Edward Cope

Z Encyklopedia Dinozaury.com
(Przekierowano z Cope)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Edward D. Cope

Edward Cope.png
Źródło: [1]

Data urodzenia: 28. lipca 1840,

Philadelphia, Pennsylvania

Data śmierci: 12. kwietnia 1897,

Philadelphia, Pennsylvania

Narodowość: USA
Instytucje:
Opisane gatunki:
(64)

Biografia

Wstęp

Edward Drinker Cope to amerykański paleontolog, anatom i ewolucjonista – jeden z najsłynniejszych dinozaurologów w dziejach. Autor opisów ponad tysiąca gatunków kręgowców, w tym setek ryb i dziesiątek dinozaurów. Opisał takie kręgowce, jak permski synapsyd Edaphosaurus czy gady morskie: Mosasaurus conodon i Elasmosaurus platyurus. To właśnie przez błędne złożenie szkieletu tego ostatniego (czaszka została omyłkowo umieszczona na końcu ogona zamiast szyi), które zostało publicznie wytknięte przez Othniela Charlesa Marsha, doprowadziło do zawziętej rywalizacji między tymi dwoma paleontologami, medialnie nazwaną „Wojną o Kości” (ang. Bone Wars).

Spuścizna

Wg Bentona (2008) E.D. Cope opisał i nazwał 64 (niektóre z nich znajdują się w tabelce obok) gatunki dinozaurów, z czego (stan na 2005 rok) 9 jest ważnych z naukowego punktu widzenia. Wiele z nich jest synonimami innych taksonów, często nazwanych również przez Cope’a, bądź są nomen dubium. Bodaj najbardziej znane z nich to Amphicoelias fragillimus, Camarasaurus supremus i Coelophysis bauri. Co ciekawe, to prawdopodobnie Cope opisał po raz pierwszy szkielet słynnego Tyrannosaurus rex, nazywając szczątki Manospondylus gigas. Jest to jednak nazwa dziś nieużywana, i mimo pierwszeństwa traktowana jest powszechnie jako nomen oblitum.

Zajmował się ewolucją koniowatych oraz ssaczym uzębieniem. Jest twórcą tzw. reguły Cope’a, która mówi o tendencji do systematycznego zwiększania rozmiarów na drodze ewolucji, co jest szczególnie widoczne u dinozaurów i ssaków. Podczas jednej z wypraw paleontologicznych do stanu Wirginia ciężko zachorował i zmarł w wieku 56 lat. Na cześć Edwarda Drinkera Cope’a nazwano dinozaury Drinker nisti i Edmontosaurus copei, a także kenozoicznego ptaka-nielota Darwinornis copei.

Bibliografia

Benton M.J, (2008) "How to find a dinosaur, and the role of synonymy in biodiversity studies". Paleobiology, 34(4), pp. 516–533

http://en.wikipedia.org/wiki/Edward_Drinker_Cope