Inawentu

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Inawentu
Dieta roślinożerny
Miejsce Argentyna - Neuquén

(formacja Bajo de la Carpa)

Czas
252 201 145
66

ok. 86-84 Ma
późna kreda (santon)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Macronaria

Somphospondyli

Titanosauria

Eutitanosauria

Inawentu.png
Rekonstrukcja przyżyciowa Inawentu. Autor: UnexpectedDinoLesson [2]

Wstęp

Inawentu to zauropod z grupy tytanozaurów żyjący w późnej kredzie na terenie dzisiejszej Argentyny. Co ciekawe, budową swej czaszki wykazywał cechy właściwe rebbachizaurydom, pokrewnej grupie zauropodów. Jest to przykład tzw. konwergencji – ewolucji zbieżnej.

Materiał kopalny

Rekonstrukcja szkieletu Inawentu. Autor: Gunnar Bivens [1]

Holotyp (MAU-Pv-LI-595) to niekompletny szkielet, obejmujący niemal pełną czaszkę, szkielet osiowy poczynając od atlasa do ostatniego kręgu krzyżowego oraz obie kości biodrowe.

Etymologia

Nazwa Inawentu pochodzi z języka mapudungun i oznacza „naśladowcę”. Epitet gatunkowy oslatus wywodzi się od łacińskich słów os („usta”) oraz latus („szeroki”). Całość stanowi nawiązanie do kształtu pyska omawianego zauropoda i jego wspomnianego podobieństwa do rebbachizaurydów.

Budowa

Czaszka Inawentu była wydłużona i ogólnym wyglądem przypominała czaszki tytanozaura Rapetosaurus czy też diplodokoidów takich jak Nigersaurus lub Diplodocus. Wykazywała również cechy właściwe dla zaawansowanych tytanozaurów. Szczęki miały prostokątny kształt i były rozszerzone bocznie, co upodabnia Inawentu do wielu innych przedstawicieli jego rodziny i czlonków Rebbachisauridae. Pysk był wygięty w dół, jak u Nigersaurus. Uzębienie znajdowało się jedynie w przedniej części pyska, ale nie do tego stopnia skrajnej, jak u rebbachizauryda Lavocatisaurus. Szyja składała się zaledwie z dwunastu kręgów. Jest to najmniejsza liczba kregów szyjnych spośród wszystkich znanych tytanozaurów. Szyja Inawentu musiała zatem być stosunkowo krótka. Grzbietowy odcinek kręgosłupa składał się z 10 kręgów, a kość krzyżowa – z 6. Są to wartości typowe dla tytanozaurów.

Spis gatunków

Inawentu Filippi, Juarez Valieri, Gallina, Mendez, Gianechini & Garrido, 2023
I. oslatus Filippi, Juarez Valieri, Gallina, Mendez, Gianechini & Garrido, 2023

Bibliografia

Filippi, L.S., Juárez Valieri, R.D., Gallina, P.A., Méndez, A.H., Gianechini, F.A. & Garrido, A.C. (2023). "A rebbachisaurid-mimicking titanosaur and evidence of a Late Cretaceous faunal disturbance event in South-West Gondwana". Cretaceous Research. doi:10.1016/j.cretres.2023.105754