Dracopelta

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
Do sprawdzenia.

Autor: Korekta:
Maciej Ziegler Tomasz Sokołowski

Kamil Kamiński


Dracopelta (drakopelta)
Długość: ok. 2-3 m
Masa: 150-300 kg
Miejsce występowania: Portugalia

(formacja Farta Pao)

Czas występowania 152-147 Ma

późna jura (tyton)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Thyreophora

Ankylosauria

? Nodosauridae

Dracopelta.gif

Rekonstrukcja przyżyciowa drakopelty. [1]

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Dracopelta była ankylozaurem zasiedlającym wyspy Europy w późnej jurze. Znany jest jeden gatunek, niestety z dość ubogim materiałem kopalnym. Jak inne ankylozaury, drakopelta zapewne była roślinożerna.

Etymologia

Dracopelta znaczy "smocza tarcza" (łac. draco = smok + gr. pelta = tarcza), nazwę gatunkową nadano na cześć paleontologa Georgesa Zbyszewskiego za wkład w paleontologię kręgowców z Portugalii.

Materiał kopalny

Klatka piersiowa z żebrami, trzynastoma kręgami i pięcioma różnymi typami osteoderm.

Klasyfikacja

Klasyfikacja Dracopelta jest niepewna. Przez Galtona została umieszczona w rodzinie Nodosauridae - na podstawie podobieństwa pancerza do przedstawicieli tej grupy, która wg niego zawiera Sauropelta i Hoplitosaurus - który może być ankylozaurydem. W The Dinosauria (druga edycja z 2004 r.) Vickaryous, Maryańska i Weishampel uznali jednak ten rodzaj za niemożliwego do sklasyfikowania przedstawiciela Ankylosauria. Nowsze analizy filogenetyczne z reguły nie obejmują drakopelty. Jej dokładna klasyfikacja wymaga dalszych badań.

Lokalizacja i wiek

Peter Galton opisał rodzaj Dracopelta jako późnojurajskiego dinozaura z Ribamar. Nie jest do końca pewne, z której lokalizacji tak nazwanej pochodzą jej szczątki. W Ribamar w gminie Mafra, znajdują się tylko odkrywki datowane na wczesną kredę. Jeśli skamieniałości zostały naprawdę znalezione w tym Ribamar, to drakopelta pochodzi z wczesnej kredy, a nie z jury. Druga lokalizacja nazwana Ribamar znajduje się w gminie Lourinhã i pochodzi z kimerydu. W kwestii datowania to miejsce zgadza się z oryginalnym opisem Galtona. Oddalone jest o 22 km od Ribamar w gminie Mafra. Autorzy pracy o dinozaurach z Portugalii (Antunes i Mateus) przyjęli właśnie tą lokalizację. Z kolei Arbour i Currie (2015) piszą o tytonie (późna jura).

Spis gatunków

Dracopelta Galton, 1980
D. zbyszewskii Galton, 1980

Bibliografia

Antunes, M.T. & Mateus, O. (2003) "Dinosaurs of Portugal" Comptes Rendus Palevol 2:77-95

Arbour, V.M. & Currie, P.J. (2015) Systematics, phylogeny and palaeobiogeography of the ankylosaurid dinosaurs. Journal of Systematic Palaeontology. doi:10.1080/14772019.2015.1059985

Galton, P.M. (1980) "Partial skeleton of Dracopelta zbyszewskii n. gen. and n. sp., an ankylosaurian dinosaur from the Upper Jurassic of Portugal" Geobios, 13(3), 451–457.

Paul, G.S. (2010) "The Princeton Field Guide to Dinosaurs" wyd. Princeton University - Princeton i Oxford.

Schneider, S., Fürsich, F. T., & Werner, W. (2010). Marking the Kimmeridgian-Tithonian transition with a bivalve – Protocardia gigantea sp. nov.(Bivalvia: Cardiidae) and its relatives from the Lusitanian Basin (Portugal). Neues Jahrbuch für Geologie und Paläontologie-Abhandlungen, 258(2), 167-184.

Vickaryous, M.K., Maryańska, T. & Weishampel, D.B. (2004) "Ankylosauria" [w:] Weishampel, D.B., Dodson, P., & Osmólska, H. (red.) "The Dinosauria" Berkeley: University of California Press, 363-392.