Beibeilong

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Kamil Kamiński


Beibeilong (beibeilong)
Długość: ?
Masa: ?
Miejsce występowania: Chiny - prowincja Henan

(formacja Gaogou)

Czas występowania

późna kreda (cenomanturon)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Oviraptorosauria

Caenagnathidae

Reconstruction of Beibeilong embryo in ovo.jpg

Rekonstrukcja embrionu we wnętrzu jaja. Autor: Vladimir Rimbala.

Źródło: Pu i in., 2017. [3].

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Beibeilong to rodzaj owiraptorozaura z późnej kredy Chin. Co ciekawe, znany jest z pozostałości gniazda z zarodkiem i jajami, nieznane są natomiast dorosłe okazy. Naukowcy uważają jednak, że był to duży, dość bazalny cenagnatyd.

Etymologia

Nazwa Beibeilong pochodzi od chińskich słów beibei („dziecko”) oraz long („smok”).. Z kolei epitet gatunkowy sinensis nawiązuje do faktu znalezienia tego dinozaura w Chinach.

Materiał kopalny

Holotyp (HGM 41HIII1219) to częściowo artykułowany szkielet (bez większości przednich kończyn, stóp i ogona) bardzo młodego osobnika, powiązany z częściowo zachowanym gniazdem z sześcioma-ośmioma jajami. Okaz ten znajduje się w Henan Geological Museum (HGM) w Chinach. Jest to jedyny znany szkielet stowarzyszony z wielkimi jajami owiraptorozaurów, określanymi jako Macroelongatoolithus.

Odkrycie i opis

Szczątki Beibeilong (nazwane „Baby Louie”) zostały odkryte między końcem 1992 a początkiem 1993 r., a następnie wywiezione do Stanów Zjednoczonych, gdzie trafiły do The Stone Compalny, która wystawiła okaz podczas preparacji. W 2001 r. został on nabyty przez Indianapolis Children’s Museum, gdzie znajdował się na publicznej wystawie przez dwanaście lat. Dopiero w 2013 r. „Baby Louie”) został zwrócony Chinom i trafił do Henan Geological Museum. W 2017 r. na podstawie tych szczątków nazwano i opisano nowy rodzaj dinozaura. Dokonał tego zespół paleontologów, którym przewodził Hanyong Pu.

Budowa

Hipotetyczna rekonstrukcja przyżyciowa dorosłego osobnika. Autor: PaleoNeolitic. [1].

Mimo iż jedyne znane szczątki należą do bardzo młodego okazu, autorzy opisu uważają, że Beibeilong był dużym cenagnatydem. Swiadczy o tym wielkość znalezionych jaj. Zachowana część czaszki holotypu ma długość 66 mm. Oczodoły były duże (co jest typowe dla bardzo młodych dinozaurów) i okrągłe. Kość szczękowa była krótka, niska i bezzębna. Kość zębowa była względnie krótka i głęboka, przypominając proporcjami Gigantoraptor i Microraptor. Również kości kończyn tylnych wykazują budowę podobną do gigantoraptora. Beibeilong wyróżniał się jednak kilkoma cechami czaszki i kości biodrowej.

Holotyp zachowany w gnieździe wraz z jajami.[2].

Ogólnie szkielet holotypu wykazuje cechy typowe dla embrionów lub bardzo młodych dinozaurów. Podbródek jest wetknięty w klatkę piersiową, co jest charakterystyczne dla embrionów dinozaurów, krokodyli i ptaków.

Spis gatunków

Beibeilong Pu, Zelenitsky, , Currie, Carpenter, Xu, Koppelhus, Jia, Xiao, Chuang, Li, Kundrat i Caizhi, 2017
B. sinensis Pu, Zelenitsky, , Currie, Carpenter, Xu, Koppelhus, Jia, Xiao, Chuang, Li, Kundrat i Caizhi, 2017

Bibliografia

Pu, H.; Zelenitsky, D.K.; Lü, J.; Currie, P.J.; Carpenter, K.; Xu, L.; Koppelhus, E.B.; Jia, S.; Xiao, L.; Chuang, H.; Li, T.; Kundrát, M.; Shen, C. (2017). "Perinate and eggs of a giant caenagnathid dinosaur from the Late Cretaceous of central China". Nature Communications. 8: 14952. doi:10.1038/ncomms14952.