Alaskacephale: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzył nową stronę „<small> {| class="wikitable" style="background-color:CornSilk" | Autor: | Korekta: |- | Jakub Starzyński | Marcin Szermański Maciej Ziegler |} </small> -...”)
 
(Do poprawy)
Linia 1: Linia 1:
<small>
+
Opis do poprawy - Sullivan, 2006; weryfikacja ogólna<small>
 
{| class="wikitable" style="background-color:CornSilk"
 
{| class="wikitable" style="background-color:CornSilk"
 
| Autor:
 
| Autor:
Linia 94: Linia 94:
 
[[Kategoria:Kreda]]
 
[[Kategoria:Kreda]]
 
[[Kategoria:Kampan]]
 
[[Kategoria:Kampan]]
 +
[[Kategoria:Do poprawy - niezajęte]]

Wersja z 14:36, 7 sty 2012

Opis do poprawy - Sullivan, 2006; weryfikacja ogólna
Autor: Korekta:
Jakub Starzyński Marcin Szermański

Maciej Ziegler


Alaskacephale (alaskacefal)
Długość: 2,5 m
Masa: 60 kg
Miejsce występowania: USA – Alaska

(formacja Prince Creek)

Czas występowania 80-70 Ma

późna kreda (kampan)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Pachycephalosauria

Pachycephalosauridae

Pachycephalosaurinae

? Pachycephalosaurini

Plik:Alaskacephale.jpg

Rekonstrukcja przyżyciowa Alaskacephale. [1]

Wstęp

Alaskacephale był pachycefalozaurem. Należał do rodziny Pachycephalosauridae, a konkretniej w podrodzinie Pachycephalosaurinae. Prawdopodobnie też do plemienia Pachycephalosaurini, o ile nie jest to takson pusty, z uwagi że Dracorex i Stygimoloch być może są synonimami pachycefalozaura.

Materiał kopalny

Holotyp to kompletna czaszka bez długich wyrostków kości łuskowych.

Diagnoza

Pierwszy autor opisu dinozaura, Gangloff stwierdził, że to jest prawdopodobnie gatunek pachycefalozaura. Opierał się na kości łuskowej posiadającej szew kwadratowy, które to było spotkane wyłącznie u pachycefalozaura. Kolejny naukowiec, który badał jego szczątki, Robert Sullivan był zdania, że ten "szew" to naprawdę jest raczej punkt złamania w obu czaszkach dinozaurów, więc nie mogą być wykorzystane do zjednoczenia dwóch taksonów. "Ukuł" więc dla niego zarówno nową nazwę gatunkową, jak i rodzajową.

Rozmiary

Był niedużym pachycefalozaurem. Osiągał długość 2,5 m, sięgał na wysokość 1 m. Ważył 60 kg. Jego wymiary wskazują, że alaskacefal był o połowę mniejszy od Pachycephalosaurus wyomingensis i stanowił trzy czwarte wielkości Prenocephale prenes, a więc tyle samo, co Prenocephale edmontonensis i Prenocephale brevis.

Paleoekologia

Dinozaur ten był roślinożercą. W tej samej formacji znaleziono: trzy deinonychozaury (Dromaeosaurus albertensis, Saurornitholestes langstoni i Troodon formosus), trzy ceratopsy (Pachyhinosaurus canadensis, nieznane gatunki rodzajów Anchiceratops i Brachyceratops) i jeden nieokreślony gatunek teskelozaura.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Alaskacephale pochodzi od łaciny, co znaczy "głowa z Alaski". Epitet gatunkowy ganglofii honoruje Gangloffa, który jako pierwszy badał skamieniałości tego dinozaura ptasiomiednicznego.

Spis gatunków

Alaskacephale Sullivan, 2006
A. gangloffi Sullivan, 2006

Bibliografia

Longrich, N.R., Sankey, J., and Tanke, D. (2010). "Texacephale langstoni, a new genus of pachycephalosaurid (Dinosauria: Ornithischia) from the upper Campanian Aguja Formation, southern Texas, USA". Cretaceous Research 31 (2): 274–284. doi:10.1016/j.cretres.2009.12.002

Sullivan, R.M., 2006. A taxonomic review of the Pachycephalosauridae (Dinosauria: Ornithischia). New Mexico Museum of Natural History and Science Bulletin 35: 347-365.

http://en.wikipedia.org/wiki/Prince_Creek_Formation