Kosmoceratops

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rezerwacja Ag.Enta, którą przeoczyłem: http://forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=88&t=1807


Autor: Korekta:
Marcin Szermański


Kosmoceratops (kosmoceratops)
Długość: 4-5 m
Masa: ok. 2-3 t
Miejsce występowania: USA - Utah

(formacja Kaiparowits)

Czas występowania 76,5-75,5 Ma

późna kreda (późny kampan)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Ceratopsia

Neoceratopia

Coronosauria

Ceratopsoidea

Ceratopsidae

Chasmosaurinae

Kosmo and vaga.jpg

Na pierwszym planie Kosmoceratops; w tle Vagaceratops. Autor: Jakub Kowalski [1]

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Kosmoceratops to rodzaj dinozaura rogatego, który występował w późnej kredzie na terenie obecnej Ameryki Północnej. Jego skamieniałości odnaleziono na terenie USA w południowej części stanu Utah, w tych samych pokładach co Utahceratops.

Kosmoceratops koegzystował na tych terenach m.in. ze wspomnianym utahceratopsem, a także ornitomimozaurem Ornithomimus i tyranozaurydem Teratophoneus.

Materiał kopalny

Czaszka kosmoceratopsa. Źródło: Sampson i in., 2010.

Kosmoceratops znany jest z czterech osobników, w tym prawie kompletnej czaszki i 45% szkieletu pozaczaszkowego. Są to:

Holotyp (UMNH VP 17000) to prawie kompletna czaszka.

Materiał przypisany (UMNH VP 12198) to dysartykulowana czaszka należąca do osobnika młodocianego. Samspon i in. (2010) nie opisali szkieletu pozaczaszkowego (kompletnego w 45%) należącego do dwóch osobników, o którym wspomnieli w swej pracy.

Systematyka

Wg przeprowadzonej przez autorów analizy kladystycznej kosmoceratops był taksonem siostrzanym względem Vagaceratops irvinensis (wcześniej znany pod nazwą Chasmosaurus irvinensis). Jak wynika z badań Samspona i in. (2010), klad Kosmoceratops richardsoni + Vagaceratops irvinensis nie jest blisko spokrewniony z Chasmosaurus i jest grupą siostrzaną względem zaawansowanych chasmozaurynów z najpóźniejszego kampanu i mastrychtu, w tym słynnego Triceratops.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Kosmoceratops to połączenie gr. kosmos (zdobiony) i gr. ceratops (rogate oblicze). Nazwa ta znaczy więc w wolnym tłumaczeniu "zdobione rogate oblicze" i odnosi się do jego bogato ozdobionej rogami kryzy. Epitet gatunkowy richardsoni honoruje Scotta Richardsona, który odkrył holotyp i wiele innych skamieniałości z GSENM (Grand Staircase-Escalante National Monument).

Spis gatunków

Kosmoceratops Samspon, Loewen, Farke, Roberts, Forster, Smith i Titus, 2010
K. richardsoni Samspon, Loewen, Farke, Roberts, Forster, Smith i Titus, 2010

Bibliografia

Źródła naukowe:

Scott D. Sampson, Mark A. Loewen, Andrew A. Farke, Eric M. Roberts, Catherine A. Forster, Joshua A. Smith, Alan L. Titus (2010). "New Horned Dinosaurs from Utah Provide Evidence for Intracontinental Dinosaur Endemism". PLoS ONE 5 (9): e12292. http://dx.doi.org/DOI:10.1371/journal.pone.0012292

Inne:

Holtz, T.R. Jr. (2012) "Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages Supplementary Information" [2]