Friedrich Huene

Z Encyklopedia Dinozaury.com
(Przekierowano z Friedrich von Huene)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Friedrich von Huene

Stahleckeria potens.png
Von Huene po lewej przy składaniu szkieletu dicynodonta. Źródło: [1]

Data urodzenia: 22 marca, 1875

Tübingen

Data śmierci: 4 kwietnia, 1969

Tübingen

Narodowość: Niemcy
Instytucje:
Opisane gatunki:
(39)

Biografia

Friedrich von Huene to najsłynniejszy niemiecki paleontolog i zarazem jeden z największych paleontologów w dziejach. Opisał największą ilość gatunków dinozaurów w całym XX wieku. Pod tym względem jest także w czołówce - więcej taksonów opisał jedynie sławny Othniel Marsh.

Autor wielu publikacji dotyczących wymarłych gadów. Początkowo obiektem swoich badań były dinozaury żyjące na terenie dzisiejszej Europy. W późniejszym okresie pracował również w innych rejonach świata, m.in. w Ameryce Południowej i Indiach. Jednym z jego najsłynniejszych odkryć było odkrycie cmentarzyska plateozaurów.

Wg Bentona (2008) Friedrich von Huene opisał i nazwał aż 71 gatunków dinozaurów, z czego (stan na 2005 rok) 18 jest ważnych z naukowego punktu widzenia. Wiele z nich zostało przemianowanych do innych rodzajów lub są nomen dubium. Von Huene również dokonywał rewizji wcześniej opisanych i nazwanych taksonów - ustanowił tym samym nowe rodzaje dla znanych już nauce gatunków. Rodzajami tymi były m.in. Altispinax, Betasuchus, Erectopus, Magyarosaurus, Plateosauravus i Proceratosaurus.

Na jego cześć opisano m.in. takie gatunki kopalnych zwierząt, jak Elachistosuchus huenei, Lufengosaurus huenei, czy Sphagesaurus huenei.

Bibliografia

https://en.wikipedia.org/wiki/Friedrich_von_Huene