Barnum Brown

Z Encyklopedia Dinozaury.com
(Przekierowano z Brown)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Barnum Brown

BarnumBrown Student.jpg
Brown w czasach studenckich (1897) ( Źródło: [2]

Data i miejsce urodzenia: 12. lutego, 1873 (Carbondale, USA)
Data i miejsce śmierci: 5. lutego, 1963 (89 lat) (Miasto Nowy Jork, USA)
Narodowość: USA
Instytucje: American Museum of Natural History
Opisane gatunki:
(32) nazwy uznawane za ważne zostały wyróżnione

Biografia

Barnum Brown (znany również pod pseudonimem Mister Bones (Pan Kostek)) był słynnym amerykańskim paleontologiem i poszukiwaczem skamieniałości, którego działalność przypada głównie na okres schyłku XIX i pierwszej połowy XX wieku. Znany jest przede wszystkim z odnalezienia pierwszych dobrze zachowanych szczątków tyranozaura. Określany jest jako ostatni wielki poszukiwacz skamieniałości. Obecnie z 32 utworzonych przez niego nazw dinozaurów, za ważne uważa się 10. Wśród nich są słynne rodzaje tj. ankylozaur, korytozaur, czy pachycefalozaur.

Dzieciństwo i okres studiów

Barnum urodził się w rodzinie farmerów w Kansas. Został nazwany po słynnym cyrkowcu i przedsiębiorcy Phineasie T. Barnumie. Od dziecka lubił kolekcjonować skamieniałości oraz interesował się historią naturalną. Studiował na Uniwersytecie w Kansas, skąd po ukończeniu nauki, nawiązał współpracę z Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej.

Współpraca z Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej

Barnum Brown (po lewej) i Henry Osborn (po prawej) przy kości kończyny diplodoka (przyszły okaz AMNH 223). Autor zdjęcia : Harold William Menke (1871 - 1922)
© [[1]]

Do ważniejszych dokonań Barnuma Browna z tego okresu można wymienić, między innymi prowadzenie wykopalisk w formacjach geologicznych Hell Creek, Horseshoe Canyon, czy Morrison, w trakcie których odkrył m.in. kilka szczątków tyranozaura (1902, 1908), czy nagromadzenie skamieniałości albertozaurów (1910). To ostatnie znalezisko zostało odkryte podczas tak zwanej drugiej wojny o kości, podczas której amerykańscy paleontolodzy (m.in. Brown i Henry Osborn) wdali się w przyjacielską rywalizację z kanadyjskimi paleontologami, zwłaszcza z rodziną Sternbergów. Jego innym sławnym odkryciem było odkrycie w Birmie (dzisiaj Mjanmarze) szczątków wczesnego naczelnego Amphipithecus mogaungensis pochodzącego z eocenu. Brał udział w ekspedycjach paleontologicznych również w innych regionach kuli ziemskiej, m.in. w Patagonii.

Brown nie zawsze brał udział w samych wykopaliskach. Czasami dokonywał jedynie transakcji handlowych pomiędzy muzeum, a odkrywcami skamieniałości. W terenie znany był z tego, że chętnie posługiwał się dynamitem do przeszukiwania warstw skalnych oraz z noszenia futrzanego płaszcza oraz cylindra. Nie pozostawił po sobie wielu publikacji.

Działalność pozapaleontologiczna

Brown brał udział w obu wojnach światowych jako współpracownik wywiadu wojskowego. Współpracował również z korporacją Sinclair Oil, poszukując dla niej zasobów ropy naftowej i pisząc krótkie utwory do figurek dinozaurów sprzedawanych przez tą firmę.

Bibliografia

Brusatte, S. (2018) The Rise and Fall of the Dinosaurs: A New History of a Lost World, Picador

https://en.wikipedia.org/wiki/Barnum_Brown