Iani

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Paweł Konarzewski


Iani
Długość ok. 4,2 m [1]
Dieta roślinożerny
Miejsce USA - Utah

(formacja Cedar Mountain - ogniwo Mussentuchit)

Czas
252 201 145
66

ok. 99,5 Ma
późna kreda (cenoman)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Ornithopoda

Iguanodontia

Rhabdodontomorpha

Iani Skeletal.png
Rekonstrukcja szkieletu Iani Na zielono zaznaczono odnalezione kości. Źródło: Zanno i in., 2023 [1]

Wstęp

Iani to rodzaj ornitopoda żyjącego w późnej kredzie na terenie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. Jest to pierwszy opisany przedstawiciel Rhabdodontomorpha pochodzący z górnych osadów formacji Cedar Mountain. Okaz typowy został odnaleziony w 2014 roku, a formalnie opisany 9 lat później przez Linsday Zanno i wspólników.

Materiał kopalny

Holotyp o numerze katalogowym NCSM 29373 to niekompletny szkielet młodocianego osobnika, u którego zachowała się dość duża, lecz rozczłonkowana czaszka, kręgi szyjne, grzbietowe wraz z żebrami, krzyżowe i ogonowe z szewronami (u części kręgów zachowały się również wyrostki kolczyste) obydwie łopatki, prawa kość ramienna, lewa kość łokciowa, kość promieniowa, kości prawej dłoni oraz lewa kość kulszowa. (zob. rys.obok)

Budowa i systematyka

Iani to średniej wielkości dwunożny iguanodont charakteryzujący się obecnością trzech zębów na kości przedszczękowej. Ogólne jego uzębienie było podobne jak u innych ornitopodów, w szczególności do Tenontosaurus oraz Qantassaurus. Reszta jego unikatowych cech dotyczy kości czaszki, szczególnie czołowej, łuskowej, puszki mózgowej oraz wcześniej wspomnianej kości przedszczękowej.

Zanno i in. (2023) uznali, że Iani jest bazalnym iguanodontem. Ich zdaniem ten takson jest formą przejściową między Tenontosaurus a bardziej zaawansowanymi przedstawicielami Rhabdodontidae.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Iani nawiązuje do rzymskiego boga Janusa, który przewodniczy przemianom i odnosi się do zmieniającej się fauny i flory w połowie kredy w zachodniej Ameryce Północnej. Epitet gatunkowy smithi honoruje Joshuę Aarona Smitha za jego wkład w rozwój paleontologi.

Spis gatunków

Iani Zanno, Gates, Terry, Ayrahami, Tucker i Makovicky, 2023
I. smithi Zanno, Gates, Terry, Ayrahami, Tucker i Makovicky, 2023

Bibliografia

Zanno, L.E., Gates, T.A., Avrahami, H.M., Tucker, R.T. & Makovicky, P.J. (2023) "An early-diverging iguanodontian (Dinosauria: Rhabdodontomorpha) from the Late Cretaceous of North America". PLoS ONE 18(6): e0286042. doi:10.1371/journal.pone.0286042

  1. Oszacowanie własne (PK) na podstawie ryc. 1 w Zanno i in., 2023