Adamantisaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 09:53, 2 mar 2024 autorstwa Paweł (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Adamantisaurus (adamantizaur)
Długość 18 m [1]
Wysokość 3,8 m (w ramionach) [1]
Masa 14,4 t [1]
Dieta roślinożerny
Miejsce Brazylia, Sao Paulo

(formacja Adamantina)

Czas
252 201 145
66

późna kreda

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Macronaria

Titanosauriformes

Somphospondyli

Titanosauria

Adamantisaurus mezzalirai 2copia.jpg
Rekonstrukcja. Autor: Karkemish [2].

Wstęp

Adamantisaurus to rodzaj średniej wielkości, słabo poznanego zauropoda z kladu Titanosauria żyjącego w późnej kredzie na obszarach dzisiejszej Brazylii. Został on nazwany i opisany w 2006 r. przez duet paleontologów w składzie: Rodrigo Santucci i Reinaldo Bertini.

Etymologia

Nazwa Adamantisaurus pochodzi od formacji skalnej Adamantina, gdzie znaleziono jego szczątki oraz greckiego sauros („gad”, „jaszczur”). Epitet gatunkowy honoruje dr Sergio Mezzalira, który zebrał szczątki adamantizaura i pierwszy wspomniał o nich w literaturze fachowej.

Materiał kopalny

Holotyp (MUGEO 1282) to sześć artykułowanych przednich kręgów ogonowych. Osobne numery katalogowe (MUGEO 1289 i 1295) noszą dwie hemapofyzy.

Budowa

Skąpość materiału kopalnego utrudnia odtworzenie wyglądu adamantizaura. Bez wątpienia był roślinożernym czworonogiem o długiej szyi i ogonie, ale szczegóły jego wyglądu pozostają nieznane. W porównaniu z dzisiejszymi zwierzętami byłby potężnym zwierzęciem, ale jak na zauropoda osiagał co najwyżej przeciętne rozmiary. Jego kręgi ogonowe cechowały się prostymi lub lekko skierowanymi do tylu wyrostkami kolczystymi o silnie rozszerzonych na boki końcach. Ponadto od krewniaków różnił się kilkoma innymi cechami kręgów ogonowych.

Rekonstrukcja adamantizaura w formie rzeźby. Autor: Ademar Pereira do Nascimento [[1]].

Paleoekologia

Szczątki Adamantisaurus pochodzą z osadów formacji Adamantina. Jej wiek geologiczny jest niepewny, a oszacowania wahają się od turonu do mastrychtu. obok adamantizaura żyły tam inne tytanozaury, jak np. Aeolosaurus oraz abelizauryd Pycnonemosaurus. Oprócz dinozaurów spotkać można było liczne gatunku krokodylomorfów i prymitywne ssaki.

Spis gatunków

Adamantisaurus Santucci i Bertini, 2006
A. mezzalirai Santucci i Bertini, 2006

Bibliografia

Santucci, R. M., Bertini, R. J. (2006). "A new titanosaur from western São Paulo State, Upper Cretaceous Bauru Group, south-east Brazil". Palaeontology. 49 (1): 59–66. doi:10.1111/j.1475-4983.2005.00527.x.

  1. 1,0 1,1 1,2 Molina-Pérez, R., & Larramendi, A. (2020). "Dinosaur Facts and Figures: The Sauropods and Other Sauropodomorphs". Princeton University Press.