Demandasaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Marcin Szermański Maciej Ziegler

Tomasz Skawiński


Demandasaurus (demandazaur)
Długość: ? m
Masa: ? t
Miejsce występowania: Hiszpania - prowincja Burgos

górne warstwy formacji Castrillo de la Reina

Czas występowania 128,3-121 Ma

wczesna wczesna kreda (późny barrem – wczesny apt)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Massopoda

Sauropoda

Eusauropoda

Neosauropoda

Diplodocoidea

Rebbachisauridae

Demandasaurus.jpg

Autor: Andrey Atuchin [1]

Wstęp

Demandasaurus to rodzaj zauropoda żyjącego we wczesnej Kredzie na terenie dzisiejszej Hiszpanii. Wyróżnia się on dziewięcioma autapomorfiami. Dotyczą one morfologii i budowy zębów i kręgów w poszczególnych odcinkach kręgosłupa (szyjnego, grzbietowego i ogonowego).

Materiał kopalny

Holotyp demandazaura to prawa i lewa k. przedszczękowa, lewa k. zębowa, 6 izolowanych zębów, 3 kręgi szyjne, 5 żeber szyjnych, 2 kręgi grzbietowe, 9 żeber grzbietowych, 19 kręgów ogonowych, 9 łuków hemalnych, lewa i prawa k. kulszowa i lewa k. udowa.

Lokalizacja i pokrewieństwo

Demandasaurus to pierwszy zauropod należący do Diplodocidea odnaleziony na terenie półwyspu Iberyjskiego (Pirenejskiego) z okresu kredy. Był to średniej wielkości (prawdopodobnie kilkanaście metrów długości) rebbachizauryd, żyjący jakieś 128,3-121 milionów lat temu. Wcześniej na tym obszarze znajdywano wiele innych zauropodów z wczesnej kredy, lecz nie diplodokidów, a należących do Macronaria, jak np.: Aragosaurus, Galveosaurus, czy Tastavinsaurus. Wg autorów opisu, demandazaur był taksonem siostrzanym w stosunku do Nigersaurus, znanego również z aptu i żyjącego na terenie dzisiejszego Nigeru (Afryka). Odkrycie Demandasaurus sugeruje obecność pomostu lądowego między południową Europą (Laurazja) a północną Afryką (Gondwana), przez który zwierzęta mogły migrować na północ i południe.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Demandasaurus znaczy "jaszczur z Demanda" – góry, na zboczach której odnaleziono jego skamieniałe kości. Epitet gatunkowy darwini honoruje słynnego Charlesa R. Darwina, twórcę teorii ewolucji.

Spis gatunków

Demandasaurus Fernández-Baldor, Canudo, Huerta, Montero, Pereda Suberbiola i Salgado, 2011
D. darwini Fernández-Baldor, Canudo, Huerta, Montero, Pereda Suberbiola i Salgado, 2011

Bibliografia

Fidel Torcida Fernández-Baldor, José Ignacio Canudo, Pedro Huerta, Diego Montero, Xabier Pereda Suberbiola i Leonardo Salgado. Demandasaurus darwini, a new rebbachisaurid sauropod from the Early Cretaceous of the Iberian Peninsula. „Acta Palaeontologica Polonica”, 2011