Agnosphitys

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autorzy: Korekta:
Łukasz Czepiński, Mateusz Tałanda Sebastian Oziemski, Marcin Szermański, Dawid Mazurek


Agnosphitys (agnosfit)
Długość: 1 m?
Wysokość: 0,4 m?
Masa: ok. 10 kg?
Miejsce występowania: Wielka Brytania - Avon, Anglia

(kamieniołom Cromhall)

Czas występowania Gdzieś między 200-210 Ma

późny trias (noryk/retyk)

Systematyka Archosauria

Dinosauromorpha

Dinosauriformes

??Dinosauria

Terrestrisuchus i Agnosphitys.JPG

Porównanie zębów terrestrizucha (po lewej) i agnosfita (po prawej). Skala 1 mm.
Źródło: Fraser i in., 2002.

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Agnosphitys (agnosfit) to przedstawiciel dinozaurów lub ich bliski krewny o niepewnej pozycji systematycznej.

Materiał kopalny

Rysunek kości biodrowej (holotypu) agnosfita. bf - brevis fossa, ac - panewka stawu biodrowego. Zmodyfikowano z: Langer i in, 2013.

Holotyp VMNH 1745 to lewa kość biodrowa odnaleziona w 1990 roku. Materiał przypisany (z tej samej warstwy): niekompletna lewa kość szczękowa, lewa i prawa kość skokowa, prawie kompletna prawa kość ramieniowa i izolowany ząb. Wszystkie okazy zostały znalezione w jednej szczelinie krasowej w kamieniołomie Cromhall w Anglii. Najprawdopodobniej pochodzą one z późnego triasu (noryk - retyk), czyli z około 210-200 milionów lat.

Opis

Agnosphitys to rodzaj dinozauriforma o bliżej niesprecyzowanej pozycji systematycznej. Znany jest tylko jeden gatunek - A. cromhallensis, opisany na podstawie lewej kości biodrowej i kilku izolowanych kości. Wiemy więc niewiele na temat jego budowy i pokrewieństw z dinozaurami. Kość biodrowa ma wklęsłą brzuszną krawędź panewki, co może świadczyć za otworem jak u dinozaurów. Są jednak tylko dwa przyczepy na kręgi krzyżowe, co jest z kolei cechą prymitywną. W gruncie rzeczy zebrany materiał kopalny może być chimerą - zgrupowaniem kości różnych zwierząt (np. kość szczękowa może należeć do teropoda). Jeżeli nie należy do dinozaurów, to jest najmłodszym przedstawicielem prymitywnych dinozauriformów na świecie.

Paleoekologia

Agnosfit miał ostre, zakrzywione zęby z serracjami jak drapieżnik (podobne do lewizucha i marazucha). Polował prawdopodobnie na niewielkie zwierzęta np. sfenodonty. Sam mógł padać ofiarą rauizuchów i Terrestrisuchus.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Agnosphitys to zapewne omyłkowo przekręcone przez autorów słowo Agnostiphys znaczące "nieznany" lub "niepewny" i odnosi się do jego pozycji systematycznej. Obie te nazwy pojawiają się w opisie, ale formalnie ta błędna jest ważna. Nazwa gatunkowa odnosi się do miejsca znalezienia.

Spis gatunków

Agnosphitys Fraser, Padian, Walkden i Davis, 2002
Agnosphitys cromhallensis Fraser, Padian, Walkden i Davis, 2002

Bibliografia

Fraser N.C., Padian K., Walkden G.M. i A.L.M. Davis. 2002. Basal dinosauriform remains from Britain and the diagnosis of the Dinosauria. Palaeontology, t. 45, nr 1, str. 79-95.

Langer M.C., Nesbitt S.J., Bittencourt J.S. i R.B. Irmis. 2013. Non-dinosaurian Dinosauromorpha. W: Nesbitt S.J., Desojo J.B. i R.B. Irmis (red.) Anatomy, Phylogeny and Palaeobiology of Early Archosaurs and their Kin. Geological Society, London, Special Publications, t. 379, str. 157-186.