Lohuecotitan

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
Do sprawdzenia.


Autor: Korekta:
Marcin Szermański Mateusz Tałanda


Lohuecotitan
Długość: ? m
Masa: ? t
Miejsce występowania: Hiszpania - Cuenca

(pokłady Lo Hueco)

Czas występowania późna kreda (późny kampan - wczesny mastrycht)
Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Eusauropoda

Neosauropoda

Macronaria

Titanosauriformes

Somphospondyli

Titanosauria

Lithostrotia

Argentinosaurus BW.jpg

Rekonstrukcja Argentinosaurus - być może Lohuecotitan wyglądał podobnie.

Autor: Nobu Tamura [1]

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Lohuecotitan to późnokredowy przedstawiciciel tytanozaurów. Występował na terenie dzisiejszej Hiszpanii pod sam koniec ery dinozaurów, na przełomie kampanu i mastrychtu. Jego bardzo dobrze zachowany, lecz niekompletny szkielet został opisany w 2016 roku przez zespół paleontologów pod przewodnictwem Verónici Díez Díaz.

Materiał kopalny

Dinozaur ten znany jest z jednego szkieletu, którego poszczególne kości uległy rozproszeniu na małą odległość. Znaleziono trzy kręgi szyjne, sześć grzbietowych, fragmenty krzyżowych i 20 kręgów ogonowych. Oprócz nich żebra, łuki hemalne, lewą kość łokciową, lewą i prawą kulszową, lewą łonową oraz udową, piszczelową i strzałkową z prawej nogi.

Budowa

Lohuecotitan pandafilandi został opisany na podstawie 8 unikatowych cech anatomicznych, dotyczących m.in. budowy kręgów grzbietowych i ogonowych. Na ich podstawie uczeni doszli do wniosku, że zauropod ten należy do grupy Lithostrotia i jest bardziej zaawansowanym przedstawicielem tego kladu niż Malawisaurus.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Lohuecotitan znaczy "tytan z Lo Hueco" - stanowiska, w którym spoczywały jego skamieniałe szczątki. W tym samym rejonie znajdywano już w przeszłości skamieliny należące do innych zauropodów, a także do teropodów, ornitopodów i innych organizmów kopalnych. Epitet pandafilandi nawiązuje do Pandafilando de la fosca vista, która jest jedną z postaci w powieści Miguela de Cervantesa "Don Kichot". Jest to olbrzym, przeciwko któremu ma walczyć główny bohater.

Spis gatunków

Lohuecotitan Díez Díaz, Mocho, Páramo, Escaso, Marcos-Fernández, Sanz i Ortega, 2016
Lohuecotitan pandafilandi Díez Díaz, Mocho, Páramo, Escaso, Marcos-Fernández, Sanz i Ortega, 2016

Bibliografia

Díez Díaz, V., Mocho, P., Páramo, A., Escaso, F, Marcos-Fernández, F., Sanz, J.L. & Ortega, F. (2016) A new titanosaur (Dinosauria, Sauropoda) from the Upper Cretaceous of Lo Hueco (Cuenca, Spain). Cretaceous Research, w druku. doi:10.1016/j.cretres.2016.08.001