Xinjiangtitan: Różnice pomiędzy wersjami
m (lit.) |
m (kolejność nazwisk) |
||
| Linia 67: | Linia 67: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
! ''Xinjiangtitan'' | ! ''Xinjiangtitan'' | ||
| − | | {{Kpt|[[Wen-hao | + | | {{Kpt|[[Wu Wen-hao|Wu]], [[Zhou Chang-Fu|Zhou]], [[Oliver Wings|Wings]], [[Toru Sekiya|Toru]]}} i {{Kpt|[[Dong Zhi-ming|Dong]]}}, [[2013]] |
|- | |- | ||
! ''H. shanshanesis'' | ! ''H. shanshanesis'' | ||
Wersja z 20:09, 1 lut 2015
| Autor: | Korekta: |
| Mateusz Tałanda |
| Xinjiangtitan (sinciangtytan) | |
|---|---|
| Długość: | 30-32 m |
| Masa: | ? |
| Miejsce występowania: | Chiny - region autonomiczny Sinciang, |
| Czas występowania | 163-166 Ma |
| Systematyka | Dinosauria |
Rekonstrukcja sinciangtytana. Autor: Danny Cicchetti. | |
| Mapa znalezisk: | |
|
Wczytywanie mapy…
| |
Wstęp
Xinjiangtitan shanshanesis (sinciangtytan) to jurajski zauropod blisko spokrewniony z mamenchizaurem, który również został znaleziony na terenie Chin. Jego nazwa pochodzi od regionu autonomicznego Sinciang i powiatu Shanshan, gdzie został znaleziony. Oznacza dosłownie "sinciangowego tytana z Shanshan".
Materiał kopalny
Natrafiono na dużą część szkieletu tego zwierzęcia. Obejmowała ona dwa kręgi szyjne, wszystkie 12 kręgów grzbietowych i pięć krzyżowych oraz dwa ogonowe. Wokół było wiele fragmentów żeber, w tym szyjnych, kości miednicy i kończyny tylnej. Niewykluczone, że w tym miejscu leży więcej kości. Długość całego zwierzęcia szacuje się na około 30-32 metry.
Klasyfikacja
Badacze zaliczyli sinciangtytana do Mamenchisauridae. Do tej grupy, oprócz mamenchizaura, należały prawdopodobnie juanmouzaur, chuanjiezaur, eomamenchizaur oraz huangszanlong.
Spis gatunków
| Xinjiangtitan | Wu, Zhou, Wings, Toru i Dong, 2013 |
|---|---|
| H. shanshanesis | Wu, Zhou, Wings, Toru i Dong, 2013 |
Literatura
Wu, W., Zhou, C., Wings, O., Toru, S., Dong, Z. 2013. A new gigantic sauropod dinosaur from the Middle Jurassic of Shanshan, Xinjiang. Global Geology, t. 32, nr 3, str. 437–446. doi:10.3969/j.issn.1004-5589.2013.03.002