Matheronodon

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Kamil Kamiński


Matheronodon (materonodon)
Długość: ? m
Masa: ? kg
Miejsce występowania: Francja
Czas występowania późna kreda (późny kampan)
Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Genasauria

Neornithischia

Cerapoda

Ornithopoda

Iguanodontia

Rhabdodontidae

Matheronodon 1.jpg

Kość szczękowa. Źródło: Godefroit i in., 2017. [2].

Wstęp

Matheronodon był rodzajem roślinożernego dinozaura żyjącego w późnej kredzie na terenach obecnej Francji. Znany jest tylko z jednej kości i kilku zębów. Jednak ten stosunkowo ubogi materiał kopalny dostarczył istotnych informacji na temat jego budowy i paleobiologii. Matheronodon został nazwany i opisany w 2017 r. przez zespół paleontologów pod kierunkiem Pascala Godefroita.

Etymologia

Nazwa Matheronodon honoruje Philippe’a Matherona, który jako pierwszy opisał szczatki dinozaurów z Prowansji w południowej Francji; drugi człon nazwy rodzajowej (odon) pochodzi od greckiego odous, czyli „ząb”. Epitet gatunkowy nawiązuje do Prowansji, francuskiej krainy historycznej.

Materiał kopalny

Holotyp to okaz MMS/VBN-02-102 – prawa kość szczękowa. Materiał przypisany obejmuje trzy zęby i jedną koronę zęba z kości szczękowej oraz trzy zęby z kości zębowej.

Budowa i paleobiologia

Jedyna znana kość to prawa kość szczękowa. Cechowała się ona wyjątkowo masywną budową. Mierzyła 22 cm długości i 10 cm wysokości. Kość szczękowa materonodona zawierała jedynie osiem zębodołów (były to cztery pozycje zębowe, z których każda składała się z dwóch częściowo zrośniętych zębodołów). Skanowanie kości ujawniło dwie generacje zastępujących się zębów. Zarówno zęby szczękowe, jak i te pochodzące z kości zębowej były znacznie powiększone, osiągając 6 cm wysokości i 5 cm szerokości. Korony zębów znajdujących się w kości szczękowej przypominały kształtem tasak, a na ich powierzchni znajdowało się co najmniej 25 pionowych grzbietów, znacznie więcej niż u innych rabdodontydów. Zęby pochodzące z kości zębowej miały bardziej liściokształtne korony, typowe również dla krewniaków materonodona.

Żęby materonodona. Źródło: Godefroit i in., 2017 [1].

Uzębienie i aparat żujący omawianego dinozaura wydają się przystosowane do wytwarzania silnego działania ścinającego, przypominającego parę nożyczek. Prawdopodobnie czyniło to z Matheronodon wyspecjalizowanego roślinożercę, zdolnego do odżywiania się twardymi częściami roślin.

Spis gatunków

Matheronodon Godefroit, Garcia, Gomez, Stein, Cincotta, Lefèvre i Valentin, 2017
M. provincialis Godefroit, Garcia, Gomez, Stein, Cincotta, Lefèvre i Valentin, 2017

Bibliografia

Godefroit, P., Garcia, G., Gomez, B., Stein, K., Cincotta, A., Lefèvre, U., Valentin, X. (2017). "Extreme tooth enlargement in a new Late Cretaceous rhabdodontid dinosaur from Southern France". Scientific Reports. 7: 13098. doi:10.1038/s41598-017-13160-2.