Paul Sereno: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
m (+pegomastax)
Linia 31: Linia 31:
 
i Project Exploration
 
i Project Exploration
 
|-
 
|-
! '''Opisane gatunki''':<br><small>(21)</small>
+
! '''Opisane gatunki''':<br><small>(22)</small>
 
| width="250px"|<small>
 
| width="250px"|<small>
 
*''[[Psittacosaurus]] xinjiangensis'' Sereno i [[Zhao]], [[1988]]
 
*''[[Psittacosaurus]] xinjiangensis'' Sereno i [[Zhao]], [[1988]]
Linia 54: Linia 54:
 
*''[[Psittacosaurus]] gobiensis'' - Sereno, Zhao, Tan, [[2010]]
 
*''[[Psittacosaurus]] gobiensis'' - Sereno, Zhao, Tan, [[2010]]
 
*''[[Eodromaeus]] murphi'' - [[Martinez]], Sereno, [[Alcober]], [[Colombi]], [[Renne]], [[Montañez]] i [[Currie]], [[2011]]
 
*''[[Eodromaeus]] murphi'' - [[Martinez]], Sereno, [[Alcober]], [[Colombi]], [[Renne]], [[Montañez]] i [[Currie]], [[2011]]
 +
*''[[Pegomastax]] africana'' - Sereno, [[2012]]
 
</small>
 
</small>
 
|}
 
|}

Wersja z 14:03, 29 paź 2012

Autor: Korekta:
Marcin Szermański

Bartosz Suchecki

Maciej Ziegler

Tomasz Skawiński


dr Paul C. Sereno

Sereno.jpg
Źródło: [1]

Data urodzenia: 11 października 1957,

Naperville

Narodowość: USA
Instytucje: University of Chicago

i Project Exploration

Opisane gatunki:
(22)

Biografia

Paul Callistus Sereno urodził się 11 września 1957 roku w Naperville pod Chicago w amerykańskim stanie Illinois. Był studentem akademii sztuk pięknych, lecz pewnego dnia przypadkowo zwiedzając Muzeum Historii Naturalnej tak zaraził się pasją do dinozaurów, że natychmiast zmienił kierunek studiów. Miał wtedy powiedzieć:

Nigdy nie otrząsnę się z powodu tej wizyty. W paleontologii widziałem niesamowite połączenie podróży, przygody, sztuki, biologii i geologii.

Po zrobieniu doktoratu na Uniwersytecie Kolumbijskim z geologii podróżował po świecie. Obecnie wykłada w Zakładzie Biologii Organizmu i Anatomii Uniwersytetu w Chicago, gdzie pracuje od 1987 roku jako profesor. Jest również członkiem National Geographic Society.

Jest odkrywcą dinozaurów na pięciu kontynentach, liderem kilkudziesięciu wypraw paleontologicznych. Oprócz nazwania wielu dinozaurów, opisał także inne kopalne gady, jak krokodylomorfy.

Pierwsze wykopaliska w 1988 roku odbyły się u podnóża Andów w Argentynie. Wtedy to jego zespół znalazł skamieniałości jednego z pierwszych dinozaurów - podczas jednej z wypraw przeczesano obszar 150 kilometrów kwadratowych, lecz bez rezultatu. Dopiero kiedy Paul zdecydował się ostatni raz przejść się po terenie obozu i rzucił plecak na ziemię dokładnie w miejscu gdzie spoczywała czaszka - Herrerasaurus. Na początku lat 90. zespół Sereno kopał w północnej Afryce. Owocem tego są liczne skamieniałości z terenów Maroka i Nigru. Oprócz tego podróżował m.in. do Chin czy Indii, gdzie odkrył czaszkę Rajasaurus. Paul Sereno wciąż prowadzi swoje poszukiwania i jest pewne, że już niedługo nas czymś zaskoczy.

Dorobek naukowy

Paul Sereno jest niezwykle płodny w dokonania naukowe. Na swoim koncie ma mnóstwo artykułów i książek o tematyce paleontologicznej.

Rozprawy i artykuły: [2]

Rozdziały książek: [3]

Książki, artykuły popularnonaukowe i inne: [4]

Recenzja książek: [5]

Abstrakty: [6]

Media i Internet

Razem z żoną w 1999 roku założył stowarzyszenie Project Exploration mające na celu popularyzację nauki. Jednak zbyt częsta obecność w mediach ściągnęła na niego falę krytyki według której medialna kariera nie może się pogodzić z wymogami naukowej powagi i rzetelności. Prócz filmów dokumentalnych na National Geographic Channel występował m.in. jako ekspert, obok Bakkera, w cyklu paradokumentalnym "Jurassica" emitowanym na Discovery Channel.

Sereno jest założycielem strony internetowej Taxon Search, gdzie znajduje się baza ponadrodzajowych kladów większości archozaurów. Prowadzi także swój blog internetowy "Paul Sereno Paleontologist".

Strony internetowe:

http://www.taxonsearch.org/

http://www.paulsereno.org/

http://www.projectexploration.org/

Bibliografia

Benton M.J, (2008) "How to find a dinosaur, and the role of synonymy in biodiversity studies". Paleobiology, 34(4), pp. 516–533

http://www.paulsereno.org/