Powellvenator

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 03:32, 1 sty 2018 autorstwa Kamil Kamiński (dyskusja | edycje) (Materiał kopalny)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Mateusz Tałanda


Powellvenator (powellwenator)
Długość: ?
Masa: poniżej kilograma
Miejsce występowania: Argentyna - prowincja La Rioja

formacja Los Colorados, górna część

Czas występowania 213 Ma

środkowy noryk (późny trias)

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Neotheropoda

Coelophysoidea

Coelophysidae

Coelophysis skeletons.jpg

Odlewy szkieletów dorosłego i młodego celofyza na wystawie w muzeum w Denver.
Powellwenator był podobnie zbudowany.

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Powellwenator (łac. Powellvenator podocitus) to niewielki dinozaur drapieżny, którego szczątki znaleziono na terenie Argentyny. Żył około 213 milionów lat temu. Jego nazwa honoruje doktora Jaime'go Powella, argentyńskiego paleontologa, który zajmował się zauropodomorfami i kenozoicznymi kręgowcami z północno-zachodniej Argentyny. Był przez wiele lat kuratorem kolekcji wymarłych kręgowców na Wydziale Nauk Przyrodniczych i Instytutu Miguela Lillo na Narodowym Uniwersytecie Tucumán (Facultad de Ciencias Naturales e Instituto Miguel Lillo, Universidad Nacional de Tucumán). Słowo "venator" pochodzi z łaciny i oznacza "łowcę". Drugi człon nazwy jast zlepkiem greckiego słowa oznaczającego "stopę" i łacińskiego, które oznacza "wczesny".

Materiał kopalny

Okaz typowy składa się z dalszej części piszczeli i strzałki, kości skokowej i piętowej, trzeciej i czwartej kości stępu, oraz czterech niekompletnych kości śródstopia. Wszystkie elementy pochodziły z prawej nogi i zostały znalezione razem, w porządku anatomicznym.

Ponadto, do tego gatunku przypisuje się dalszą część prawej i lewej kości udowej, bliższą część lewej piszczeli, bliższą część prawej piszczeli i strzałki, prawą kość udową, niemal kompletną prawą piszczel, prawą kość strzałkową bez dalszej części oraz prawą kość skokową.

Rozmiar i wiek

Martín Ezcurra oszacował masę powellwenatora na podstawie obwodu kości udowej. Drugi okaz tego rodzaju mógł ważyć zaledwie 700 do 725 gram. Na podstawie kości skokowej szacuje się, że był on o 41 procent większy od okazu typowego. Powellwenator mógł być jednak większy. Badania tkanki kostnej wskazują, że okaz typowy był młody w chwili śmierci. Możliwe, że nie miał jeszcze nawet jednego roku, bo nie znaleziono śladów zatrzymania wzrostu.

Tryb życia

Powellwenator był drobnym, zwinnym drapieżnikiem polującym na niewielkie zwierzęta. Żył obok różnych archozaurów bliżej spokrenionych z krokodylami, takimi jak Riojasuchus, Pseudhesperosuchus, Hemiprotosuchus i cynodontem z rodzaju Tritylodon.

Krewniacy

Powellwenator należał do rodziny Coelophysidae, która obejmuje wiele niedużych prymitywnych dinozaurów drapieżnych. Do tej grupy należały także między innymi prokompsognat i panguraptor.

Spis gatunków

Powellvenator Ezcurra, 2017
Powellvenator podocitus Ezcurra, 2017

Literatura

Ezcurra, M.D. 2017. A new Early Coelophysoid neotheropod from the Late Triassic of northwestern Argentina. Ameghiniana, t. 54, str. 506–538. doi: 10.5710/AMGH.04.08.2017.3100