Gojirasaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 17:00, 28 wrz 2020 autorstwa Kamil Kamiński (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "{{DISPLAYTITLE:''Gojirasaurus''}} {{Opis |Autor = Kamil Kamiński |Korekta = |nazwa = ''Gojirasaurus'' (godziraza...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Gojirasaurus (godzirazaur)
Długość ok. 5,5-6 m
Masa 150-200 kg
Dieta mięsożerny
Miejsce USA

Nowy Meksyk (formacja Cooper Canyon)

Czas
252 201 145
66

ok. 227-208,5 Ma
późny trias (noryk)

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Coelophysoidea

Gojirasaurus BW.jpg
Rekonstrukcja, przedstawiająca hipotetyczny wygląd Gojirasaurus. Autor: Nobu Tamura.


Wstęp

Gojirasaurus to wątpliwy rodzaj wczesnego teropoda, żyjącego w późnym triasie na terenie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. Mógł być jednym z największych triasowych teropodów, niestety jego szczątki są bardzo nieliczne i nie pozwalają na głębsze analizy.

Etymologia

Nazwa Gojirasaurus pochodzi od „Godzilli”, wielkiego potwora z japońskich filmów. Epitet gatunkowy nawiązuje do hrabstwa Quay County w Nowym Meksyku, gdzie znaleziono szczątki tego zwierzęcia.

Materiał kopalny

Holotyp (UCM 47221; w części) to kość piszczelowa i kość łonowa.

Budowa i ważność

Gojirasaurus był dość dużym zwierzęciem, szacowanym na 5,5-6 m długości, co czyniłoby go jednym z największych, jeśli nie największym, triasowym teropodem (Carpenter, 1997). Początkowo uważano, że jego szczątki są znacznie liczniejsze i obejmują również pojedynczy ząb, żebro szyjne, trzy żebra, cztery kręgi grzbietowe i fragment piątego, dwa prawdopodobne gastralia, łopatkę i k. śródstopia. Nesbitt i in. (2007) ustalili, że jedynym pewnym materiałem jest kość łonowa i piszczelowa, należące do teropoda z grupy Coelophysoidea. Reszta szczątków prawdopodobnie nie należy w ogóle do dinozaurów. Jedyna zauważalna różnica w stosunku do Coelophysis to masywniejsza kość piszczelowa, prawdopodobnie wynika to jednak z większego jej rozmiaru. Wobec braku cech diagnostycznych, Gojirasaurus powinien zostać uznany za nomen dubium, jako bliżej nieokreślony celofyzoid (Nesbitt i in., 2007).

Paleoekologia

Środowiskiem życia Gojirasaurus były dobrze nawodnione lasy, obejmujące skupiska gigantycznych drzew iglastych. Wg Paula (2010) jego ofiarami padały „prozauropody” i większe tekodonty.

Spis gatunków

Gojirasaurus Carpenter, 1997
= „Revueltoraptor” Hunt, 1994
G. quayi Carpenter, 1997
= „Revueltoraptor lucasi” Hunt, 1994

Bibliografia

Carpenter, K. (1997). "A giant coelophysoid (Ceratosauria) theropod from the Upper Triassic of New Mexico, USA". Neues Jahrbuch für Geologie und Paläontologie, Abhandlungen 205(2): 189-208.

Mortimer, M. (online 2012) [1]

Nesbitt, S.J., Irmis, R.B. & Parker, W.G. (2007). "A critical re-evaluation of the Late Triassic dinosaur taxa of North America." Journal of Systematic Palaeontology, 5 (2): 209–243.

Paul, G.S. (2010). "The Princeton Field Guide to Dinosaurs" wyd. Princeton University.