Ichthyornis: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
m (Krótka historia taksonu)
Linia 48: Linia 48:
  
 
==Krótka historia taksonu==
 
==Krótka historia taksonu==
Pierwsze szczątki ichtiornisa zostały znalezione w trakcie tak zwanych "''[[wojen o kości]]''" przez Benjamina Franklina Mudge'a, profesora Stanowego Uniwersytetu Rolniczego Kansas oraz zapalonego poszukiwacza i kolekcjonera skamieniałości w 1870 roku. Pomimo wcześniejszej współpracy z [[Edward Cope|Edwardem D. Copem]], paleontologiem z Akademii Nauk Przyrodniczych z Filadelfii, Mudge zdecydował się dać skamieniałość wymarłego ptaka największemu rywalowi Cope', [[Othniel Marsh|Othenielowi C. Marshowi]] z Uniwersytetu Yale (w dzieciństwie Marsh był przyjacielem Mudge'a). W 1872 roku Marsh opisał szczątki ichtiornisa jako dwa różne zwierzęta: kręgosłupowi nadał nazwę ''Ichthyornis dispar'', natomiast uzębionym szczękom ''Colonosaurus mudgei'' i uznał je za pozostałości czaszki morskiego gada, zapewne mozazaura. Rok później, rywal Cope'a zauważył swój błąd i zsynonimizował obie nazwy. Utworzył również osobną podgromadę i rząd dla ichtiornisa oraz spokrewnionych z nim form - Odontornithes oraz Ichthyornithes (później przemianowane na Ichthyornithiformes). Sam Charles Darwin napisał, iż odkrycie ichtiornisa i [[Hesperornis|hesperornisa]] było największym wsparciem teorii ewolucji od wydania dzieła "O powstawaniu gatunków...". Od 1872 roku Marsh i inni paleontolodzy odnaleźli i opisali bardzo wiele nowych skamieniałości ichtiornisa (z których część okazała się nie należeć do tego rodzaju, lub nie należeć do [[klad|kladu]] [[Ornithurae]]) oraz blisko spokrewnionych z nim ptaków. Ponadto, w 1880 roku Marsh utworzył nową [[kombinacja|kombinację]] ''I. anceps'' przypisując do rozmiaru ''Ichthyornis'' wcześniej opisany przez siebie gatunek ptaka z rodzaju ''[[Graculavus]]''. Pod koniec XX wieku paleontolodzy zdali sobie sprawę z bałaganu taksonomicznego jaki panuje zarówno w rzędzie Ichthyornithformes oraz w rodzaju ''Ichthyornis''. Clarke w swym doktoracie z 2002 roku (opublikowanym dwa lata później) przeanalizowała wszystkie znane skamieniałości przypisywane do rodzaju ''Ichthyornis'' i dokonała rewizji taksonomicznej tego rodzaju - ważny okazał się jeden gatunek, ''I. dispar'', a pozostałe gatunki są jego synonimami, bądź są nieważne lub nie należą do Ornithurae, wydzieliła kilka rodzajów niebędących blisko spokrewnionymi z ichtiornisem np: ''[[Apatornis]]'', czy nowe rodzaje ''[[Austinornis]]'' i ''[[Iaceornis]]'' oraz utworzyła nową nazwę kladu [[Ichtyonithes]] obejmującego do opisania janawisa jedynie ichtiornisa (Clarke, 2004). W 2022 roku, opisano kilkadziesiąt nieopisanych dotąd szczątków ichtiornisa, co pozwoliło na dokładniejsze poznanie zmienności wewnątrzgatunkowej tego ptaka (Benito i in., 2022).
+
Pierwsze szczątki ichtiornisa zostały znalezione w trakcie tak zwanych "''[[wojen o kości]]''" przez Benjamina Franklina Mudge'a, profesora Stanowego Uniwersytetu Rolniczego Kansas oraz zapalonego poszukiwacza i kolekcjonera skamieniałości w 1870 roku. Pomimo wcześniejszej współpracy z [[Edward Cope|Edwardem D. Copem]], paleontologiem z Akademii Nauk Przyrodniczych z Filadelfii, Mudge zdecydował się dać skamieniałość wymarłego ptaka największemu rywalowi Cope', [[Othniel Marsh|Othenielowi C. Marshowi]] z Uniwersytetu Yale (w dzieciństwie Marsh był przyjacielem Mudge'a). W 1872 roku Marsh opisał szczątki ichtiornisa jako dwa różne zwierzęta: kręgosłupowi nadał nazwę ''Ichthyornis dispar'', natomiast uzębionym szczękom ''Colonosaurus mudgei'' i uznał je za pozostałości czaszki morskiego gada, zapewne mozazaura. Rok później, rywal Cope'a zauważył swój błąd i zsynonimizował obie nazwy. Utworzył również osobną podgromadę i rząd dla ichtiornisa oraz spokrewnionych z nim form - Odontornithes oraz Ichthyornithes (później przemianowane na Ichthyornithiformes). Sam Charles Darwin napisał, iż odkrycie ichtiornisa i [[Hesperornis|hesperornisa]] było największym wsparciem teorii ewolucji od wydania dzieła "O powstawaniu gatunków...". Od 1872 roku Marsh i inni paleontolodzy odnaleźli i opisali bardzo wiele nowych skamieniałości ichtiornisa (z których część okazała się nie należeć do tego rodzaju, lub nie należeć do [[klad|kladu]] [[Ornithurae]]) oraz blisko spokrewnionych z nim ptaków. Ponadto, w 1880 roku Marsh utworzył nową [[kombinacja|kombinację]] ''I. anceps'' przypisując do rozmiaru ''Ichthyornis'' wcześniej opisany przez siebie gatunek ptaka z rodzaju ''[[Graculavus]]''. Pod koniec XX wieku paleontolodzy zdali sobie sprawę z bałaganu taksonomicznego jaki panuje zarówno w rzędzie Ichthyornithformes oraz w rodzaju ''Ichthyornis''. Clarke w swym doktoracie z 2002 roku (opublikowanym dwa lata później) przeanalizowała wszystkie znane skamieniałości przypisywane do rodzaju ''Ichthyornis'' i dokonała rewizji taksonomicznej tego rodzaju - ważny okazał się jeden gatunek, ''I. dispar'', a pozostałe gatunki są jego synonimami, bądź są nieważne lub nie należą do Ornithurae, wydzieliła kilka rodzajów niebędących blisko spokrewnionymi z ichtiornisem np: ''[[Apatornis]]'', czy nowe rodzaje ''[[Austinornis]]'' i ''[[Iaceornis]]'' oraz utworzyła nową nazwę kladu [[Ichtyornithes]] obejmującego do opisania janawisa jedynie ichtiornisa (Clarke, 2004). W 2022 roku, opisano kilkadziesiąt nieopisanych dotąd szczątków ichtiornisa, co pozwoliło na dokładniejsze poznanie zmienności wewnątrzgatunkowej tego ptaka (Benito i in., 2022).
  
 
==Materiał kopalny==
 
==Materiał kopalny==

Wersja z 13:21, 6 lut 2024

Hasło w trakcie rozbudowy

Autor: Paweł Konarzewski, Michał Siedlecki


Ichthyornis (ichtiornis)
Długość 31 cm [1]
Wysokość 13 cm (w biodrach) [1]
Masa 260 g [1]
Dieta rybożerny
Miejsce Kanada - Saskatchewan i Alberta

(formacje Ashville i Kaskapau)


USA - Kansas, Alabama, Nowy Meksyk, Teksas, Kalifornia

(formacje Niobrara, Mooreville Chalk, Mancos Shale, Ector Chalk, Gober oraz Pflugerville, Chico)


Meksyk - Coahuila

(grupa Austin)

Czas
252 201 145
66

ok. 98,5-82 Ma
późna kreda (cenoman-kampan)

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Avialae

Ornithothoraces

Ornithuromorpha

Ornithurae

Ichthyornithes

Ichthyornis restoration.jpeg
Rekonstrukcja przyżyciowa Ichthyornis. Autor: El fosilmaníaco [2]

Wstęp

Ichthyornis to jeden z najbardziej znanych i najwcześniej opisanych ptaków w historii palentologii. Żył on w późnej kredzie na terenie dzisiejszej Kanady, Stanów Zjednoczonych oraz Meksyku. Jego najbliższym kuzynem jest odnaleziony w Belgii Janavis.

Krótka historia taksonu

Pierwsze szczątki ichtiornisa zostały znalezione w trakcie tak zwanych "wojen o kości" przez Benjamina Franklina Mudge'a, profesora Stanowego Uniwersytetu Rolniczego Kansas oraz zapalonego poszukiwacza i kolekcjonera skamieniałości w 1870 roku. Pomimo wcześniejszej współpracy z Edwardem D. Copem, paleontologiem z Akademii Nauk Przyrodniczych z Filadelfii, Mudge zdecydował się dać skamieniałość wymarłego ptaka największemu rywalowi Cope', Othenielowi C. Marshowi z Uniwersytetu Yale (w dzieciństwie Marsh był przyjacielem Mudge'a). W 1872 roku Marsh opisał szczątki ichtiornisa jako dwa różne zwierzęta: kręgosłupowi nadał nazwę Ichthyornis dispar, natomiast uzębionym szczękom Colonosaurus mudgei i uznał je za pozostałości czaszki morskiego gada, zapewne mozazaura. Rok później, rywal Cope'a zauważył swój błąd i zsynonimizował obie nazwy. Utworzył również osobną podgromadę i rząd dla ichtiornisa oraz spokrewnionych z nim form - Odontornithes oraz Ichthyornithes (później przemianowane na Ichthyornithiformes). Sam Charles Darwin napisał, iż odkrycie ichtiornisa i hesperornisa było największym wsparciem teorii ewolucji od wydania dzieła "O powstawaniu gatunków...". Od 1872 roku Marsh i inni paleontolodzy odnaleźli i opisali bardzo wiele nowych skamieniałości ichtiornisa (z których część okazała się nie należeć do tego rodzaju, lub nie należeć do kladu Ornithurae) oraz blisko spokrewnionych z nim ptaków. Ponadto, w 1880 roku Marsh utworzył nową kombinację I. anceps przypisując do rozmiaru Ichthyornis wcześniej opisany przez siebie gatunek ptaka z rodzaju Graculavus. Pod koniec XX wieku paleontolodzy zdali sobie sprawę z bałaganu taksonomicznego jaki panuje zarówno w rzędzie Ichthyornithformes oraz w rodzaju Ichthyornis. Clarke w swym doktoracie z 2002 roku (opublikowanym dwa lata później) przeanalizowała wszystkie znane skamieniałości przypisywane do rodzaju Ichthyornis i dokonała rewizji taksonomicznej tego rodzaju - ważny okazał się jeden gatunek, I. dispar, a pozostałe gatunki są jego synonimami, bądź są nieważne lub nie należą do Ornithurae, wydzieliła kilka rodzajów niebędących blisko spokrewnionymi z ichtiornisem np: Apatornis, czy nowe rodzaje Austinornis i Iaceornis oraz utworzyła nową nazwę kladu Ichtyornithes obejmującego do opisania janawisa jedynie ichtiornisa (Clarke, 2004). W 2022 roku, opisano kilkadziesiąt nieopisanych dotąd szczątków ichtiornisa, co pozwoliło na dokładniejsze poznanie zmienności wewnątrzgatunkowej tego ptaka (Benito i in., 2022).

Materiał kopalny

Rekonstrukcja szkieletu okazu typowego Ichthyornis. Źródło: Marsh, 1880

Holotyp (YPM 1450) to niekompletna czaszka wraz z żuchwą, kręgi szyjne, piersiowe i krzyżowe, mostek, żebra, k. krucza, k. ramienna, k. łokciowa, k. promomieniowa, carpometacarpus, k. udowa, tibiotarsus oraz kilka niemożliwych do zidentyfikowania fragmentów.

Do omawianego rodzaju należy co najmniej kilkadziesiąt okazów, dzięki czemu jest on bardzo dobrze zbadany. Najwięcej skamieniałości odnaleziono na terenie Stanów Zjednoczonych (Mortimer, online).

Kilka okazów znaleziono również w Kanadzie oraz Meksyku (Fox, 1984: Tokaryk i in., 1997; Porras-Múzquiz i in., 2014).

Budowa

Czaszka

Szkielet pozaczaszkowy

Paleobiologia

Lot i nurkowanie

Jeden z osobników Ichthyornis padł ofiarą drapieżnego mozazauryda Clidastes. Autorka: SmirnovaNataliaArt [1]

Ichthyornis zamieszkiwał tereny morskie. Wykazywał on liczne przystosowania do życia w takim środowisku. Budowa jego mostka jest bardzo podobna jak u dzisiejszych ptaków żyjących na obszarach morskich (np. burzyki, faetony, trzewikodziób, marabut afrykański, albatrosy, wężówki czy przedstawiciele Suliformes - głuptakowate). Z kolei morfologia szkieletu obwodowego, szczególnie kości ramiennej jest bardzo zbliżona do współczesnych ptaków mających długie skrzydła i krótkie nogi (np. kaczki, rybitwy czy głuptaki). Dzięki odpowiedniej budowie mostka oraz kości ramiennej, Ichthyornis był świetnie przystosowany zarówno do latania jak i szybowania. W odróżnieniu od Hesperornis ściany kości kończyn przednich były cienkie. Uważa się, że Ichthyornis potrafił dobrze pływać, lecz prawdopodobnie nie był wyśmienitym nurkiem. Ogólny tryb życia opisywanego ptaka bardzo różni się od tego u Hesperornis oraz jego kuzynów (Lowi-Merri i in., 2023).

Wzrost

Etymologia

Nazwa rodzajowa Ichthyornis to połączenie greckich słów ikhthys (ryba) i ornis (ptak). Nawiązuje ona do budowy kręgów zbliżonych, które są podobne do występujących u ryb. Epitet gatunkowy to łacińskie wyrażenie dispar (w odróżnieniu lub w przeciwieństwie). Odnosi się ona również do kręgów, które różnią się budową do tych u współczenych ptaków.

Spis gatunków

Ichthyornis Marsh, 1872b
= Colonosaurus Marsh, 1872c
= Plegadornis Wetmore, 1962 (zajęta Brehm, 1855)
= Angelinornis Kashin, 1972
I. dispar Marsh, 1872b
= Graculavus anceps Marsh, 1872a
= Ichthyornis anceps (Marsh, 1872a) Marsh, 1880
= Colonosaurus mudgei Marsh, 1872c
= Graculavus agilis Marsh, 1873b
= Ichthyornis agilis (Marsh, 1873b) Marsh, 1880
= Ichthyornis victor Marsh, 1876
= Ichthyornis validus Marsh, 1880
= Plegadornis antecessor Wetmore, 1962
= Angelinornis antecessor (Wetmore, 1962) Kashin, 1972
= Ichthyornis antecessor (Wetmore, 1962) Olson, 1975

Bibliografia

Benito, J., Chen, A., Wilson, L. E., Bhullar, B. A. S., Burnham, D., & Field, D. J. (2022). "Forty new specimens of Ichthyornis provide unprecedented insight into the postcranial morphology of crownward stem group birds". PeerJ, 10, e13919. doi:10.7717/peerj.13919

Chinsamy, A., Martin, L. D., & Dobson, P. (1998). "Bone microstructure of the diving Hesperornis and the voltant Ichthyornis from the Niobrara Chalk of western Kansas". Cretaceous Research, 19(2), 225-235. doi:10.1006/cres.1997.0102

Clarke, J. A. (2004). "Morphology, phylogenetic taxonomy, and systematics of Ichthyornis and Apatornis (Avialae: Ornithurae). Bulletin of the American Museum of Natural History, 2004(286), 1-179. <0001:MPTASO>2.0.CO;2

Dumont, M., Tafforeau, P., Bertin, T., Bhullar, B. A., Field, D., Schulp, A., ... & Louchart, A. (2016). "Synchrotron imaging of dentition provides insights into the biology of Hesperornis and Ichthyornis, the “last” toothed birds". BMC Evolutionary Biology, 16, 1-28. doi:10.1186/s12862-016-0753-6

Field, D. J., Hanson, M., Burnham, D., Wilson, L. E., Super, K., Ehret, D., ... & Bhullar, B. A. S. (2018). "Complete Ichthyornis skull illuminates mosaic assembly of the avian head". Nature, 557(7703), 96-100. doi:10.1038/s41586-018-0053-y

Ford, T (online) [3]

Fox, R. C. (1984). "Ichthyornis (Aves) from the early Turonian (Late Cretaceous) of Alberta". Canadian Journal of Earth Sciences, 21(2), 258-260. doi:10.1139/e84-026

Lowi-Merri, T. M., Demuth, O. E., Benito, J., Field, D. J., Benson, R. B., Claramunt, S., & Evans, D. C. (2023). "Reconstructing locomotor ecology of extinct avialans: a case study of Ichthyornis comparing sternum morphology and skeletal proportions". Proceedings of the Royal Society B, 290(1994), 20222020. doi:10.1098/rspb.2022.2020

Lucas, S. G., & Sullivan, R. M. (1982). "Ichthyornis in the Late Cretaceous Mancos Shale (Juana Lopez Member), northwestern New Mexico". Journal of Paleontology, 545-547. [4]

Mortimer, M (online) [5]

Porras-Múzquiz, H. G., Chatterjee, S., & Lehman, T. M. (2014). "The carinate bird Ichthyornis from the Upper Cretaceous of Mexico". Cretaceous Research, 51, 148-152. doi:10.1016/j.cretres.2014.05.018

Shimada, K., & Fernandes, M. V. (2006). Ichthyornis sp. (Aves: Ichthyornithiformes) from the lower Turonian (Upper Cretaceous) of western Kansas. Transactions of the Kansas Academy of Science, 109(1), 21-26. [21:ISAIFT2.0.CO;2]

Tokaryk, T. T., Cumbaa, S. L., & Storer, J. E. (1997). "Early Late Cretaceous birds from Saskatchewan, Canada: the oldest diverse avifauna known from North America". Journal of Vertebrate Paleontology, 17(1), 172-176. doi:10.1080/02724634.1997.10010961

Torres, C. R., Norell, M. A., & Clarke, J. A. (2021). "Bird neurocranial and body mass evolution across the end-Cretaceous mass extinction: The avian brain shape left other dinosaurs behind". Science Advances, 7(31), eabg7099. doi:10.1126/sciadv.abg7099

  1. 1,0 1,1 1,2 Molina-Pérez, R. & Larramendi, A. (2019). "Dinosaur Facts and Figures: The Theropods and Other Dinosauriformes". wyd. Princeton University Press.