Overoraptor

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 20:15, 17 cze 2020 autorstwa Kamil Kamiński (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "{{DISPLAYTITLE:''Overoraptor''}} {{Opis |Autor = Kamil Kamiński |Korekta = |nazwa = ''Overoraptor'' (owerorapto...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Overoraptor (oweroraptor)
Długość 1,3 m
Dieta mięsożerny
Miejsce Argentyna, Rio Negro

(formacja Huincul)

Czas
252 201 145
66

ok. 97-93 Ma
późna kreda (cenomanturon)

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Maniraptora

Paraves

Rahonavis NT.jpg
Rekonstrukcja Rahonavis. Overoraptor mógł być podobny. Autor: Nobu Tamura [1]

Wstęp

Overoraptor to rodzaj niewielkiego, lekko zbudowanego teropoda, który żył w „środkowej kredzie” na terenie dzisiejszej Argentyny. Został on nazwany i opisany w 2020 r. przez Matiasa Mottę i współpracowników.

Etymologia

Nazwa Overoraptor pochodzi od hiszpańskiego overo („łaciaty”) oraz łacińskiego raptor („złodziej”, „rabuś”). Nawiązuje ona do nietypowego koloru kości, z jasnymi i ciemnymi miejscami. Epitet gatunkowy honoruje odkrywcę szczątków, paleontologa Roberto Nicolasa Chimento.

Materiał kopalny

Holotyp (MPCA-Pv 805) to niekompletny szkielet pozaczaszkowy, obejmujący kilka kręgów ogonowych, łopatkę, fragmenty miednicy oraz kilka kości przednich i tylnych kończyn.

Paratyp (MPCA-Pv 818) obejmuje dwa paliczki dłoni, fragmenty miednicy i kilka kości kończyny tylnej.

==Budowa i filogeneza==. Overoraptor był małym i lekko zbudowanym teropodem. Jego kończyny przednie wykazywały pewne zaawansowane adaptacje do lotu. Za to tylne kończyny miały stosunkowo prymitywną budowę, z niezrośniętym śródstopiem i powiększonym pazurem na drugim palcu stopy. Overoraptor wykazuje liczne podobieństwa do Rahonavis i w analizie filogenetycznej autorów opisu tworzy z nim klad siostrzany do Avialae.

Paleoekologia

Zob. Argentinosaurus#Paleoekologia.

Spis gatunków

Overoraptor Motta, Agnolin, Brisson Egli i Novas, 2020
O. chimentoi Motta, Agnolin, Brisson Egli i Novas, 2020

Bibliografia

Motta, M.J., Agnolín, F.L., Brissón Egli, F., Novas, F.E. (2020). "New theropod dinosaur from the Upper Cretaceous of Patagonia sheds light on the paravian radiation in Gondwana". The Science of Nature. 107 (3): Article number 24. doi:10.1007/s00114-020-01682-1.