Pyroraptor

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Maciej Ziegler Dawid Mika

Mateusz Tałanda


Pyroraptor (piroraptor)
Długość: ? m
Masa: ? kg
Miejsce występowania: Francja - Prowansja

Hiszpania - Katalonia, Kastylia i León

(formacje Vitoria i Posa)

Czas występowania 73-69 Ma

późna kreda (późny kampan - wczesny mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Paraves

Dromaeosauridae

Pyroraptor fossil 01.png

Typowy okaz piroraptora.

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Pyroraptor był dromeozaurydem występującym na obszarach dzisiejszej Francji i Hiszpanii w późnej kredzie. Cechą charakterystyczną deinonychozaurów były pazury na stopach, u piroraptora osiągały 6,6 cm długości.

Być może to to samo zwierzę co Variraptor, pochodzący z tego samego obszaru i przedziału czasowego. Obecnie nie ma jednak wystarczającego materiału, aby tę możliwość potwierdzić albo odrzucić. Pyroraptor prawdopodobnie polował na ornitopody takie jak Rhabdodon i Telmatosaurus.

Materiał kopalny

Holotyp (MNHN BO001) to kompletny pazur z drugiego palca lewej stopy. Paratypy to paliczek stopy, druga kość śródstopia, pazur z drugiego palca stopy, kość łokciowa, zęby i kręg z przedniej części ogona.

Oprócz nich znaleziono pięć zębów w Hiszpanii - cztery w stanowisku Laño i jeden w Montrebei.

Etymologia

Nazwa Pyroraptor to połączenie greckiego pyros (ogień) i łacińskiego raptor (rabuś), co odnosi się do tego, że ten "nowy, zwinny mały teropod" został odkryty po pożarze lasu. Epitet gatunkowy (olympius) pochodzi od góry Mont Olympe, u podnóża której znajduje się "nowa lokalizacja" (La Boucharde).

Pyroraptor w "Planecie Dinozaurów"

Piroraptor został przedstawiony w jednym z czterech odcinków serialu Planeta Dinozaurów, pod tytułem "Podróże Brzuchacza". Głównym bohaterem tego odcinka jest samiec tego dromeozauryda, który w wyniku trzęsienia ziemi i wywołanej nim fali tsunami wpada do oceanu. Szczęśliwie udaje mu się jednak chwycić kłody. Po kilku dniach "żeglugi" trafia na specyficzną wyspę na której żyją karłowate dinozaury, które są małe w wyniku braku wystarczającej ilości pokarmu dla utrzymania przy życiu olbrzymiego ciała. Z czasem dołącza się do stada troodontydów i staje się czołowym drapieżnikiem na wyspie. Troodonty zostały przedstawione jako wyjątkowo inteligentne zwierzęta (sprytniejsze od zamieszkujących wyspę dromeozaurydów), potrafiące naśladować uległe i przyjacielskie odgłosy piroraptorów. Karłowaci przedstawiciele Troodontidae uznały, że wspólnie z dużym drapieżnikiem, jakim na wyspie stał się Brzuchacz, mają większe szanse na udane polowanie.

Spis gatunków

Pyroraptor Allain i Taquet, 2000
P. olympius Allain i Taquet, 2000

Literatura

Allain, R., Taquet, P. 2000. A new genus of Dromaeosauridae (Dinosauria, Theropoda) from the Upper Cretaceous of France. Journal of Vertebrate Paleontology, t. 20, nr 2, str. 404-407.

Torices, A., Currie, P.J., Canudo, J.I., Pereda-Suberbiola, X. 2015. Theropod dinosaurs from the Upper Cretaceous of the South Pyrenees Basin of Spain. Acta Palaeontologica Polonica, t. 60, nr 3, str. 611–626. [1]