Eoceratops: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia 54: Linia 54:
  
 
==Wstęp==
 
==Wstęp==
''Eoceratops canadensis'' to prawdopodobnie nieważny rodzaj chasmozauryna. [[Godfrey]] i [[Holmes]] ([[1995]]) oraz [[Maidment]] i [[Barrett]] ([[2011]]) zynonimizują go z ''[[Chasmosaurus]] belli''. [[Longrich]] ([[2010]]) uznał ''Eoceratops canadensis'' za ''[[nomen dubium]]'' lecz – co trzeba uznać za niekonsekwencję - tymczasowo przypisał jego holotyp do ustanowionego przez siebie ''[[Mojoceratops]] perifania''. Jeśli obie nazwy odnoszą się do tego samego gatunku - a z tego, co napisał [[Longrich]] wynika, że tak, przynajmniej tymczasowo - to ''E. canadensis'' jest starszym synonimem ''M. perifania'' oraz "''[[Chasmosaurus]]''" ''kaiseni''. Niestety typowy okaz eoceratopsa nie zawiera większości kości ciemieniowej, w oparciu o którą głównie zdiagnozowano mojoceratopsa.
+
''Eoceratops canadensis'' to prawdopodobnie nieważny rodzaj chasmozauryna. [[Godfrey]] i [[Holmes]] ([[1995]]) oraz [[Maidment]] i [[Barrett]] ([[2011]]) zynonimizują go z ''[[Chasmosaurus]] belli''. [[Longrich]] ([[2010]]) uznał ''Eoceratops canadensis'' za ''[[nomen dubium]]'' lecz – co trzeba uznać za niekonsekwencję - tymczasowo przypisał jego holotyp do ustanowionego przez siebie ''[[Mojoceratops]] perifania''. Jeśli obie nazwy odnoszą się do tego samego gatunku - a z tego, co napisał [[Longrich]] wynika, że tak, przynajmniej tymczasowo - to ''E. canadensis'' jest starszym synonimem ''M. perifania'' oraz ''Chasmosaurus'' ''kaiseni''. Niestety typowy okaz eoceratopsa nie zawiera większości kości ciemieniowej, w oparciu o którą głównie zdiagnozowano mojoceratopsa.
  
 
==Etymologia==
 
==Etymologia==
Nazwa ''Eoceratops'' to połączenie słów: ''eos'' (z greckiego "świt"), ''ceras'' (z greckiego "róg") oraz ''ops'' (z greckiego "twarz"), co odnosi się do przypuszczenia, że ''Eoceratops'' jest przodkiem ''[[Triceratops]]'' i reprezentuje etap ewolucji ceratopsów wiodący do późniejszych, kulminacyjnych form z wielkimi rogami (''[[Triceratops]]'' i ''[[Diceratops]]'' - dziś ''[[Nedoceratops]]'', będący prawdopodobnie synonimem tego pierwszego). Epitet gatunkowy zapewne pochodzi od miejsca znalezienia - Kanady.
+
Nazwa ''Eoceratops'' to połączenie słów: ''eos'' (z greckiego "świt"), ''ceras'' (z greckiego "róg") oraz ''ops'' (z greckiego "twarz"), co odnosi się do przypuszczenia, że ''Eoceratops'' jest przodkiem ''[[Triceratops]]'' i reprezentuje etap ewolucji ceratopsów wiodący do późniejszych, kulminacyjnych form z wielkimi rogami (''Triceratops'' i ''Diceratops'' - dziś ''[[Nedoceratops]]'', będący prawdopodobnie synonimem tego pierwszego). Epitet gatunkowy zapewne pochodzi od miejsca znalezienia - Kanady.
  
 
==Materiał kopalny==
 
==Materiał kopalny==
 
[[Holotyp]] (NMC 1254) to niekompletna czaszka - kość łuskowa, fragment ciemieniowej, jarzmowa, podstawa rogu zaoczodołowego i niekompletna dolna szczęka - oraz kręg grzbietowy młodego osobnika.
 
[[Holotyp]] (NMC 1254) to niekompletna czaszka - kość łuskowa, fragment ciemieniowej, jarzmowa, podstawa rogu zaoczodołowego i niekompletna dolna szczęka - oraz kręg grzbietowy młodego osobnika.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
==Spis gatunków==
 
==Spis gatunków==
Linia 95: Linia 81:
 
| ([[Lambe]], [[1902]]) [[Hatcher]], [[Marsh]] i [[Lull]], [[1907]]
 
| ([[Lambe]], [[1902]]) [[Hatcher]], [[Marsh]] i [[Lull]], [[1907]]
 
|-
 
|-
| ?= "''[[Chasmosaurus]]''" ''kaiseni''
+
| ?= ''[[Chasmosaurus]]'' ''kaiseni''
 
| [[Brown]], [[1933]]
 
| [[Brown]], [[1933]]
 
| ''[[nomen dubium]]''?
 
| ''[[nomen dubium]]''?

Wersja z 10:06, 19 paź 2011

Autor:
Maciej Ziegler


Eoceratops (eoceratops)
Długość: ? m
Masa: ? t
Miejsce występowania: Kanada - Alberta

(formacja Dinosaur Park)

Czas występowania 77-75 Ma

późna kreda (kampan)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Genasauria

Cerapoda

Marginocephalia

Ceratopsia

Neoceratopsia

Coronosauria

Ceratopsidae

Chasmosaurinae

Źródło: Lambe, 1902

Wstęp

Eoceratops canadensis to prawdopodobnie nieważny rodzaj chasmozauryna. Godfrey i Holmes (1995) oraz Maidment i Barrett (2011) zynonimizują go z Chasmosaurus belli. Longrich (2010) uznał Eoceratops canadensis za nomen dubium lecz – co trzeba uznać za niekonsekwencję - tymczasowo przypisał jego holotyp do ustanowionego przez siebie Mojoceratops perifania. Jeśli obie nazwy odnoszą się do tego samego gatunku - a z tego, co napisał Longrich wynika, że tak, przynajmniej tymczasowo - to E. canadensis jest starszym synonimem M. perifania oraz Chasmosaurus kaiseni. Niestety typowy okaz eoceratopsa nie zawiera większości kości ciemieniowej, w oparciu o którą głównie zdiagnozowano mojoceratopsa.

Etymologia

Nazwa Eoceratops to połączenie słów: eos (z greckiego "świt"), ceras (z greckiego "róg") oraz ops (z greckiego "twarz"), co odnosi się do przypuszczenia, że Eoceratops jest przodkiem Triceratops i reprezentuje etap ewolucji ceratopsów wiodący do późniejszych, kulminacyjnych form z wielkimi rogami (Triceratops i Diceratops - dziś Nedoceratops, będący prawdopodobnie synonimem tego pierwszego). Epitet gatunkowy zapewne pochodzi od miejsca znalezienia - Kanady.

Materiał kopalny

Holotyp (NMC 1254) to niekompletna czaszka - kość łuskowa, fragment ciemieniowej, jarzmowa, podstawa rogu zaoczodołowego i niekompletna dolna szczęka - oraz kręg grzbietowy młodego osobnika.

Spis gatunków

Eoceratops Lambe, 1915 (nomen dubium?) ?= Chasmosaurus
E. canadensis (Lambe, 1902) Lambe, 1915 (nomen dubium?) ?= Chasmosaurus belli
= Monoclonius canadensis Lambe, 1902
= Chasmosaurus canadensis (Lambe, 1902) Lehman, 1989
= Ceratops canadensis (Lambe, 1902) Hatcher, Marsh i Lull, 1907
?= Chasmosaurus kaiseni Brown, 1933 nomen dubium?
?= Mojoceratops perifania Longrich, 2010

Bibliografia

Godfrey, S.J, & Holmes, R. (1995) "Cranial Morphology and Systematics of Chasmosaurus (Dinosauria: Ceratopsidae) from the Upper Cretaceous of Western Canada" Journal of Vertebrate Paleontology, 15(4), 726-742.

Lambe, L. M. (1902) "New genera and species from the Belly River Series (mid-Cretaceous)" Geological Survey of Canada Contributions to Canadian Palaeontology, 3(2), 25-81.

Longrich, N.R. (2010) "Mojoceratops perifania, A New Chasmosaurine Ceratopsid from the Late Campanian of Western Canada" Journal of Paleontology, 84 (4), 681–694.

Maidment, S.C.R. & Barrett, P.M. (2011) "A new specimen of Chasmosaurus belli (Ornithischia: Ceratopsidae), a revision of the genus, and the utility of postcrania in the taxonomy and systematics of ceratopsid dinosaurs" Zootaxa, 2963, 1–47.

http://www.dinosauria.com/dml/names/dinoe.htm

http://dml.cmnh.org/2010Sep/msg00333.html