Diuqin

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Paweł Konarzewski


Diuqin (diukwin)
Dieta mięsożerny
Miejsce Argentyna - Neuquén

(formacja Bajo de la Carpa)

Czas
252 201 145
66

ok. 86-84 Ma
późna kreda (santon)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Paraves

Dromaeosauridae

Unenlagiinae

Diuqin UDL.png
Rekonstrukcja Diuqin. Autor: UnexpectedDinoLesson [3]

Wstęp

Diuqin to dinozaur z grupy Dromaeosauridae żyjący w późnej kredzie na terenie dzisiejszej Argentyny. Jest to pierwszy opisany przedstawiciel Unenlagiinae pochodzący z formacji Bajo de la Carpa. Wypełnia on lukę w zapisie kopalnym unenlaginów liczącą co najmniej 15 mln lat.

Materiał kopalny

Kości holotypu Diuqin. Źródło: Porfiri i in., 2024 [1].

Holotyp oznaczony numerem katalogowym MUCPv 1401 składa się z łuku nerwowego kręgu grzbietowego i krzyżowego, niemalże kompletnej lewej kości ramiennej oraz z czterech niezidentyfikowanych fragmentów (z czego co najmniej dwa mogą być fragmentami kręgów). Na kościach odnaleziono również ślady żerowania innych drapieżników. W odległości 2-3 m od okazu typowego Diuqin odnaleziono ząb megaraptoryda (MUCPv 1557), zaś w 10-12 m - niezidentyfikowane fragmenty zauropoda.

Budowa

Lewa kość ramienna okazu typowego. Źródło: Porfiri i in., 2024 [2].

Diuqin ogólną budową ciała nie odbiegał zbytnio od swoich kuzynów. Był to smukły teropod, odznaczający się unikatową budową kości ramiennej oraz kręgów. Zachowana kości ramienna mierzyła 20 cm długości. Grzebień naramienno-piersiowy kości ramiennej był skierowany do przodu.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Diuqin pochodzi z języka mapudungun i oznacza "ptak drapieżny". Epitet gatunkowy lechiguanae nawiązuje do wiedźmy Lechiguana z filmu "Nazareno Cruz y el Lobo" powstałego w 1975 roku, która przewidziała, że tytułowy bohater filmu stanie się wilkołakiem.

Spis gatunków

Diuqin Porfiri, Baiano, dos Santos, Gianechini, Pittman i Lamanna, 2024
D. lechiguanae Porfiri, Baiano, dos Santos, Gianechini, Pittman i Lamanna, 2024

Bibliografia

Porfiri, J.D., Baiano, M.A., dos Santos, D.D., Gianechini F.A., Pittman M., & Lamanna M.C. (2024). "Diuqin lechiguanae gen. et sp. nov., a new unenlagiine (Theropoda: Paraves) from the Bajo de la Carpa Formation (Neuquén Group, Upper Cretaceous) of Neuquén Province, Patagonia, Argentina". BMC Ecology and Evolution 24: 77. doi:10.1186/s12862-024-02247-w