Dinheirosaurus: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
(kat.)
Linia 99: Linia 99:
 
[[Kategoria:Dinosauria]]
 
[[Kategoria:Dinosauria]]
 
[[Kategoria:Saurischia]]
 
[[Kategoria:Saurischia]]
 +
[[Kategoria:Sauropodomorpha]]
 
[[Kategoria:Sauropoda]]
 
[[Kategoria:Sauropoda]]
 +
[[Kategoria:Diplodocoidea]]
 
[[Kategoria:Diplodocidae]]
 
[[Kategoria:Diplodocidae]]
 
[[Kategoria:Europa]]
 
[[Kategoria:Europa]]

Wersja z 23:05, 5 lis 2011

Autor: Korekta:
Marcin Szermański Maciej Ziegler

Dawid Mazurek


Dinheirosaurus (dinhejrozaur)
Długość: ? m
Masa: ?
Miejsce występowania: Portugalia (Porto Dinheiro,

niedaleko miejscowości Lourinhã)

(górne warstwy formacji Camadas de Alcobaça

="formacja Formação da Lourinhã")

Czas występowania 153-150,8 Ma

późna jura (późny kimeryd)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Massopoda

Sauropoda

Eusauropoda

Neosauropoda

Diplodocoidea

? Diplodocidae

?? Diplodocinae

Dinheirosaurus.png

Autor: Felipe A. Elias [1]

Wstęp

Dinheirosaurus to rodzaj późnojurajskiego zauropoda żyjącego na terenie dzisiejszej Portugalii. Prawdopodobnie jest przedstawicielem Diplodocidae - rodziny zauropodów, do której należą m.in. słynne Apatosaurus i Diplodocus.

Historia odkryć

Po raz pierwszy na szczątki dinhejrozaura natrafiono już w 1987 roku przez Carlosa Anunciação, pracownika Muzeum Paleontologii w Lourinhã. Szkielet wydobywano ze skał należących do formacji Camadas de Alcobaça w latach 1987-1992 przez zespół naukowców w składzie: C. Aunciação, H. Mateus, I. Mateus, 0. Mateus i V. Ribeiro z Muzeum Paleontologii w Lourinhã, P. Dantas, C. Marquez da Silva, M. Cachão i V. Santos z Muzeum Historii Naturalnej w Lizbonie oraz F. Ortega i S. Tudanca z Uniwersytetu w Salamance.

Materiał kopalny

Holotyp ML414 to następujące skamieniałości: kręgi szyjne (2 niekompletne i 9 raczej kompletnych), artykułowane kręgi grzbietowe, 7 fragmentarycznych trzonów kręgów, trochę niekompletnych łuków neuralnych, 12 żeber i fragmentaryczne kości kończyn i obręczy. Szczątki te znajdują się w Muzeum Paleontologii w Lourinhã.

Pozycja systematyczna

Wcześniej znano 2 zauropody z późnej jury Portugalii: Lusotitan atalaiensis (pierwotnie znany jako Brachiosaurus atalaiensis) z tytonu oraz Lourinhasaurus alenquerensis (pierwotnie Apatosaurus alenquerensis) z tej samej formacji, co dinhejrozaur (formacja Camadas de Alcobaça). Początkowo Dinheirosaurus był łączony z tym drugim, jednak dokładne badania pomogły stwierdzić słuszność odmienności tych dinozaurów na poziomie rodzajowym. Jest jednak trudny do odróżnienia z afrykańskim Tornieria, ze względu na ich niepokrywający się materiał kopalny.

Diagnoza została oparta na podstawie tylnych kręgów szyjnych i grzbietowych oraz ich wyrostków neuralnych, które były podobne jak te występujące u diplodoka. Udało się naukowcom umieścić tego dinozaura długoszyjego w grupie Diplodocidae – późnojurajskich zauropodów, z reguły dość lekko zbudowanych i stosunkowo bardzo długich i biczowatych ogonach, choć pierwotnie został opisany jako diplodokoid. Wg analizy Whitlocka (oraz Rauhuta i in. 2005) należy nawet do Diplodocinae, jak wszystkie diplodokidy poza apatozaurem. Autorzy The Dinosauria byli jednak sceptyczni i zaliczyli go tylko do Diplodocoidea. Opisany został dopiero 7 lat po wydobyciu ostatnich szczątków, mianowicie w 1999 roku przez paleontologów Bonapartego i Mateusa.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Dinheirosaurus znaczy "jaszczur z Porto Dinheiro" – miejsca, gdzie odnaleziono holotyp. Epitet gatunkowy lourinhanensis również został zaczerpnięty z lokalizacji znaleziska – miejscowości Lourinhã.

Spis gatunków

Dinheirosaurus Bonaparte i Mateus, 1999
D. lourinhanensis Bonaparte i Mateus, 1999

Bibliografia

Bonaparte, J.F., & Mateus, O. (1999). "A new diplodocid, Dinheirosaurus lourinhanensis gen. et sp. nov., from the Late Jurassic beds of Portugal". Revista del Museo Argentino de Ciencias Naturales. 5(2): ss. 13-29

Upchurch P., Barrett P.M., Dodson P. (2004) Sauropoda. [w:] David B. Weishampel, Peter Dodson, Halszka Osmólska (red.): "The Dinosauria". Wyd. drugie. Berkeley: University of California Press

Whitlock, J.A. (2011). "A phylogenetic analysis of Diplodocoidea (Saurischia: Sauropoda)." Zoological Journal of the Linnean Society: ss.10-16