Mbiresaurus: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzono nową stronę "{{DISPLAYTITLE:''Mbiresaurus''}} {{Opis |Autor = Kamil Kamiński |Korekta |nazwa = ''Mbiresaurus'' |długość...")
 
m (Budowa)
Linia 36: Linia 36:
  
 
==Budowa==
 
==Budowa==
''Mbiresaurus'' przypiminał wyglądem inne [[bazalny|bazalne]] zauropodomorfy, będąc stosunkowo niewielkim dwunożnym zwierzęciem o małej głowie i dosyć długiej szyi. Wśród jego charakterystycznych cech można wymienić długie i wąskie kości czołowe oraz pochylony do dołu górny brzeg przedniej części kości zębowych. Kość szczękowa zawierała co najmniej 20 zębów. Zęby w żuchwie były lekko zakrzywione i miały stosunkowo drobne piłkowania na obu krawędziach. Kość krzyżowa składała się z trzech kręgów (kręgu grzbietowo-krzyżowego i dwóch pierwotnych kręgów krzyżowych.  
+
''Mbiresaurus'' przypiminał wyglądem inne [[bazalny|bazalne]] zauropodomorfy, będąc stosunkowo niewielkim dwunożnym zwierzęciem o małej głowie i dosyć długiej szyi. Wśród jego charakterystycznych cech można wymienić długie i wąskie kości czołowe oraz pochylony do dołu górny brzeg przedniej części kości zębowych. Kość szczękowa zawierała co najmniej 20 zębów. Zęby w żuchwie były lekko zakrzywione i miały stosunkowo drobne piłkowania na obu krawędziach. Kość krzyżowa składała się z trzech kręgów (kręgu grzbietowo-krzyżowego i dwóch pierwotnych kręgów krzyżowych).
  
 
==Spis gatunków==
 
==Spis gatunków==

Wersja z 20:18, 5 wrz 2022

Autor: Kamil Kamiński


Mbiresaurus
Długość ok. 1,6 m
Dieta roślinożerny
Miejsce Zimbabwe

(formacja Pebbly Arkose)

Czas
252 201 145
66

ok. 231-227 Ma
późny trias (?późny karnik)

Systematyka Dinosauria

Sauropodomorpha

Mbiresaurus.hartman.jpg
Rekonstrukcja szkieletu. Autor: Scott Hartman. [1]


Wstęp

Mbiresaurus to rodzaj zauropodomorfa żyjącego w późnym triasie na terenie dzisiejszego Zimbabwe. Został on opisany w 2022 r. przez Griffina i wspólpracowników. Jest to jeden z najstarszych afrykańskich dinozaurów.

Materiał kopalny

Holotyp (NHMZ 2222) to niemal kompletny cześciowo artykułowany szkielet, obejmujący niekompletną czaszkę, kręgi, fragmenty żeber, niepełną obręcz barkową i miednicę, a także fragmentaryczne kończyny. Badania histologiczne wykazały, że wzrost tego osobnika spowolnił, lecz nie uległ jeszcze całkowitemu zatrzymaniu.

Materiał przypisany (NHMZ 2547) to większy o ok. 15%, fragmentaryczny szkielet odkryty razem z holotypem.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Mbiresaurus pochodzi od dystryktu Mbire oraz greckiego słowa sauros („gad”, „jaszczur”). Epitet gatumkowy honoruje Mechaela Raatha za jego wkład w rozwój paleontologii w Zimbabwe.

Budowa

Mbiresaurus przypiminał wyglądem inne bazalne zauropodomorfy, będąc stosunkowo niewielkim dwunożnym zwierzęciem o małej głowie i dosyć długiej szyi. Wśród jego charakterystycznych cech można wymienić długie i wąskie kości czołowe oraz pochylony do dołu górny brzeg przedniej części kości zębowych. Kość szczękowa zawierała co najmniej 20 zębów. Zęby w żuchwie były lekko zakrzywione i miały stosunkowo drobne piłkowania na obu krawędziach. Kość krzyżowa składała się z trzech kręgów (kręgu grzbietowo-krzyżowego i dwóch pierwotnych kręgów krzyżowych).

Spis gatunków

Mbiresaurus Griffin, Wynd, Munyikwa, Broderick, Zondo, Tolan, Langer, Nesbitt i Taruvinga, 2022
M. raathi Griffin, Wynd, Munyikwa, Broderick, Zondo, Tolan, Langer, Nesbitt i Taruvinga, 2022

Bibliografia

Griffin, C.T., Wynd, B.M., Munyikwa, D., Broderick, T.J., Zondo, M., Tolan, S., Langer, M.C., Nesbitt, S.J. & Taruvinga, H.R. (2022). "Africa's oldest dinosaurs reveal early suppression of dinosaur distribution". Nature. doi:10.1038/s41586-022-05133-x.