Animantarx

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Marcin Szermański, Adrian Sztuba


Animantarx
Długość ok. 3 m
Masa ok. 300 kg
Dieta roślinożerny
Miejsce USA - Utah
(górne pokłady formacji Cedar Mountain)
Czas
252 201 145
66

ok. 98 Ma

późna kreda (wczesny cenoman)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Thyreophora

Ankylosauria

Nodosauridae

Animantarx.jpg
Rekonstrukcja Animantarx. Źródło: [2]
Mapa znalezisk
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Animantarx to niewielki rodzaj ankylozaura, którego skamieniałości zostały odnalezione na terenie stanu Utah (zachodnie USA). Są one datowane na późną kredę (wczesny cenoman).

Odkrycie i materiał kopalny

Holotypem Animantarx jest okaz CEUM 6228 - niekompletna czaszka i elementy szkieletu pozaczaszkowego (kręgi szyjne i grzbietowe, łopatki, kości krucze, pancerz mostka, kość ramienna, kość biodrowa, kość kulszowa i kość udowa). Został on odkryty w niecodzienny sposób. Holotyp był nieco radioaktywny, dzięki czemu można było go wykryć pomimo tego, że okaz był całkowicie zakryty skałami. Odkrycia dokonał Ramal Jones, radiolog z Uniwersytetu Utah, za pomocą urządzenia zwanego scyntylometrem.

Budowa i systematyka

Animantarx to niewielki rodzaj ankylozaura. Wg Paula (2010) za życia osiągał 3 m długości i 300 kg masy. Ze względu na niekompletność materiału kopalnego niewiele wiadomo o budowie Animantarx. Zapewne był podobny do innych nodozaurów - był to roślinożerca o małej głowie i krótkich kończynach, którego grzbiet i ogon były pokryte kostnym pancerzem i kolcami.

Rekonstrukcja czaszki i szyi Animantarx. Autor: Jens Lallensack [1]

Podobnie jak u Pawpawsaurus na czaszce Animantarx znajdował się "róg" zaoczodołowy, choć był on niewielki. „Róg” znajdował się także na kości kwadratowo-jarzmowej. Był on mały i zaokrąglony, tak jak u Niobrarasaurus. Obszar ciemieniowy był mocno wypukły, podobnie jak u Silvisaurus. Pancerz pokrywał tylko połowę żuchwy, inaczej niż u Edmontonia i Panoplosaurus, u których pancerz zajmował ok. 3/4 żuchwy. Kość krucza był (podobnie jak u Panoplosaurus) wydłużona.

Vickaryous i in. (2004) zaklasyfikowali go w obrębie Nodosauridae incertae sedis. W analizie Carpentera (2001) Animantarx okazał się blisko spokrewniony z Edmontonia.

Spis gatunków

Animantarx Carpenter, Kirkland, Burge i Bird, 1999
A. ramaljonesi Carpenter, Kirkland, Burge i Bird, 1999

Bibliografia

Carpenter, K., Kirkland, J., Burge, D., J.Bird. (1999). "Ankylosaurs (Dinosauria: Ornithischia) of the Cedar Mountain Formation, Utah, and their stratigraphic distribution". Utah Geological Survey Miscellaneous Publication. 99. 244-251.

Carpenter, K. (2001) "Phylogenetic analysis of the Ankylosauria". [w:] Carpenter, K. (red.). "The Armored Dinosaurs". Bloomington: Indiana University Press. Pp. 454–483.

Holtz, T.R. Jr. (2012) "Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages Supplementary Information".[3]

Paul, G.S. (2010) "The Princeton Field Guide to Dinosaurs" wyd. Princeton University - Princeton i Oxford.

Vickaryous, M.K., Maryańska, T. & Weishampel, D.B. (2004) "Ankylosauria" [w:] Weishampel, D.B., Dodson, P., & Osmólska, H. (red.) "The Dinosauria" Berkeley: University of California Press, 363-392.