2006: Różnice pomiędzy wersjami
m |
m |
||
| Linia 3: | Linia 3: | ||
== Dinosauria == | == Dinosauria == | ||
{{Szablon:Pomoc_spis}} | {{Szablon:Pomoc_spis}} | ||
| − | W 2006 roku opisano ''' | + | W 2006 roku opisano '''44''' nowe [[nazwa|nazwy]] [[dinozaur]]ów ('''40''' nowych [[rodzaj]]ów, '''38''' nowych [[gatunek|gatunków]] i '''1''' nowa [[kombinacja]]). Obecnie za [[ważny|ważne]] [[takson]]y [[nieptasi]]ch przedstawicieli Dinosauria uznaje się '''29''' z nich. |
{| | {| | ||
| Linia 113: | Linia 113: | ||
|{{kpt|Maganuco, Dal Sasso & Pasini, 2006}} | |{{kpt|Maganuco, Dal Sasso & Pasini, 2006}} | ||
|<small>prawdopodobnie nie-dinozaurowy archozaur</small> | |<small>prawdopodobnie nie-dinozaurowy archozaur</small> | ||
| − | |- | + | |- |
| − | |Saurornitholestes {{U|robustus}} | + | |''[Saurornitholestes|?Saurornitholestes {{U|robustus}}]]'' |
| + | |{{Kpt|Sullivan, 2006}} | ||
|- | |- | ||
|''[[Sinusonasus|{{U|Sinucerasaurus}} magnodens]]'' | |''[[Sinusonasus|{{U|Sinucerasaurus}} magnodens]]'' | ||
| Linia 156: | Linia 157: | ||
|} | |} | ||
| + | == Dinosauromorpha == | ||
{| | {| | ||
|- | |- | ||
Wersja z 02:05, 22 kwi 2016
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 1991 • 1992 • 1993 • 1994 • 1995 • 1996 • 1997 • 1998 • 1999 • 2000 |
| 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 |
| 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 ... |
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 2006 roku opisano 44 nowe nazwy dinozaurów (40 nowych rodzajów, 38 nowych gatunków i 1 nowa kombinacja). Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznaje się 29 z nich.
| Nazwa | Autorzy | Uwagi |
|---|---|---|
| Adamantisaurus mezzalirai | Santucci & Bertini, 2006 | |
| Agujaceratops mariscalensis | (Lehman, 1989) Lucas, Sullivan & Hunt, 2006 | |
| Alaskacephale gangloffi | Sullivan, 2006 | |
| Allosaurus europaeus | Mateus, Walen & Antunes, 2006 | |
| Aniksosaurus darwini | Martínez & Novas, 2006 | |
| Antarctopelta oliveroi | Salgado & Gasparini, 2006 | (nomen dubium); |
| Balochisaurus malkani | Malkani, 2006 | (nomen dubium) |
| "Bayosaurus" | Coria, Currie & Carabajal, 2006 | (nomen nudum) |
| Cedrorestes crichtoni | Gilpin, DiCroce & Carpenter, 2006 | (nomen dubium) |
| Diplodocus halli | (Gillette, 1991) Lucas, Heckert, Hunt & Sullivan, 2006 | |
| Dracorex hogwartsia | Bakker, Sullivan, Porter, Larson & Saulsbury, 2006 | = Pachycephalosaurus wyomingensis |
| Dracovenator regenti | Yates, 2006 | |
| Erketu ellisoni | Ksepka & Norell, 2006 | |
| Europasaurus holgeri | Sander, Mateus, Laven & Knötschke, 2006 | |
| Fusuisaurus zhaoi | Mo, Wang W., Huang Z., Huang X. & Xu X., 2006 | |
| Guanlong wucaii | Xu X., J. Clark, Forster, Norell, Erickson, Eberth, Jia C. & Zhao Q., 2006 | |
| Huanghetitan liujiaxiaensis | You, Li D. Q., Zhou L. & Ji Q., 2006 | |
| Jiutaisaurus xidiensis | Wu W. H., Dong, Sun, Li C. & Li T., 2006 | |
| Juravenator starki | Göhlich & Chiappe, 2006 | |
| Khetranisaurus barkhani | Malkani, 2006 | (nomen dubium) |
| Koutalisaurus kohleorum | Prieto-Márquez, Gaete, Rivas, Galobart & Boada, 2006 | = Pararhabdodon isonense |
| Ligabuesaurus leanzai | Bonaparte, González-Riga & Apesteguía, 2006 | |
| Mantellisaurus atherfieldensis | (Hooley, 1925) Paul, 2006 | |
| Mapusaurus roseae | Coria & P. Currie, 2006 | |
| Marisaurus jeffi | Malkani, 2006 | (nomen dubium) |
| Maxakalisaurus topai | Kellner, Campos, Azevedo, Trotta, Henriques, Craik & H. Silva, 2006 | |
| "Moabosaurus utahensis" | [Anonymous] 2006 | (nomen nudum) |
| Othnielosaurus consors | (Marsh, 1894) Galton, 2006 | |
| Pakisaurus balochistani | Malkani, 2006 | (nomen dubium) |
| Psittacosaurus lujiatunensis | Zhou, Gao, Fox & Chen, 2006 | |
| Razanandrongobe sakalavae | Maganuco, Dal Sasso & Pasini, 2006 | prawdopodobnie nie-dinozaurowy archozaur |
| ?Saurornitholestes robustus]] | Sullivan, 2006 | |
| Sinucerasaurus magnodens | Xu X. & Wang X. L., 2004 vide Xu X. & Norell, 2006 | = Sinusonasus magnodens |
| Sonidosaurus saihangaobiensis | Xu X., Zhang X. H., Tan Q., Zhao X. & Tan L., 2006 | |
| Sulaimanisaurus gingerichi | Malkani, 2006 | (nomen dubium) |
| Theiophytalia kerri | Brill & Carpenter, 2006 | |
| Tsaagan mangas | Norell, J. Clark, Turner, Makovicky, Barsbold & Rowe, 2006 | |
| Turiasaurus riodevensis | Royo-Torres, Cobos & Alcalá, 2006 | |
| Vitakridrinda sulaimani | Malkani, 2006 | (nomen dubium) |
| Xuanhuaceratops niei | Zhao X., Cheng Z., Xu X. & Makovicky, 2006 | |
| Yamaceratops dorngobiensis | Makovicky & Norell, 2006 | |
| Yinlong downsi | Xu X., Forster, J. Clark & Mo, 2006 | |
| Yuanmousaurus jiangyiensis | Lü, Li S., Ji Q., Wang G. F., Zhang J. H. & Dong, 2006 | |
| Zapalasaurus bonapartei | Salgado, Carvalho & Garrido, 2006 |
Dinosauromorpha
| Sacisaurus | Ferigolo & Langer, 2006 |