Dinotyrannus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 21:11, 5 mar 2012 autorstwa Nazuul (dyskusja | edycje) (Do usunięcia - młodszy synonim)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Maciej Ziegler Mateusz Tałanda


Dinotyrannus (dinotyran)
Długość: 10 m (osobnik niedorosły)
Masa: 4-6 ton (osobnik niedorosły)
Miejsce występowania: USA - stan Montana

(formacja Hell Creek)

Czas występowania 68-65 Ma

późna kreda (późny mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Neotheropoda

Tetanurae

Avetheropoda

Coelurosauria

Tyrannosauroidea

Tyrannosauridae

Tyrannosaurinae

Plik:Dinotyrannus.jpg

Na dole czaszka dinotyrana; na górze - czaszka Stygivenator - również

młodego tyranozaura. [1]

Wstęp

Rodzaj Dinotyrannus jest ciekawym przykładem jak drobne różnice w budowie szkieletu mogą wprowadzić paleontologów w błąd. Prawie na pewno jest to niedorosły osobnik Tyrannosaurus rex.

Historia taksonomii

Szkielet znaleziono w 1957 roku w Hell Creek i uznano za młodego Tyrannosaurus rex. Został opisany przez Molnara w roku 1980 jako osobnik Albertosaurus lancensis (obecnie Nanotyrannus). W roku 1988 Paul uznał znalezisko za holotyp nowego gatunku - Albertosaurus "megagracilis". Olshevsky w 1995 roku stworzył nawet dla niego nowy rodzaj - Dinotyrannus, którego uznał za tyranozauryna bliskiego rodzajom Nanotyrannus (prawdopodobnie kolejnemu młodemu tyranozaurowi, chociaż w jego przypadku pozostają jeszcze wątpliwości) i Tyrannosaurus.

W 2000 roku Rauhut uznał Albertosaurus "megagracilis" za nomen nudum (nadający się do ponownego opisania), ponieważ Paul go nie zilustrował, zacytował nieprawidłowe odnośniki i nie dokonał formalnej diagnozy. Tak więc oficjalnym autorem nazwy taksonu jest Olshevsky. Carr i Williamson w 2000 roku uznali dinotyrana za niedorosłego T. rex, co zostało potwierdzone przez nich w 2004 roku. Obecnie powszechnie uznawane są wnioski wyciągnięte przez tych ostatnich.

Materiał kopalny

Holotyp (LACM 23845) to fragmentaryczny szkielet, składają się na niego:

- elementy czaszki - częściowe kości nosowe, kości szczękowe, prawa kość łzowa, kości przedczołowe, czołowe, część kości ciemieniowej, kość nadpotyliczna, płytki koło kości lemieszowej, części kości kwadrato-jarzmowych, część prawej kości zębowej, niekompletne kości kątowe i części kości zębowej poprzedzające kość stawową, prawie kompletna prawa kość kątowa górna i częściowy lewej.

- kości kończyn: lewa kość łokciowa, II kość śródstopia, pazur, częściowa kość udowa i piszczelowa, kompletna prawa kość strzałkowa, kość skokowa, prawe kości śródstopia (II i III), 1 I paliczek.

Etymologia

Dinotyrannus znaczy "straszny tyran".

Spis gatunków

Dinotyrannus = Tyrannosaurus
D. megagracilis Olshevsky vide Olshevsky, Ford i Yamamoto, 1995 = Tyrannosaurus rex
= Albertosaurus "megagracilis" (Paul, 1988) nomen nudum

Bibliografia

Carr T. D. & Williamson T. E. (2004). "Diversity of late Maastrichtian Tyrannosauridae (Dinosauria: Theropoda) from western North America." Zoological Journal of the Linnean Society 142:479-523.