Sarahsaurus: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
m (linkowanie)
m
Linia 27: Linia 27:
 
Gold Spring Wash
 
Gold Spring Wash
  
<small>[[formacja Kayenta]] (grupa Glen Canyon)</small>
+
<small>[[formacja]] [[Kayenta]] (grupa Glen Canyon)</small>
 
|-
 
|-
 
! '''[[Czas|Czas występowania]]'''
 
! '''[[Czas|Czas występowania]]'''
| 196,5-183 Ma
+
| 196,5-183 [[Ma]]
  
 
<small>wczesna [[jura]] ([[synemur]] - [[pliensbach]])</small>
 
<small>wczesna [[jura]] ([[synemur]] - [[pliensbach]])</small>
Linia 85: Linia 85:
 
|-
 
|-
 
! ''S. aurifontalis''
 
! ''S. aurifontalis''
| [[Rowe]], [[Sues]] i [[Reisz]], [[2011]]
+
| Rowe, Sues i Reisz, 2011
 
|-
 
|-
 
|}
 
|}

Wersja z 15:10, 1 mar 2016

Autor: Korekta:
Marcin Szermański Maciej Ziegler


Sarahsaurus (sarahzaur)
Długość: ? m
Masa: ? t
Miejsce występowania: USA - Arizona, północne obrzeża

Gold Spring Wash

formacja Kayenta (grupa Glen Canyon)

Czas występowania 196,5-183 Ma

wczesna jura (synemur - pliensbach)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

? Massopoda

? Anchisauria

? Sauropoda

Sarahsaurus.jpg

[1]

Wstęp

Sarahsaurus to rodzaj wczesnojurajskiego dinozaura gadziomiednicznego, żyjącego na terenie obecnych Stanów Zjednoczonych, w Arizonie.

Materiał kopalny

Holotyp:

Osobnik TMM 43646-2 to częściowa czaszka (kość przedszczękowa/przysieczna, czołowa, kwadratowa i puszka mózgowa) i prawie kompletny, artykułowany szkielet pozaczaszkowy.

Materiał dopisany:

Osobnik TMM 43646-3 to częściowy szkielet pozaczaszkowy.

Osobnik MCZ 8893 to zniszczona lecz prawie kompletna czaszka z żuchwą, fragmenty kręgów szyjnych i ogonowych, dystalny koniec kości ramieniowej i trzon kości udowej.

Diagnoza

Guz podstawy czaszki z centralnym przednim oknem; obecność kolców na kręgach grzbietowych; rozlokowanie paliczków kończyn przednich 2-3-4-2-2; obecność otworu w kości łonowej.

Taksonomia i pozycja systematyczna

Początkowo uznany za kolejnego przedstawiciela rodzaju Massospondylus, znanego wcześniej z Afryki. Jednak późniejsze, bardziej kompletne odkrycia tego dinozaura utwierdziły naukowców w przekonaniu, że mają do czynienia z nowym rodzajem.

Nie jest pewna dokładna klasyfikacja tego zwierzęcia. Analiza filogenetyczna przeprowadzona na podstawie matrycy Yatesa (2007) wykazała, że jest jednym z najbardziej bazalnych zauropodomorfów Ameryki Północnej – bardziej niż Anchisaurus i Seitaad (jego linia rozwojowa ma aż 61 jednostek!). Natomiast analiza na matrycy Upchurcha i in. (2007) zalicza go już jako bazalnego zauropoda. Żadna z tych analiz nie potwierdza, a wręcz wyklucza bliskie pokrewieństwo tych trzech rodzajów. Argumentem przemawiającym za tezą, mówiącą o przynależności do zauropodów jest wiek Sarahsaurus, datowany na synemurpliensbach (196,5-183 milionów lat).

Budowa

Sarahsaurus miał zaawansowane uzębienie heterodontyczne (zęby zróżnicowane pod względem wielkości i kształtu). Posiadał 4 zęby na kości przedszczękowej (przysiecznej), 16 na kości szczękowej i 20 w żuchwie. Jego kręgosłup składał się z ok. 77 kręgów (10 szyjnych, 14 grzbietowych, 3 krzyżowe i ok. 50 ogonowych). Długość kości piszczelowej to ok. 84 % długości kości udowej.

Etymologia

Pierwszy człon nazwy rodzajowej Sarahsaurus została nadana na cześć Sarah Butler, która poświęciła się dla Teksasu w imię nauki, medycyny oraz w dziedzinie sztuki. Drugi człon (gr. sauros) oznacza "jaszczur", tak więc nazwę rodzajową można przetłumaczyć jako "jaszczur Sary". Epitet gatunkowy aurifontanalis to z łac. aurum (złoty) + łac. fontanalis (źródło) oznacza miejsce odnalezienia holotypu – Gold Spring w Arizonie.

Spis gatunków

Sarahsaurus Rowe, Sues i Reisz, 2011
S. aurifontalis Rowe, Sues i Reisz, 2011

Bibliografia

Timothy B. Rowe, Hans-Dieter Sues, Robert R. Reisz. Dispersal and diversity in the earliest North American sauropodomorph dinosaurs, with a description of a new taxon. „Proceedings of the Royal Society B”, 2011