Vectaerovenator

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Vectaerovenator (wekterowenator)
Dieta mięsożerny
Miejsce Wielka Brytania, Anglia, wyspa Wight

(formacja Ferruginous Sands)

Czas
252 201 145
66

ok. 117-113 Ma
wczesna kreda (późnyalb)

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Tetanurae

Wstęp

Vectaerovenator to rodzaj teropoda o niepewnej pozycji systematycznej, który żył na terenie dzisiejszej Anglii we wczesnej kredzie. Został on nazwany i opisany w 2020 r. przez zespół paleontologów pod kierunkiem Chrisa Barkera.

Etymologia

Nazwa Vectaerovenator pochodzi od łacińskiego vectis (nawiązanie do faktu odkrycia jego szczątków na wyspie Wight), greckiego aeor („powietrze” – nawiązanie do wysokiego stopnia pneumatyzacji szkieletu) oraz łacińskiego venator („łowca”, „myśliwy). Epitet gatunkowy inopinatus oznacza „nieoczekiwany, ponieważ warstwy skalne z których pochodzi to zwierzę, są ubogie w szczątki dinozaurów.

Materiał kopalny

Holotyp to kręg szyjny (IWCMS 2020.407), kręg grzbietowy (IWCMS 2020.400), kolejny kręg grzbietowy oraz kręg ogonowy (IWCMS 2019.84).

Budowa i filogeneza

Mimo ubogiego materiału kopalnego, możliwe jest zdiagnozowanie Vectaerovenator, jest on więc ważnym taksonem. Kręgi szyjne i grzbietowe cechowały się wysokim stopniem pneumatyzacji. Vectaerovenator bez wątpienia jest tetanurem, jednak zaklasyfikowanie do węższego kladu jest problematyczne. Wykazuje on cechy zarówno megalozauroidów, karcharodontozaurów i celurozaurów. W analizie filogenetycznej przeprowadzonej przez autorów opisu okazał się tyranozauroidem, jednak uznali oni za bardziej parsymonia|parsymoniczne]] zaklasyfikowanie go jako przedstawiciela Tetanurae incertae sedis.

Spis gatunków

Vectaerovenator Barker, Naish, Clarkin, Farrell, Hullmann, Lockyer, Schneider, Ward i Gostling, 2020
V. inopinatus Barker, Naish, Clarkin, Farrell, Hullmann, Lockyer, Schneider, Ward i Gostling, 2020

Bibliografia

Barker, C.T.; Naish, D.; Clarkin, C.E.; Farrell, P.; Hullmann, G.; Lockyer, J.; Schneider, P.; Ward, R.K.C.; Gostling, N.J. (2020). "A highly pneumatic middle Cretaceous theropod from the British Lower Greensand". Papers in Palaeontology. doi:10.1002/spp2.1338.