2014: Różnice pomiędzy wersjami
m (+ziapelta) |
m |
||
| Linia 13: | Linia 13: | ||
== Dinosauria == | == Dinosauria == | ||
{{Szablon:Pomoc_spis}} | {{Szablon:Pomoc_spis}} | ||
| − | W roku 2014 opisano ''' | + | W roku 2014 opisano '''35''' nowych [[nazwa|nazw]] [[dinozaur]]ów (w tym '''33''' nowe [[gatunek|gatunki]] i '''32''' nowych [[rodzaj]]e). Za [[Takson_ważny|ważne]] uznaje się obecnie '''30''' z nich ('''27''' gatunków i '''26''' rodzajów). |
{| | {| | ||
| Linia 111: | Linia 111: | ||
|{{Kpt|Tsogtbaatar, Weishampel, Evans & Watabe, ''in press''}} | |{{Kpt|Tsogtbaatar, Weishampel, Evans & Watabe, ''in press''}} | ||
|<small>(nazwa niepublikowana)</small> | |<small>(nazwa niepublikowana)</small> | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | | '''''[[Tachiraptor|{{U|Tachiraptor admirabilis}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|Langer, Rincón, Ramezani, Solórzano & Rauhut, 2014}} | ||
| + | | [[Teropod]] ([[bazalny]] [[Averostra]]) z wczesnej [[jura|jury]] [[Wenezuela|Wenezueli]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Qianzhousaurus|{{U|Qianzhousaurus sinensis}}]]''''' | | '''''[[Qianzhousaurus|{{U|Qianzhousaurus sinensis}}]]''''' | ||
Wersja z 17:03, 8 paź 2014
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 |
| 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 |
| 2020 2021 2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 ... |
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W roku 2014 opisano 35 nowych nazw dinozaurów (w tym 33 nowe gatunki i 32 nowych rodzaje). Za ważne uznaje się obecnie 30 z nich (27 gatunków i 26 rodzajów).
| Nazwa | Autorzy opisu | Uwagi |
|---|---|---|
| Anzu wyliei | Lamanna, Sues, Schachner & Lyson, 2014 | Teropod (cenagnatyd) z późnej kredy USA |
| Aorun zhaoi | Choiniere, Clark, Forster, Norell, Eberth, Erickson, Chu & Xu, 2014 | Teropod (bazalny ?maniraptor) ze środkowej-późnej kredy Chin |
| Arcovenator escotae | Tortosa, Buffetaut, Vialle, Dutour, Turini & Cheylan, 2014 | Teropod (abelizauryd) z późnej kredy Francji |
| Augustynolophus morrisi | (Prieto-Márquez, Wagner, 2013) Prieto-Márquez, Wagner, Bell & Chiappe, 2014 | Ornitopod (hadrozauryd) z późnej kredy USA (wcześniej "Saurolophus" morrisi) |
| Camarillasaurus cirugedae[1] | Sánchez-Hernández & Benton, 2014 | Teropod (bazalny ceratozaur) z wczesnej kredy Hiszpanii |
| Changyuraptor yangi | Han, Chiappe, Ji, Habib, Turner, Chinsamy, Liu & Han, 2014 | Teropod (dromeozauryd) z wczesnej kredy Chin |
| Chasmosaurus "priscus" | vide Longrich, 2014 | (nazwa niepublikowana) |
| Chuanqilong chaoyangensis | Han, Zheng, Hu, Xu, Barrett, 2014 | Tyreofor (ankylozauryd) z wczesnej kredy Chin |
| Datanglong guangxiensis | Mo, Zhou, Li, Huand, Cao, 2014 | Teropod (karcharodontozauryd) z wczesnej kredy Chin |
| Daurosaurus olovus | Alifanov & Saveliev, 2014 | = Kulindapteryx ukureica |
| Dreadnoughtus schrani | Lacovara, Lamanna, Ibiricu, Poole, Schroeter, Ullmann, Voegele, Boles, Carter, Fowler, Eferton, Moyer, Coughenour, Schein, Harris, Martínez & Novas, 2014 | Zauropod (tytanozaur) z późnej kredy Argentyny |
| Eousdryosaurus nanohallucis | Escaso, Ortega, Dantas, Malafaia, Silva, Gasulla, Mocho, Narváez & Sanz, 2014 | Ornitopod (dryozauryd) z późnej jury Portugalii |
| Gobivenator mongoliensis | Tsuihiji, Barsbold, Watabe, Tsogtbaatar, Chinzorig, Fujiyama & Suzuki, 2014 | Teropod (troodontyd) z późnej kredy Mongolii |
| "Gongpoquansaurus mazongshanensis" | You et al., in press | (nazwa niepublikowana) (wcześniej "Probactrosaurus" mazongshanensis) |
| Kulindadromeus zabaikalicus | Godefroit, Sinitsa, Dhouailly, Bolotsky, Sizov, McNamara, Benton & Spagna, 2014 | = Kulindapteryx ukureica |
| Kulindapteryx ukureica | Alifanov & Saveliev, 2014 | Opierzony Neornithischia ze środkowej-późnej jury Rosji |
| Laquintasaura venezuelae | Barrett, Butler, Mundil, Scheyer, Irmis, Sánchez-Villagra, 2014 | Bazalny Ornithischia z wczesnej jury Wenezueli |
| Leinkupal laticauda | Gallina, Apesteguía, Haluza, Canale, 2014 | Zauropod (bazalny diplodokid) z wczesnej kredy Argentyny |
| Mercuriceratops gemini | Ryan, Evans, Currie, Loewen, 2014 | Ceratops (chasmozauryn) z późnej kredy USA i Kanady |
| Nanuqsaurus hoglundi | Fiorillo, Tykoski, 2014 | Teropod (tyranozauryd) z późnej kredy USA |
| Nebulasaurus taito[2] | Xing, Miyashita, Currie, You & Dong, in press | (nazwa niepublikowana) Zauropod (euzauropod) ze środkowej jury Chin |
| Pentaceratops aquilonius | Longrich, 2014 | Ceratops (chasmozauryn) z późnej kredy Kanady, drugi gatunek Pentaceratops |
| "Plesiohadros djadokhtaensis" | Tsogtbaatar, Weishampel, Evans & Watabe, in press | (nazwa niepublikowana) |
| Tachiraptor admirabilis | Langer, Rincón, Ramezani, Solórzano & Rauhut, 2014 | Teropod (bazalny Averostra) z wczesnej jury Wenezueli |
| Qianzhousaurus sinensis | Lü, Yi, Brusatte, Yang, Li & Chen, 2014 | Teropod (tyranozauryd) z późnej kredy Chin ?= Alioramus |
| Quetecsaurus rusconii | González-Riga & Ortiz David, 2014 | Zauropod (tytanozaur) z późnej kredy Argentyny |
| Rhinorex condrupus | Gates & Scheetz, 2014 | Hadrozauryd (zaurolofin) z późnej kredy USA |
| Rukwatitan bisepultus | Gorscak, O'Connor, Stevens & Roberts, 2014 | Zauropod (bazalny tytanozaur) ze środkowej kredy Tanzanii |
| Tambatitanis amicitiae | Saegusa, Ikeda, 2014 | Zauropod (tytanozaurokształtny) z wczesnej kredy Japonii |
| Torvosaurus gurneyi | Hendrickx & Mateus, 2014 | Teropod (megalozauryd) z późnej kredy Portugalii, drugi gatunek Torvosaurus |
| Vahiny depereti | Rogers & Wilson, 2014 | Zauropod (tytanozaur) z późnej kredy Madagaskaru |
| Yongjinglong datangi | Li, Li, You & Dodson, 2014 | Zauropod (tytanozaur) z wczesnej kredy Chin |
| Zby atlanticus | Mateus, Mannion & Upchurch, 2014 | Zauropod (turiazaur) z późnej jury Portugalii |
| Zhanghenglong yangchengensis | Xing, Wang, Han, Sullivan, Ma, He, Hone, Yan, Du & Xu, 2014 | Ornitopod (bazalny hadrozauroid) z późnej kredy Chin |
| Ziapelta sanjuanensis | Arbour, Burns, Sullivan, Lucas, Cantrell, Fry & Suazo, 2014 | Tyreofor (ankylozauryd) z późnej kredy USA |
- ↑ opis kamarillazaura pojawił się w wersji w druku już w 2012 roku, jednak duża kolejka artykułów w czasopiśmie Acta Palaeontologica Polonica wymusiła oczekiwanie na oficjalne uznanie nazwy aż dwa lata.
- ↑ opis nebulazaura pojawił się w wersji w druku już w 2013 roku, z wyżej wymienionych powodów dopiero po roku oficjalnie uznano tę nazwę.