1996: Różnice pomiędzy wersjami
m (Utworzył nową stronę „{{Szablon:199X}} == Dinosauria == {{Szablon:Pomoc_spis}} W 1996 roku opisano '''41''' nowych nazw dinozaurów ('''22''' nowe rodzaje, '''24''' nowe [...”) |
m |
||
| Linia 42: | Linia 42: | ||
|[[Teropod]] ([[spinozauryd]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Brazylia|Brazylii]] | |[[Teropod]] ([[spinozauryd]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Brazylia|Brazylii]] | ||
|- | |- | ||
| − | |Jensenosaurus Olshevsky vide | + | |[[Supersaurus|"{{U|Jensenosaurus}}]] |
| + | |{{Kpt|[[Olshevsky]]}} ''vide'' {{Kpt|Curtice, Stadtman & Curtice, 1996}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen nudum]]'');</small> = '''''[[Supersaurus|Supersaurus vivianae]]''''' | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Ligabueino|{{U|Ligabueino andesi}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|[[Bonaparte]], 1996}} | ||
| + | |[[Teropod]] (?[[noazauryd]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]] | ||
|- | |- | ||
| − | |{{U| | + | |[[Psittacosaurus|"{{U|Luanpingosaurus}}"]] |
| + | |{{Kpt|Cheng}} ''vide'' {{Kpt|Chen, 1996}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen nudum]]'');</small> = '''''[[Psittacosaurus]]''''' | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |[[Magulodon|"{{U|Magulodon muirkirkensis}}"]] |
| + | |{{Kpt|Kranz, 1996}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen nudum]]'')</small> | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Mamenchisaurus#M._anyuensis|?Mamenchisaurus {{U|anyueensis}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|He, Yang, Cai, Li & Liu, 1996}} | ||
| + | |[[Zauropod]] ([[mamenchizauryd]]) z późnej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]]<br>Piąty [[ważny]] [[gatunek]] ''[[Mamenchisaurus]]'', być może należący do odrębnego [[rodzaj]]u | ||
|- | |- | ||
| − | |{{U| | + | |[[Mamenchisaurus#M._gongjianensis|Mamenchisaurus "gongjianensis"]] |
| + | |{{Kpt|([[Zhang]] & Wei, [[1995]]) [[Zhang]] & Chen, 1996}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen nudum]]'')</small><br><small>(wcześniej ''Omeisaurus'' "gongjianensis")</small> | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Mamenchisaurus#M._youngi|?Mamenchisaurus {{U|youngi}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|Pi, Quyang & Ye, 1996}} | ||
| + | |[[Zauropod]] ([[mamenchizauryd]]) ze środkowej-późnej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]]<br>Szósty [[ważny]] [[gatunek]] ''[[Mamenchisaurus]]'', być może należący do odrębnego [[rodzaj]]u | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Neovenator|{{U|Neovenator salerii}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|Hutt, [[Martill]] & Barker, 1996}} | ||
| + | |[[Teropod]] ([[neowenatoryd]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Wielka Brytania|Wielkiej Brytanii]] | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |''[[Hexinlusaurus|Othnielia multidens]]'' |
| − | | | + | |{{Kpt|([[He]] & [[Cai]], [[1983]]) [[Paul]], 1996}} |
| − | | | + | |= '''''[[Hexinlusaurus|Hexinlusaurus multidens]]'''''<br><small>(wcześniej ''Yandusaurus multidens, Agilisaurus multidens'')</small> |
| − | |- | + | |- style="background-color:Khaki" |
| − | | | + | |'''''[[Parvicursor|{{U|Parvicursor remotus}}]]''''' |
| − | + | |{{Kpt|Karhu & Rautian, 1996}} | |
| − | |{{ | + | |[[Teropod]] ([[alwarezzauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Mongolia|Mongolii]] |
| − | | | + | |- style="background-color:Khaki" |
| − | + | |'''''[[Patagonykus|{{U|Patagonykus puertai}}]]''''' | |
| − | |- | + | |{{Kpt|[[Novas]], 1996}} |
| − | |{{U| | + | |[[Teropod]] ([[alwarezzauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]] |
| − | |||
| − | |{{ | ||
|- | |- | ||
|{{U|Pawpawsaurus campbelli}} Lee Y. N., 1996 | |{{U|Pawpawsaurus campbelli}} Lee Y. N., 1996 | ||
Wersja z 23:07, 20 mar 2016
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 1981 • 1982 • 1983 • 1984 • 1985 • 1986 • 1987 • 1988 • 1989 • 1990 |
| 1991 • 1992 • 1993 • 1994 • 1995 • 1996 • 1997 • 1998 • 1999 • 2000 |
| 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 ... |
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 1996 roku opisano 41 nowych nazw dinozaurów (22 nowe rodzaje, 24 nowe gatunki i 3 nowe kombinacje). Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznaje się 13 z nich.
| Nazwa | Autorzy | Uwagi |
|---|---|---|
| Angaturama limai | Kellner & Campos, 1996 | = Irritator challengeri |
| Allosaurus "whitei" | Pickering, 1996 | (nomen nudum); = Allosaurus fragilis |
| Bagaraatan ostromi | Osmólska, 1996 | Teropod (?tyranozauroid) z późnej kredy Mongolii |
| Deltadromeus agilis | Sereno, Duthiel, Iarochene, Larsson, Lyon, Magwene, Sidor, Varricchio & Wilson, 1996 | Teropod (Ceratosauria incertae sedis) z późnej kredy Egiptu i Maroko ?= Bahariasaurus ingens |
| ?Gallimimus "mongoliensis" | Barsbold, 1996 | (nomen nudum) |
| Gasparinisaura cincosaltensis | Coria & Salgado, 1996 | Ornitopod (iguanodont) z późnej kredy Argentyny |
| "Ichabodcraniosaurus" | Novacek, 1996 | (nomen nudum) |
| Irritator challengeri | Martill, Cruickshank, Frey, Small & Clarke, 1996 | Teropod (spinozauryd) z wczesnej kredy Brazylii |
| "Jensenosaurus | Olshevsky vide Curtice, Stadtman & Curtice, 1996 | (nomen nudum); = Supersaurus vivianae |
| Ligabueino andesi | Bonaparte, 1996 | Teropod (?noazauryd) z wczesnej kredy Argentyny |
| "Luanpingosaurus" | Cheng vide Chen, 1996 | (nomen nudum); = Psittacosaurus |
| "Magulodon muirkirkensis" | Kranz, 1996 | (nomen nudum) |
| ?Mamenchisaurus anyueensis | He, Yang, Cai, Li & Liu, 1996 | Zauropod (mamenchizauryd) z późnej jury Chin Piąty ważny gatunek Mamenchisaurus, być może należący do odrębnego rodzaju |
| Mamenchisaurus "gongjianensis" | (Zhang & Wei, 1995) Zhang & Chen, 1996 | (nomen nudum) (wcześniej Omeisaurus "gongjianensis") |
| ?Mamenchisaurus youngi | Pi, Quyang & Ye, 1996 | Zauropod (mamenchizauryd) ze środkowej-późnej jury Chin Szósty ważny gatunek Mamenchisaurus, być może należący do odrębnego rodzaju |
| Neovenator salerii | Hutt, Martill & Barker, 1996 | Teropod (neowenatoryd) z wczesnej kredy Wielkiej Brytanii |
| Othnielia multidens | (He & Cai, 1983) Paul, 1996 | = Hexinlusaurus multidens (wcześniej Yandusaurus multidens, Agilisaurus multidens) |
| Parvicursor remotus | Karhu & Rautian, 1996 | Teropod (alwarezzauryd) z późnej kredy Mongolii |
| Patagonykus puertai | Novas, 1996 | Teropod (alwarezzauryd) z późnej kredy Argentyny |
| Pawpawsaurus campbelli Lee Y. N., 1996 | ||
| Pellegrinisaurus Salgado, 1996 | ||
| Polacanthus rudgwickensis BLOWS, 1996 | ||
| Psittacosaurus neimongoliensis RUSSELL & ZHAO, 1996 | ||
| Psittacosaurus ordosensis RUSSELL & ZHAO, 1996 | ||
| Qinlingosaurus Xue, Zhang Y. X., Bi, Yue & Chen D., 1996 | ||
| Rayososaurus agrioensis Bonaparte, 1996 | ||
| Scelidosaurus oehleri (SIMMONS, 1965) LUCAS, 1996 | ||
| Shanyangosaurus Xue, Zhang Y. X., Bi, Yue & Chen D., 1996 | ||
| Siamotyrannus isanensis Buffetaut, V. Suteethorn & Tong, 1996 | ||
| Sigilmassasaurus brevicollis D. A. Russell, 1996 | ||
| “Sinopelta” Ulansky, 2014 [nomen nudum; in taxonomic list; self-published, freely available online]/Xue & Zhang, 1996 –> Sinopeltosaurus | ||
| Sinosauropteryx prima Ji Q. & Ji S., 1996 | ||
| Spinosaurus maroccanus RUSSELL 1996 |