Tralkasaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Tralkasaurus (tralkazaur)
Dieta mięsożerny
Miejsce Argentyna

Rio Negro (formacja Huincul)

Czas
252 201 145
66

ok. 97–93 Ma
„środkowa” kreda (środkowy cenoman – wczesny turon)

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Ceratosauria

Abelisauridae

Ilokelesia.jpg
Rekonstrukcja Ilokelesia. Tralkasaurus mógł być podobny. Autor: Danny Cicchetti.

Wstęp

Tralkasaurus to rodzaj średniej wielkości teropoda z kladu Abelisauridae żyjącego w „środkowej” kredzie na obszarach dzisiejszej Argentyny. Został on nazwany i opisany w 2019 r. przez Mauricio Cerroni’ego i współpracowników. Tralkasaurus był stosunkowo niedużym i prymitywnym abelizaurydem.

Etymologia

Nazwa Tralkasaurus pochodzi od słowa tralka, oznaczającego „grzmot” w języku mapudungun oraz greckiego sauros („gad”, „jaszczur”). Epitet gatunkowy cuyi nawiązuje do regionu El Cuy na terenie prowincji Rio Negro w Argentynie.

Materiał kopalny

Holotyp (MPCA-Pv 815) to niekompletny szkielet, obejmujący kość szczękową, niekompletne kręgi grzbietowe, krzyżowe i ogonowe, żebra szyjne oraz kość łonową.

Budowa i paleoekologia

Tralkasaurus nie należał do największych abelizaurydów i ustępował rozmiarami takim formom jak Carnotaurus, Abelisaurus czy Ekrixinatosaurus. Przypuszczalnie zajmował też odmienną od nich nisze ekologiczną. W swoim środowisku mógł napotykać inne abelizaurydy, jak Ilokelesia czy Skorpiovenator, a także ogromne karcharodontozaurydy, jak Mapusaurus czy mniejszy Taurovenator. Żyły tam również liczne, roślinożerne zauropody. Od swoich krewniaków Tralkasaurus różnił się cechami budowy czaszki i kręgów grzbietowych. Kość szczękowa zawierała jedenaście zębów. Były one typowe dla przedstawicieli Abelisauridae.

Spis gatunków

Tralkasaurus Cerroni, Motta, Agnolín, Aranciaga Rolando, Brissón Egli i Novas, 2020
T. cuyi Cerroni, Motta, Agnolín, Aranciaga Rolando, Brissón Egli i Novas, 2019

Bibliografia

Cerroni, M.A., Motta, M.J., Agnolín, F.L., Aranciaga Rolando, A.M., Brissón Egli, F., & Novas, F.E. (2020). „A new abelisaurid from the Huincul Formation (Cenomanian-Turonian; Upper Cretaceous) of Río Negro province, Argentina.” Journal of South American Earth Sciences. doi:10.1016/j.jsames.2019.102445