Puertasaurus: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzył nową stronę „<small> {| class="wikitable" style="background-color:CornSilk" | Autor: | Korekta: |- | Dawid Mazurek Danu | Maciej Ziegler Karol Sabath [[Daniel Madzi...”)
 
(drobne)
Linia 76: Linia 76:
  
 
==Paleoekologia==
 
==Paleoekologia==
Dinozaurami współwystępują…cymi z puertazaurem były: bazalny iguanodont ''[[Talenkauen]]'' i karnozaur ''[[Orkoraptor]]''. Żyły one na terenach porośniętych drzewami szpilkowymi, okresowo zalewanymi przez morze. Dotychczas w mastrychcie nie odnaleziono w Argentynie żadnego ogromnego mięsożercy, który byłby w stanie podjąć walkę z puertazaurem, jednak to prawdopodobnie tylko kwestia czasu.  
+
Dinozaurami współwystępują…cymi z puertazaurem były: bazalny [[Iguanodontia|iguanodont]] ''[[Talenkauen]]'' i [[Carnosauria|karnozaur]] ''[[Orkoraptor]]''. Żyły one na terenach porośniętych drzewami szpilkowymi, okresowo zalewanymi przez morze. Dotychczas w osadach mastrychckich nie odnaleziono w Argentynie żadnego ogromnego mięsożercy, który byłby w stanie podjąć walkę z puertazaurem, jednak to prawdopodobnie tylko kwestia czasu.  
  
 
==Spis gatunków==
 
==Spis gatunków==

Wersja z 13:45, 17 paź 2011

Autor: Korekta:
Dawid Mazurek

Danu

Maciej Ziegler

Karol Sabath

Daniel Madzia

Krzysztof Lichota


Argyrosaurus (argirozaur)
Długość: 30 (??37) m
Masa: >50-88 t
Miejsce występowania: Argentyna - prowincja Santa Cruz (formacja Pari Aike)
Czas występowania ok. 70,6-68,5 Ma

późna kreda (wczesny mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Massopoda

Sauropoda

Eusauropoda

Neosauropoda

Macronaria

Titanosauriformes

Somphospondylii

Titanosauria

? Lognkosauria

Plik:Puertasaurus.jpg

Wstęp

Puertazaur był powolnym roślinożercą… o długiej szyi i ogonie oraz masywnym cielsku. Szkielet został odnaleziony w 2001, natomiast opis powstał dopiero w 2005 roku. Odkrywcami i preparatorami jedynego dotychczas znanego okazu byli Pablo Puerta i Santiago Reuil - to od ich nazwisk utworzono nazwę rodzajową… i epitet gatunkowy.

Materiał kopalny

Holotyp (MPM 10002) zawiera cztery niepołą…czone kręgi: większość dziewią…tego kręgu szyjnego (pierwszy znany dla olbrzymiego tytanozaura, umożliwiają…cy wglą…d w anatomię szyi neozauropodów), kompletny drugi kręg grzbietowy (najszerszy ze wszystkich dotychczas znanych u dinozaurów, o szerokości 1,68 m i wysokości 1,06 m) i trzony dwóch kręgów ze środkowej części ogona.

Rozmiary i budowa

Mimo tak ską…pego materiału można z pewnością… stwierdzić, że był on jednym z największych stworzeń, jakie chodziły po naszej planecie. Jego największy krą…g miał ciekawą… budowę - w przeciwieństwie do kręgów innego giganta - Argentinosaurus, ten był szerszy niż wyższy. To pozwala twierdzić, że puertazaur prawdopodobnie był szerszy, i co za tym idzie masywniejszy od swojego rywala (jego szerokość szacuje się na 4,9 m!), uważanego za jednego z największych dinozaurów. Ciekawy jest fakt, że gigant ten pochodzi z formacji Pari Aike datowanej na wczesny mastrycht. Jest to dowód na to, że zauropody wcale nie zmniejszyły swoich rozmiarów na przestrzeni lat, a przetrwały w takiej postaci aż do końca ery mezozoicznej. Tak czy owak dinozaur ten na razie zasługuje chyba na tytuł jednego z największych odkrytych dinozaurów.

Puertazaur charakteryzował się między innymi: olbrzymimi rozmiarami ciała, rozszerzonymi wyrostkami kolczystymi kręgów szyjnych i wyją…tkowo krótkim drugim kręgiem piersiowym.

Paleoekologia

Dinozaurami współwystępują…cymi z puertazaurem były: bazalny iguanodont Talenkauen i karnozaur Orkoraptor. Żyły one na terenach porośniętych drzewami szpilkowymi, okresowo zalewanymi przez morze. Dotychczas w osadach mastrychckich nie odnaleziono w Argentynie żadnego ogromnego mięsożercy, który byłby w stanie podjąć walkę z puertazaurem, jednak to prawdopodobnie tylko kwestia czasu.

Spis gatunków

Puertasaurus Novas, Salgado, Calvo i Agnolin, 2005
P. reuili Novas, Salgado, Calvo i Agnolin, 2005

Bibliografia

Novas, Fernando E.; Salgado, Leonardo; Calvo, Jorge; and Agnolin, Federico (2005). "Giant titanosaur (Dinosauria, Sauropoda)from the Late Cretaceous of Patagonia". Revisto del Museo Argentino de Ciencias Naturales, n.s. 7 (1): 37–41.

Calvo, J.O., Porfiri, J.D., Gonzalez-Riga, B.J., and Kellner, A.W.A. 2008. Anatomy of Futalognkosaurus dukei Calvo, Porfiri, Gonzalez-Riga & Kellner, 2007 (Dinosauria, Titanosauridae) from the Neuquen Group (Late Cretaceous), Patagonia, Argentina. Arquivos do Museu Nacional, Rio de Janeiro 65(4):511-526.