Gobititan: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
m
m
Linia 1: Linia 1:
 +
Do sprawdzenia
 +
 
{{DISPLAYTITLE:''Gobititan''}}
 
{{DISPLAYTITLE:''Gobititan''}}
 
<small>
 
<small>
Linia 111: Linia 113:
 
[[Kategoria:Kreda]]
 
[[Kategoria:Kreda]]
 
[[Kategoria:Alb]]
 
[[Kategoria:Alb]]
 +
[[Kategoria:Do sprawdzenia]]

Wersja z 21:48, 31 mar 2024

Do sprawdzenia 


Autor: Korekta:
Tomasz Sokołowski

Marcin Szermański

Maciej Ziegler

Tomasz Singer


Gobititan (gobitytan)
Długość: 20 m
Masa: 20 t
Miejsce występowania: Chiny - region Mazongshan, prowincja Gansu

(grupa Xinminbao - warstwy Middle Gray)

Czas występowania 112-99,6 Ma

"środkowa" kreda (alb)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Eusauropoda

Neosauropoda

Macronaria

Titanosauriformes

Somphospondyli

? Titanosauria

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Gobititan to dinozaur długoszyi (zauropod) żyjący w okresie kredy na terenie dzisiejszych Chin. Rodzaj ten jest monotypowy (składa się na niego tylko jeden gatunek) oparty na niekompletnym szkielecie, znalezionym w 1999 roku w warstwie Middle Gray. Składa się on z kręgów oraz niepełnej kończyny, lecz to wystarczyło naukowcom żeby zaklasyfikować gobitytana do tytanozaurów, jako ich bazalnego przedstawiciela. Wg D'Emica, należy do kladu Sauroposeidon + bardziej zaawansowanych somfospondylów. Został opisany przez chińskich paleontologów You, Tanga i Luo w 2003 roku.

Materiał kopalny

Holotyp (IVPP 12579) to następujące kości: artykułowana seria 41 środkowych i dystalnych (dalszych) kręgów ogonowych oraz lewa kończyna tylna bez proksymalnej połowy kości udowej.

Budowa

Gobititan różni się od innych tytanozaurów wyższą powierzchnią stawową proksymalną niż dystalną środkowych kręgów ogonowych, dystalnym umiejscowieniem łuków neuralnych na najbardziej proksymalnych dystalnych kręgach ogonowych i dystalnym położeniem łuków kręgowych na najbardziej proksymalnych dystalnych kręgach ogonowych. Gregory Paul (2010) ocenia go na 20 metrów długości i 20 ton.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Gobititan to zbitek dwu słów: Gobi (nazwy pustyni leżącej w Chinach i Mongolii) oraz gr. titan - olbrzyma z mitologii greckiej. Epitet gatunkowy odnosi się do starej nazwy Chin (Shenzhou). Nazwę więc można przetłumaczyć na "chiński tytan z Gobi".

Spis gatunków

Gobititan You, Tang i Luo, 2003
G. shenzhouensis You, Tang i Luo, 2003

Bibliografia

Źródła naukowe:

D'Emic, M. (2012) "The early evolution of titanosauriform sauropod dinosaurs" Zoological Journal of the Linnean Society, 166, 624-671. doi:10.1111/j.1096-3642.2012.00853.x

H. You; F. Tang; & Z. Luo (2003). "A new basal titanosaur (Dinosauria: Sauropoda) from the Early Cretaceous of China". Acta Geologica Sinica 77 (4): 424–429.

Inne:

Paul, G.S. (2010) "The Princeton Field Guide To Dinosaurs"