Lophostropheus: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
m (jeszcze poprawki)
m
 
(Nie pokazano 1 wersji utworzonej przez jednego użytkownika)
Linia 22: Linia 22:
 
|-  
 
|-  
 
! '''[[Czas|Czas występowania]]'''
 
! '''[[Czas|Czas występowania]]'''
|
+
|{{Występowanie|202|200}}
<small>późny [[trias]] - wczesna [[jura]] (najpóźniejszy [[retyk]] – wczesny [[hettang]])<ref>Ezcurra i Cuny, 2007</ref></small>
+
<small>późny [[trias]] - wczesna [[jura]]<br>(najpóźniejszy [[retyk]] – wczesny [[hettang]])<ref>Ezcurra i Cuny, 2007</ref></small>
 
|-
 
|-
 
! '''Systematyka'''
 
! '''Systematyka'''
Linia 47: Linia 47:
  
 
==Historia taksonu==
 
==Historia taksonu==
''Lophostropheus'' po raz pierwszy  został opisany w 1966 r. jako ''[[Halticosaurus]]'' [[sp.]]. przez paleontologów C. Larsonneura i [[Albert-Félix Lapparent|Alberta-Felixa de Lapparenta]]. W 1993 r. Cuny i [[Peter Galton|Galton]] zaklasyfikowali go do [[rodzaj]]u ''[[Liliensternus]]'' i utworzyli nowy gatunek ''Liliensternus airelensis''.  [[Martin Ezcurra|Ezcurra]] i Cuny w 2007 roku utworzyli dla niego nowy rodzaj ''Lophostropheus''. Reegzaminacja cech osteologicznych przez Ezcurrę i Cuny'ego (2007) wykazała, że te uważane za wspólne dla obu gatunków ''Liliensternus'' są znacznie szerzej rozprzestrzenione wśród [[Coelophysoidea]]. Ponadto odkryto cechy łączące ''L. airelensis'' z [[Coelophysidae]]. Te badania umożliwiły przeprowadzenie analizy kladystycznej, która wykazała, że ''L. airelensis'' jest bliższy kladowi Coelophysidae (''[[Megapnosaurus]]'' + ''[[Coelophysis]]'') niż rodzajowi ''Liliensternus''.
+
''Lophostropheus'' po raz pierwszy  został opisany w 1966 r. jako ''[[Halticosaurus]]'' [[sp.]]. przez paleontologów C. Larsonneura i [[Albert-Félix Lapparent|Alberta-Felixa de Lapparenta]]. W 1993 r. Cuny i [[Peter Galton|Galton]] zaklasyfikowali go do [[rodzaj]]u ''[[Liliensternus]]'' i utworzyli nowy gatunek ''Liliensternus airelensis''.  Reegzaminacja cech osteologicznych przez Ezcurrę i Cuny'ego (2007) wykazała, że te uważane za wspólne dla obu gatunków ''Liliensternus'' są znacznie szerzej rozprzestrzenione wśród [[Coelophysoidea]]. Ponadto odkryto cechy łączące ''L. airelensis'' z [[Coelophysidae]]. Te badania umożliwiły przeprowadzenie analizy kladystycznej, która wykazała, że ''L. airelensis'' jest bliższy kladowi Coelophysidae (''[[Megapnosaurus]]'' + ''[[Coelophysis]]'') niż rodzajowi ''Liliensternus''. [[Martin Ezcurra|Ezcurra]] i Cuny w 2007 roku utworzyli dla niego zatem nowy rodzaj ''Lophostropheus''.  
  
==Systematyka==
+
==Filogeneza==
''Lophostropheus'' jest bazalnym [[neoteropod]]em, rzadko zamieszczanym w analizach filogenetycznych. Lokuje się w [[Coelophysoidea]] lub wśród bardziej zaawansowanych teropodów. Przykładowo autorzy nazwy rodzajowej umieścili ''Lophostropheus'' na drzewie filogenetycznym jako [[takson siostrzany]] dla [[Coelophysidae]]. Analiza przeprowadzona przez Barona i in. (2017) wykazała, że ''Lophostropheus'' tworzy [[klad]] z ''[[Sinosaurus]]'' i ''[[Cryolophosaurus]]''.
+
''Lophostropheus'' jest bazalnym [[neoteropod]]em, rzadko zamieszczanym w analizach filogenetycznych. Lokuje się w [[Coelophysoidea]] lub wśród bardziej zaawansowanych teropodów. Przykładowo autorzy nazwy rodzajowej umieścili ''Lophostropheus'' na drzewie filogenetycznym jako [[takson siostrzany]] dla [[Coelophysidae]]. Analiza przeprowadzona przez Barona i in. (2017) wykazała, że ''Lophostropheus'' tworzy [[klad]] z ''[[Sinosaurus]]'' i ''[[Cryolophosaurus]]'', uważanymi generalnie za dość zaawansowane teropody.
  
 
==Etymologia==
 
==Etymologia==

Aktualna wersja na dzień 18:07, 31 lip 2022

Autorzy: Szymon Jagusztyn, Paweł Konarzewski, Maciej Ziegler, Dawid Mazurek


Lophostropheus (lofostrof)
Długość: 5,2[1] m
Masa: 136[1] kg
Miejsce występowania: Francja - Normandia

formacja Moon-Airel

Czas występowania
252 201 145
66

późny trias - wczesna jura
(najpóźniejszy retyk – wczesny hettang)[2]

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Neotheropoda

?[3] Coelophysoidea

Liliensternus liliensterni by liliensternus.jpg

Rekonstrukcja Liliensternus. Lophostropheus mógł być podobny.
Autor: Mihai Dragos [1]

Wstęp

Lophostropheus to rodzaj bazalnego teropoda, prawdopodobnie z grupy Coelophysoidea, żyjącego na terenach dzisiejszej Francji. Tak jak jego krewniacy, był to średniej wielkości, zwinny drapieżca. Jego pokarm stanowiły zapewne głównie mniejsze kręgowce.

Materiał kopalny

Lophostropheus znany jest z zęba, 5 kręgów szyjnych, 2 grzbietowych, 4 krzyżowych, 13 ogonowych i kolejnych 10 połówek trzonów oraz niekompletnych kości miednicy - biodrowej, kulszowej i łonowej (Cuny i Galton, 1993; Ezcurra i Cuny, 2007). Okaz znajduje się w Uniwersytecie w Caen.

Historia taksonu

Lophostropheus po raz pierwszy został opisany w 1966 r. jako Halticosaurus sp.. przez paleontologów C. Larsonneura i Alberta-Felixa de Lapparenta. W 1993 r. Cuny i Galton zaklasyfikowali go do rodzaju Liliensternus i utworzyli nowy gatunek Liliensternus airelensis. Reegzaminacja cech osteologicznych przez Ezcurrę i Cuny'ego (2007) wykazała, że te uważane za wspólne dla obu gatunków Liliensternus są znacznie szerzej rozprzestrzenione wśród Coelophysoidea. Ponadto odkryto cechy łączące L. airelensis z Coelophysidae. Te badania umożliwiły przeprowadzenie analizy kladystycznej, która wykazała, że L. airelensis jest bliższy kladowi Coelophysidae (Megapnosaurus + Coelophysis) niż rodzajowi Liliensternus. Ezcurra i Cuny w 2007 roku utworzyli dla niego zatem nowy rodzaj Lophostropheus.

Filogeneza

Lophostropheus jest bazalnym neoteropodem, rzadko zamieszczanym w analizach filogenetycznych. Lokuje się w Coelophysoidea lub wśród bardziej zaawansowanych teropodów. Przykładowo autorzy nazwy rodzajowej umieścili Lophostropheus na drzewie filogenetycznym jako takson siostrzany dla Coelophysidae. Analiza przeprowadzona przez Barona i in. (2017) wykazała, że Lophostropheus tworzy klad z Sinosaurus i Cryolophosaurus, uważanymi generalnie za dość zaawansowane teropody.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Lophostropheus pochodzi od słów "lophos" (grzebień) i "strophe" (odnoszący się do kręgu). Podkreśla ona wydatność blaszek grzbietowych i brzusznych na przednich kręgach szyjnych. Nazwa gatunkowa pochodzi od miejsca znalezienia, którym był kamieniołom Airlen.

Spis gatunków

Lophostropheus Ezcurra i Cuny, 2007
L. airelensis (Cuny i Galton, 1993) Ezcurra i Cuny, 2007
= Liliensternus airelensis Cuny i Galton, 1993

Bibliografia

Baron, M. G., Norman, D. B., & Barrett, P. M. (2017). A new hypothesis of dinosaur relationships and early dinosaur evolution. Nature, 543(7646), 501-506. doi:10.1038/nature21700

Cuny, G., & Galton, P. M. (1993). Revision of the Airel theropod dinosaur from the Triassic-Jurassic boundary (Normandy, France). Neues Jahrbuch für Geologie und Paläontologie. Abhandlungen, 187(3), 261-288.

Ezcurra, M. D., & Cuny, G. (2007). The coelophysoid Lophostropheus airelensis, gen. nov.: a review of the systematics of “Liliensternus” airelensis from the Triassic–Jurassic outcrops of Normandy (France). Journal of Vertebrate Paleontology, 27(1), 73-86. [[doi:10.1671/0272-4634(2007)27[73:TCLAGN]2.0.CO;2]]

Larsonneur, C., & Lapparent, A. F. D. (1966). Un dinosaurien carnivore, Halticosaurus, dans le Réthien d'Airel (Manche). Bulletin Société Linnéenne de Normandie, 10, 108-116.

  1. 1,0 1,1 Molina-Pérez, R. & Larramendi, A. (2019). Dinosaur Facts and Figures: The Theropods and Other Dinosauriformes. wyd. Princeton University Press.
  2. Ezcurra i Cuny, 2007
  3. Wang, S., Stiegler, J., Amiot, R., Wang, X., Du, G.-h., Clark, J.M. & Xu, X. (2017). Extreme Ontogenetic Changes in a Ceratosaurian Theropod. Current Biology, 27, 1-5. doi:10.1016/j.cub.2016.10.043