Fujianvenator

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Michał Siedlecki
Korekta: Paweł Konarzewski, Maciej Ziegler


Fujianvenator (fujianwenator)
Długość > ok. 50 - 55 cm (osobnik młodociany)
Masa > ok. 641 g (osobnik młodociany)
Dieta brak danych(mięsożerny?(rybożerny??))
Miejsce Chiny - prowincja Fujian

(formacja Nanyuan)

Czas
252 201 145
66

150,2-149,9 Ma
późna jura (tyton)

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Maniraptora

Paraves

Avialae?\Deinonychosauria?

Anchiornithidae?\Troodontidae?

Fujianvenator.png
Rekonstrukcja przyżyciowa fudzianwenatora Autor: UnexpectedDinoLesson

Wstęp

Fujianvenator to przypuszczalny nietypowy przedstawiciel anchiornitidów żyjący na terenie obecnych Chin pod koniec epoki późnej jury. Jego odkrycie może wskazywać na większe zróżnicowanie tej rodziny parawiali, niż dotąd sądziliśmy.

Etymologia

Nazwę rodzajową można przetłumaczyć na łowcę z Fujian (od łacińskiego wyrazu venator (łowca) oraz od nazwy prowincji Fujian, na terenie której odkryto szczątki fujianwenatora). Epitet gatunkowy brzmi dziwaczny, co odnosi się do nietypowej morfologii kończyn tylnych tego dinozaura.

Materiał kopalny

Rekonstrukcja holotypu Fujianvenator prodigiosus. Autor: Red Natters [1].

Holotyp (IVPP V31985) to artykułowany szkielet pozaczaszkowy bez większości ogona, szyi i czaszki. Należał on do osobnika młodocianego, mającego ok. rok. Został odkopany na 3,6 metrze głębokości formacji Nanyuan.

Historia odkryć

Szczątki fujianwenatora zostały znalezione podczas wykopalisk w pobliżu wioski Yangyuan (w pokładach formacji Nanyuan ), przeprowadzonych w październiku i listopadzie 2022 roku, a opisany został rok później.

Budowa i tryb życia

Fujianwenator był niewielkim parawialem, którego cecha charakterystyczną była budowa tylnych kończyn. Jego kość piszczelowa jest bowiem dwa razy dłuższa od kości udowej, co jest cechą dotąd niespotykaną wśród mezozoicznych teropodów. Innymi cechami charakteryzującymi ten rodzaj są m.in. : łopatka o ponad połowę krótsza od kości ramieniowej, która (k. ramieniowa) jest dłuższa od kości udowej, skostniały mostek?, pazur pierwszego palca kończyny przedniej o wiele większy od pozostałych pazurów palców, paliczek dłoni II-1 dłuższy od II-2, część kości łonowej szeroka mediolateralnie (nieperforowanej) oraz kość śródstopia II szerszą od pozostałych kości śródstopia.

Wspomniana budowa kończyn tylnych (przede wszystkim stosunek długości k. piszczelowej do k. udowej) nasunęła autorom badania hipotezę, iż fujianwenator najprawdopodobniej był zwierzęciem, które większość czasu spędzała na lądzie i prawdopodobnie był dobrym biegaczem. Jako że wydłużenie kości występuje u dzisiejszych ptaków z rodzin czaplowatych i bocianowatych, może wskazywać, że dinozaur ten polował na zwierzęta żyjące w wodzie. Ta hipoteza jest przez autorów badania uznawana za równie prawdopodobną co powyższa. Możliwe, że bliższa prawdzie jest druga hipoteza, gdyż u innych lądowych awiali nie zaobserwowano takich adaptacji (komentarz własny - MZ). Dieta tego dinozaura zostaje jednak w sferze domysłów, jako że nie znamy czaszki.

Systematyka

Analiza filogenetyczna umieściła fujianowenatora jako członka anchiornitidów w obrębie awiali. Jednakże ich pozycja w obrębie parawiali jest mocno dyskusyjna (więcej w opisie anchiornisa).

Spis gatunków

Fujianvenator Xu, Wang, Chen, Dong, Lin, Xu, Tang, You, Zhou, Wang, He, Li, Zhang & Zhou, 2023
F. prodigiosus Xu, Wang, Chen, Dong, Lin, Xu, Tang, You, Zhou, Wang, He, Li, Zhang & Zhou, 2023

Bibliografia

Xu, L.; Wang, M.; Chen, R.; Dong, L.; Lin, M.; Xu, X.; Tang, J.; You, H.; Zhou, G.; Wang, L.; He, W.; Li, Y.; Zhang, C.; Zhou, Z. (2023-09-06). "A new avialan theropod from an emerging Jurassic terrestrial fauna". Nature: 1–8. [2]