyuemiao)

Czas
252 201 145
66

ok. 193-192 Ma
wczesna jura (późny synemur - wczesny pliensbach)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Archaeocursor asiaticus.png
Rekonstrukcja przyżyciowa. Autor: Ddinodan. [2]
Mapa znalezisk
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Archaeocursor to rodzaj niewielkiego wczesnego dinozaura ptasiomiednicznego, żyjącego na terenie dzisiejszych Chin w połowie epoki wczesnej jury.

Etymologia

Nazwa naukowa oznacza z łaciny "starożytny azjatycki biegacz " i odnosi się do przypuszczalnego trybu życia omawianego zwierzęcia oraz faktu, iż jest jednym z najstarszych znanych dinozaurów ptasiomiednicznych z terenu Azji.

Materiał kopalny

Okaz typowy Archaeocursor asiaticus. Źródło: Xi i in., 2024. [1]

Holotyp (L01-HY999) to prawie kompletna lewa kość udowa, która należała do osobnika będącego w chwili śmierci młodym dorosłym. Został znaleziony ok. 2 km na północ od Parku Głównego Yubei w dystrykcie Chongqing, w pokładach ogniwa Dongyuemiao formacji Ziliujing.

Budowa i systematyka

Archeokursor był niewielkim lekko zbudowanym roślinożernym dinozaurem, prawdopodobnie przypominającym inne wczesnojurajskie dinozaury ptasiomiedniczne, takie jak lesotozaur. Różnił się od nich szczegółami w budowie kości udowej (m.in. budową wielkiego krętarza, czy obecnością grzbietu na przedniej powierzchni kości). Analiza filogenetyczna umieściła go jako takson siostrzany eokursora.

Spis gatunków

Archaeocursor Xi, Zhao, Ren, Wei i Xu, 2024
A. asiaticus Xi, Zhao, Ren, Wei i Xu, 2024

Bibliografia

Xi, Y., Zhao, Q., Ren, T., Wei, G.& Xu, X. (2024). "New evidence for the earliest ornithischian dinosaurs from Asia". iScience: 111641 [3]