Oblitosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Paweł Konarzewski


Oblitosaurus (oblitozaur)
Długość ok. 6-7 m
Dieta roślinożerny
Miejsce Hiszpania - prowincja Teruel

(formacja Villar del Arzobispo)

Czas
252 201 145
66

ok. 154,8-145 Ma
późna jura (kimeryd - tyton)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Ornithopoda

Iguanodontia

Ankylopollexia

Oblitosaurus.png
Rekonstrukcja Oblitosaurus. Autor:UnexpectedDinoLesson

Wstęp

Oblitosaurus to rodzaj bazalnego przedstawiciela Iguanodontia żyjącego w późnej jurze na terenach dzisiejszej Hiszpanii. Jest to największy znany jurajski ornitopod pochodzący z Europy.

Materiał kopalny

Holotyp to ząb z kości zębowej (CPT 1440), pazur kciuka z lewej dłoni (CPT-1444), oraz niemal kompletna lewa kończyna tylna (od MAP-8290 do MAP-8299). Sánchez-Fenollosa i in. (2023) sądzą, że duże tropy odnalezione w formacji Villar del Arzobispo Formation mógł zostawić Oblitosaurus.

Budowa i systematyka

Badacze na podstawie długości kości udowej (72 cm) oraz porównania do kuzynów Oblitosaurus oszacowali jego długość na 6-7 m. Od innych przedstawicieli Ankylopollexia różnił się budową kości kończyn tylnych.

Według autorów opisu najbliższym kuzynem omawianego dinozaura jest Draconyx.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Oblitosaurus to połączenie łacińskiego słowa oblitus ("zapomniany"), ponieważ jego skamieniałości były ostatnimi odnalezionymi w stanowisku Barrihonda-El Humero oraz greckiego sauros ("jaszczur"). Epitet gatunkowy bunnueli honoruje słynnego hiszpańskiego reżysera filmowego Luisa Buñuela urodzonego w prowincji Teruel, gdzie również znajdował się holotyp Oblitosaurus.

Spis gatunków

Oblitosaurus Sánchez-Fenollosa, Verdú & Cobos, 2023
O. bunnueli Sánchez-Fenollosa, Verdú & Cobos, 2023

Bibliografia

Sánchez-Fenollosa, S., Verdú, F., Cobos, A. (2023) "The largest ornithopod (Dinosauria: Ornithischia) from the Upper Jurassic of Europe sheds light on the evolutionary history of basal ankylopollexians". Zoological Journal of the Linnean Society. doi:10.1093/zoolinnean/zlad076