Datonglong

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Dawid Mazurek
Korekta: Kamil Kamiński


Datonglong
Dieta roślinożerny
Miejsce Chiny

Shanxi (formacja Huiquanpu)

Czas
252 201 145
66

ok. 100-71 Ma
późna kreda (cenoman - kampan)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Cerapoda

Ornithopoda

Iguanodontia

Hadrosauroidea

Skeletal reconstructions of Gobihadros.PNG
Rekonstrukcja szkieletu Gobihadros. Datonglong był zapewne podobny. Źródło: Tsogtbaatar I in., 2019. [1].


Wstęp

Datonglong to rodzaj ornitopoda z grupy Hadrosauroidea, żyjącego w późnej kredzie na terenie dzisiejszych Chin. Został nazwany w 2016 roku.

Etymologia

Nazwa rodzajowa to zlepek nazwy miasta Datong i chińskiego słowa long, oznaczającego smoka. Epitet gatunkowy jedynego znanego gatunku, Datonglong tianzhenensis, pochodzi od nazwy obszaru Tianzhen,

Materiał kopalny

Holotyp i jedyny znany materiał to niemal kompletna, prawa kość zębowa wraz z zębami (SXMG V 00005). Okaz znaleziono w kamieniołomie Kangdailiang na obszarze Tianzhen, który przynależy do prefektury miejskiej Datong (Chiny, prowincja Shanxi). Szczątki pochodzą z osadów formacji Huiquanpu, których wiek szacuje się na przedział czasu cenoman-kampan.

Filogeneza i paleobiologia

Niewiele wiadomo o tym dinozaurze. Przez twórców oryginalnego opisu, Datonglong zaliczony został do Hadrosauroidea. Takson definiowany jest przez unikalną kombinację kilku cech i jedną autapomorfię: obecność dwóch funkcjonalnych zębów w każdym zębodole, przynajmniej w środkowej i tylnej części żuchwy.

Z osadów tej samej formacji znane są też szczątki innych dinozaurów: Huabeisaurus allocotus, Tianzhenosaurus youngi, Shanxia tianzhenensis i Jinbeisaurus wangi.

Spis gatunków

Datonglong Xu, You, Wang, Wang, Yi i Jia, 2016
D. tianzhenensis Xu, You, Wang, Wang, Yi i Jia, 2016

Bibliografia

Xu, S.-C., You, H.-L., Wang, J.-W., Wang, S.-Z., Yi, J. & Jia, L. (2016). “A new hadrosauroid dinosaur from the Late Cretaceous of Tianzhen, Shanxi Province, China.” Vertebrata PalAsiatica 54 (1): 67−78.