Tharosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Paweł Konarzewski


Tharosaurus (tharozaur)
Dieta roślinożerny
Miejsce Indie - Radżastan

(formacja Jaisalmer)

Czas
252 201 145
66

ok. 168-166 Ma
środkowa jura (wczesny - środkowy baton)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Diplodocoidea

Dicraeosauridae

Tharosaurus UDL.png
Rekonstrukcja Tharosaurus. Autor: UnexpectedDinoLesson [1]

Wstęp

Tharosaurus indicus to najstarszy znany przedstawiciel Dicraeosauridae żyjący w środkowej jurze na terenach dzisiejszych Indii.

Materiał kopalny

Kręg szyjny Tharosaurus. Źródło: Baipai i in., 2023

Holotyp RWR-241(A–K) to częściowy środkowy lub tylny kręg szyjny, inne elementy kręgu szyjnego i grzbietowego, żebro grzbietowe oraz częściowe przednie i środkowe kręgi ogonowe. Szczątki znajdowały się na obszarze o powierzchni 25 m².

Budowa i systematyka

Tharosaurus różnił się od innych dikreozaurydów budową kręgów. Według Bajpaia i wspólników (2023) jest blisko spokrewniony z Bajadasaurus oraz Pilmatueia. Zdaniem badaczy Indie były miejscem, w którym zaczęły różnicować się neozauropody.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Tharosaurus odnosi się do pustyni Thar znajdującej się w zachodnich Indiach, gdzie odnaleziono jego holotyp oraz zawiera greckie słowo sauros znaczące "jaszczur". Epitet gatunkowy indicus nawiązuje do Indii, skąd pochodzi opisywany dinozaur.

Spis gatunków

Tharosaurus Bajpai, Datta, Pandey, Ghosh, Kumar & Bhattacharya, 2023
T. indicus Bajpai, Datta, Pandey, Ghosh, Kumar & Bhattacharya, 2023

Bibliografia

Bajpai, S., Datta, D., Pandey, P., Ghosh, T., Kumar, K. & Bhattacharya, D. (2023). "Fossils of the oldest diplodocoid dinosaur suggest India was a major centre for neosauropod radiation". Scientific Reports. 13. 12680. doi:10.1038/s41598-023-39759-2