Othniel Marsh

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Marcin Szermański


prof. Othniel C. Marsh

Marsh.jpg
Źródło: [1]

Data urodzenia: 29. października 1831,

Lockport, New York

Data śmierci: 18. marca 1899,

New Haven, Connecticut

Narodowość: USA
Instytucje: Yale University

Yale College

Opisane gatunki:
(80)

Biografia

Wstęp

Othniel Charles Marsh to jeden z najsłynniejszych paleontologów nie tylko XIX w., ale i w ogóle. Stał się słynny z rywalizacji z inną ówczesną sławą, Edwardem Drinkerem Cope. Prasa ochrzciła ją "Wojną o kości" (ang. Bone Wars). Zaczęła się od wytknięcia błędu w rekonstrukcji plezjozaura Cope'a przez Marsha (czaszka znajdowała się nie na czubku szyi, a na końcu ogona). Od tego czasu przez dwie dekady - aż do śmierci Cope'a - trwało ich współzawodnictwo o miano najsłynniejszego amerykańskiego paleontologa tamtych czasów. W wyniku pośpiesznych prac (dodatkowo większość gatunków opisywali w pojedynkę) wiele z opisanych przez nich taksonów dziś jest uważanych za nomen dubium lub z innych powodów jest nieważnych.

Na jego cześć nazwano takie gatunki archozaurów jak: Othnielia, Marshosaurus, Hoplitosaurus marshi i Pteranodon marshi.

Spuścizna

Wg Bentona (2008) O.C. Marsh opisał łącznie 80 gatunków, z czego (stan na 2005 rok) ważnych jest 23 (a więc 29% ogółu). Nie dość, że opisał ich łącznie najwięcej, to w dodatku jedne z największych dinozaurowych sław. Można powiedzieć, że nie licząc Tyrannosaurus i Brachiosaurus, większość z najsłynniejszych dinozaurów zostało nazwanych przez Marsha. Niektóre z nich znajdują się w tabelce obok.

Jego liczne badania doprowadziły do skrystalizowania podstaw klasyfikacji wielu taksonów. Utworzył on takie grupy (rodziny), jak Allosauridae, Anchisauridae, Camptosauridae, Ceratopsidae, Ceratosauridae, Coeluridae, Diplodocidae, Dryptosauridae, Nodosauridae, Ornithomimidae, Plateosauridae i Stegosauridae. Są one używane do dziś, choć niektóre mają inny zasięg, niż pierwotnie.

Bibliografia

Benton M.J, (2008) "How to find a dinosaur, and the role of synonymy in biodiversity studies". Paleobiology, 34(4), pp. 516–533

http://en.wikipedia.org/wiki/Othniel_Charles_Marsh