Velocisaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Velocisaurus (welocizaur)
Długość ?1-1,5 m
Dieta ?wszystkożerny
Miejsce Argentyna – Neuquen i Rio Negro

(formacja Bajo de la Carpa)

Czas
252 201 145
66

ok. 86,3-83,6 Ma
późna kreda (santon)

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Ceratosauria

Noasauridae

Velocisaurus.jpg
Rekonstrukcja oparta na bardziej kompletnym Masiakasaurus . Autor: FunkMonk (Michael B.H.) [2].

Wstęp

Velocisaurus to rodzaj małego teropoda z kladu Ceratosauria żyjącego w późnej kredzie obszarach dzisiejszej Argentyny. Jest to dość zagadkowe zwierzę, znane z bardzo fragmentarycznych szczątków.

Etymologia

Nazwa Velocisaurus pochodzi od łacińskiego velox („szybki”) oraz greckiego sauros („gad”, „jaszczur”). Nawiązuje ona do spodziewanej zdolności do szybkiego biegania. Epitet gatunkowy unicus odnosi się do niezwykłej budowy omawianego teropoda.

Materiał kopalny

Holotyp (MUCPv-41) to prawie kompletna prawa kończyna tylna bez kości udowej, strzałkowej i kilku paliczków.

Materiał przypisany (MPCN-PC-370) to niekompletna lewa kończyna tylna, w tym k. udowa, piszczelowa, śródstopie i kilka paliczków (Brisson Egli i in., 2016).

Historia taksonu

Velocisaurus został nazwany i opisany w 1991 r. przez słynnego argentyńskiego paleontologa Jose Bonaparte, który utworzył dla niego odrębną rodzinę Velocisauridae w ramach kladu Ceratosauria. Później zwykle uważano go za przedstawiciela Noasauridae. Carrano i Sampson (2008) zauważyli brak wyraźnych autapomorfii, lecz mimo to uznali welocizaura za ważny takson. W 2016 r. Brisson Egli i współpracownicy opisali nowy okaz, który pozwolił na nieco lepsze poznanie anatomii tego dinozaura. Autorzy ci potwierdzili ważność Velocisaurus, stwierdzając jednocześnie, że dokładne relacje filogenetyczne tego dinozaura są nadal dalekie od pełnego wyjaśnienia.

Stopa welocizaura. Autorzy: Fernando Novas, Federico Agnolin, Saswati Bandyopadhyay. [1].

Budowa i paleoekologia

Velocisaurus był niewielkim i smukłym teropodem, potrafiącym zapewne szybko biegać. Znany jest wyłącznie z kości tylnych kończyn, a zatem jego budowa pozostaje w większości przedmiotem domysłów. Kość udowa była krótka, gruba i wygięta do przodu, natomiast kość piszczelowa – długa i smukła. Trzecia kość śródstopia była masywna, podczas gdy kości druga i czwarta miały postać zbliżoną do cienkiego pręta

Spis gatunków

Velocisaurus Bonaparte 1991
V. unicus Bonaparte 1991

Bibliografia

Carrano, M. T. & Sampson, S.D. (2008). “The phylogeny of Ceratosauria (Dinosauria: Theropoda).” Journal of Systematic Palaeontology. 6:183–236.

Brisson Egli, F., AgnolÍn, F.L. & Novas, F. (2016). "A new specimen of Velocisaurus unicus (Theropoda, Abelisauroidea) from the Paso Córdoba locality (Santonian), Río Negro, Argentina". Journal of Vertebrate Paleontology. 36 (4): e1119156. doi:10.1080/02724634.2016.1119156