Losillasaurus: Różnice pomiędzy wersjami
(do poprawy, zebranie w 1 miejscu kladogramów zauropodomorfów jest koniecznością) |
m (→Spis gatunków) |
||
| Linia 71: | Linia 71: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
! ''Losillasaurus'' | ! ''Losillasaurus'' | ||
| − | | [[Casanovas]], [[Santafé]] i [[Sanz]], [[2001]] | + | | {{Kpt|[[Casanovas]], [[Santafé]]}} i {{Kpt|[[Sanz]]}}, [[2001]] |
|- | |- | ||
! ''L. giganteus'' | ! ''L. giganteus'' | ||
| − | | | + | | {{Kpt|Casanovas, Santafé}} i {{Kpt|Sanz}}, 2001 |
|} | |} | ||
Wersja z 23:09, 16 cze 2014
Do poprawy - systematyka
| Autor: | Korekta: |
| Sebastian Oziemski | Marcin Szermański |
| Losillasaurus (lossilazaur) | |
|---|---|
| Długość: | ok. 27 m (?) |
| Masa: | 10 t (?) |
| Miejsce występowania: | Hiszpania |
| Czas występowania | 151-140 Ma |
| Systematyka | Dinosauria |
Rekonstrukcja przyżyciowa Losillasaurus. [1] | |
Wstęp
Losillasaurus to rodzaj zauropoda żyjącego na terenie obecnej Hiszpanii w przełomie jury i kredy.
Materiał kopalny
Elementy czaszki, kompletny odcinek szyjny, grzbietowy, krzyżowy i ogonowy kręgosłupa, kości kończyny przedniej: ramieniowa (1430 mm), łokciowa, promieniowa, śródręcza, elementy mostka i miednicy (kości: biodrowa, kulszowa, krzyżowa).
Zostały one odnalezione niedaleko Walencji.
Pozycja systematyczna
Szczą tki Losillasaurus pochodzą z przełomu jury i kredy. Z począ tku badacze uznali losillazaura za bazalnego diplodokoida. Po odkryciu Galveosaurus (który jednak może nie być turiazaurem) oraz Turiasaurus nazwano i zdefiniowano dla tych zauropodów nowy klad - Turiasauria.
Etymologia
Nazwa rodzajowa Losillasaurus znaczy "jaszczur z Losilla". Epitet gatunkowy giganteus odnosi się do jego prawdopodobnych dużych rozmiarów (sama jego kość ramienna mierzy 143 centymetrów długości).
Spis gatunków
| Losillasaurus | Casanovas, Santafé i Sanz, 2001 |
|---|---|
| L. giganteus | Casanovas, Santafé i Sanz, 2001 |
Wybrana bibliografia
Casanovas, Maria Lourdes; Santafé, José Vicente; Sanz, José Luis (2001). "Losillasaurus giganteus, un nuevo saurópodo del tránsito Jurásico-Cretácico e la Cuenca de “Los Serranos" (Valencia, España)" Paleontologia i Evolució 32–33: 99–122
Harris, J.D. & Dodson, P. 2004. A new diplodocoid sauropod dinosaur from the Upper Jurassic Morrison Formation of Montana, USA. Acta Palaeontologica Polonica 49 (2): 197–210.